Idąc w góry trzeba nieść ze sobą bardziej niż plecak i sprzęt głód Czegoś lub Kogoś. Nieść nienasycenie i pragnienie czegoś większego ode mn...
Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Roman E. Rogowski
Znany jako: ks. Roman E. Rogowski
40
6,9/10
Urodzony: 10.01.1936Zmarły: 06.01.2023
Roman E. Rogowski (ur. 1936),profesor teologii, ksiądz katolicki. Znany polski teolog dogmatyk, autor wielu prac z zakresu teologii, duchowości oraz esejów teologiczno-literackich poświęconych mistyce gór. Wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Od wielu lat publikuje w prasie lokalnej cykl cotygodniowych felietonów poświęconych zagadnieniom wiary w kontekście aktualnych wydarzeń. Prowadzi również własną niedzielną audycję o podobnym charakterze w Polskim Radio Wrocław. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego i Polskiego Klubu Górskiego, z pasją poświęca wolne chwile na wyprawy w góry Europy i innych kontynentów.
6,9/10średnia ocena książek autora
122 przeczytało książki autora
214 chce przeczytać książki autora
8fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Oto syn Twój – oto Matka twoja. Maryja w moim życiu
Roman E. Rogowski
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2016
Czas jest darem Bożym. Notatki z RP 2011-2012
Roman E. Rogowski
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2013
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Góry to siła. Siła zaklęta w skałę. I wierność. Góry są wierne. Bardzo wierne.
7 osób to lubiCzłowieka budują nie tylko zwycięstwa i sukcesy. Człowieka budują także klęski i porażki, niespełnione marzenia i niezrealizowane plany.Góra...
Człowieka budują nie tylko zwycięstwa i sukcesy. Człowieka budują także klęski i porażki, niespełnione marzenia i niezrealizowane plany.Góra Nebo uczy nas tej trudnej sztuki, wielkiej sztuki: spożytkowania porażek, budowania z klęsk.
6 osób to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Mistyka gór Roman E. Rogowski
8,3
Potrzebowałem tej książki. W przededniu wyprawy na najwyższą górę w moim życiu nie mogłem trafić na lepszą lekturę. Kiedy Macfarlane już prawie mnie przekonał, że miłość do gór to fanaberia ostatnich 200 lat naszej cywilizacji, ks. Rogowski przypomina, że po górach chodzili już Mojżesz, Maryja i Jezus. Nie jest to typowa książka o zdobywaniu górskich szczytów. Autor ukazuje zupełnie inne, duchowe oblicze alpinizmu i turystyki.
Wydanie, które trafiło w moje ręce, z 1985 r., wydrukowane na papierze V kategorii, który dawno już pożółkł nie specjalnie zachęcało do czytania. Muszę przyznać, że przez pierwsze sto stron przebijałem się powoli. Aż nagle coś zaskoczyło, dostroiłem się do stylu i narracji i "Mistyka..." wciągnęła mnie bez reszty.
Ciężko mi ocenić walory literackie, czy stylistyczne "Mistyki...", ale z pewnością zarówno na tle książek typowo górskich, jak i książek religijnych plasuje się powyżej przeciętnej. Czyta się ją dobrze przede wszystkim dlatego, że ze zdań książki przebija dobro i poczciwość autora. Naprawdę, bardzo chętnie bym z autorem porozmawiał w jakimś schronisku.
Mistyka gór Roman E. Rogowski
8,3
„Mistyka gór” to urzekająca książka – zbiór esejów – o Ewangelii i o górach, napisana przez księdza, a zarazem wielkiego miłośnika gór, taternika i alpinistę.
Książka podzielona jest na rozdziały, które są jednocześnie nazwami szczytów, znanych z Ewangelii. Autor pisze w każdym rozdziale i o tych wydarzeniach biblijnych, które łączą się z daną górą i o tym, jakie płyną z tych wydarzeń przesłania dla nas, a także i o swoich i cudzych doświadczeniach wspinaczkowych , a także i o tym, jaki to ma związek właśnie z Ewangelią. W każdym z rozdziałów jest duża ilość cytatów i z Ewangelii i z szeregu książek, napisanych przez ludzi gór o ich wyprawach a także z innych dzieł. Autor cytuje raczej mało znane wersy z Pisma Świętego , aczkolwiek zdecydowanie ciekawsze i bardziej intrygujące niż te, o których permanentnie się wspomina przy różnych okazjach. Przykładowo tytuły rozdziałów brzmią:
Ararat – góra nadziei i ocalenia zrodzonego z klęski,
Hermon – góra piękna i ekstazy,
Karmel – „Ogród Boży” – góra konsekwencji i idealizmu,
Hattin – góra medytacji i kontemplacji – góra powołania,
Masada – góra nieujarzmionego ducha i bohaterstwa.
Moim ulubionym rozdziałem jest ten, który opowiada o Araracie. Autor pisze , że „z Araratu płynie dla nas nauka, aby nigdy się nie załamywać i mieć nadzieję na zwycięstwo, spożytkować porażki, a klęski obrócić w zwycięstwo. Nawet wtedy, gdy niepowodzenia są naszym chlebem powszednim”. Jeśli chce się w życiu coś zrobić, czegoś dokonać, i kimś być, w rejestr swego losu trzeba wpisać także i porażki. Należy nauczyć się powstawać i podnosić się”. Mottem dla tego rozdziału jest cytat z J. Donnego z Sonetów Świętych, gdzie zwraca się on do Boga:
„Zwal mnie, jeśli mnie pragniesz na nogi postawić
Niechaj w ogniu na nowo zostanę poczęty.”
Autor cytuje też Księgę Syracha: „Biada sercom tchórzliwym, rękom opuszczonym”. Ararat daje nadzieję. „A jest to rzecz najtrudniejsza, bo łatwiej się poddać, ulec, przyjąwszy pozę męczennika”. Ludzie chodzący po górach , szczególnie tych wysokich, wiedzą, co znaczy nadzieja. Ishiro Yoshizawa, 73 letni alpinista, kierownik japońskiej wyprawy na K2 z 1977r. po załamaniu się pierwszego ataku powiedział : ”Porażka? Doskonale. Porażka to dołek startowy do zwycięstwa.” L. Aragon z kolei mawiał: ”Ach, wyłupcie moje oczy, gdyby przyzwyczaiły się do chmur”.