Mistyka gór

Wydawnictwo: M
mistyka, miłość, tatry, teologia
religia
Franciszek

Mistyka gór jest małą cząstką teologii codzienności. Jakkolwiek obraca się wokół misterium gór, to jednak dotyczy także innych rzeczywistości i dotyka wielu innych spraw człowieka. Dlatego jest w niej mowa o Bogu i człowieku, o stworzeniu i Odkupieniu, o Chrystusie i świecie, o poznaniu Niepoznanego i życiu wiecznym, o Eucharystii i charyzmatach, o przemijaniu i nadziei. Przeznaczona jest dla wszystkich, szczególnie jednak dla tych, którzy pokochali góry.

| 2012-05-01
Przeczytana: 2000 rok

Piękne rozważania o górach i ukrytej w nich obecności Tego, który je stworzył.
Rozważania księdza-alpinisty z mniej lub bardziej "samotnych rekolekcji", których udzieliły mu wielokrotnie góry - zarówno te małe, jak i najwyższe.
Zastanawiam się tylko nad jednym, czy można je przeczytać, gdy się nie wierzy w Tego Kogoś?
Może odpowiedź ukryta jest w tych słowach:
„Idąc w góry trzeba nieść ze sobą bardziej niż plecak i sprzęt głód Czegoś lub Kogoś. Nieść nienasycenie i pragnienie czegoś większego ode mnie i wspanialszego od gór."
Może ten "głód" i to pragnienie wystarczą, by sięgnąć po tę niewielką książeczkę...

justi | 2011-07-07
Na półkach: Przeczytane, Religia, Posiadam

Dla mnie bomba! Widać zakochanie w górach i zauroczenie nimi.

LadyBlackCat | 2017-03-26

„Mistyka gór” to urzekająca książka – zbiór esejów – o Ewangelii i o górach, napisana przez księdza, a zarazem wielkiego miłośnika gór, taternika i alpinistę.
Książka podzielona jest na rozdziały, które są jednocześnie nazwami szczytów, znanych z Ewangelii. Autor pisze w każdym rozdziale i o tych wydarzeniach biblijnych, które łączą się z daną górą i o tym, jakie płyną z tych wydarzeń przesłania dla nas, a także i o swoich i cudzych doświadczeniach wspinaczkowych , a także i o tym, jaki to ma związek właśnie z Ewangelią. W każdym z rozdziałów jest duża ilość cytatów i z Ewangelii i z szeregu książek, napisanych przez ludzi gór o ich wyprawach a także z innych dzieł. Autor cytuje raczej mało znane wersy z Pisma Świętego , aczkolwiek zdecydowanie ciekawsze i bardziej intrygujące niż te, o których permanentnie się wspomina przy różnych okazjach. Przykładowo tytuły rozdziałów brzmią:

Ararat – góra nadziei i ocalenia zrodzonego z klęski,

Hermon – góra piękna i ekstazy,

Karmel...

Ania | 2011-06-13

bo w górach jest wszystko co kocham... ;)

Robert | 2017-05-26

Dla tych którzy kochają góry, czują w nich obecność Najwyższego, kontemplują rzeczywistość ze szczytów i uwielbiają obcowanie z potęgą gór... A także dla wszystkich zainteresowanych religią chrześcijańską i religijną mistyką. To jedna z tych książek które można zabrać do plecaka, rzucić wszystko i ruszyć w nieznane.., a najlepiej w góry:)

Szakal | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, ŻYZIE DUCHOWE