dzieci, wiersze, Chotomska
Ag2S

Zbiór utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych, pięknie zilustrowany przez Artura Gulewicza. W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach - to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Fruwać można tak sobie, z radości lub żeby "odsmucić smutki", ale też by zawędrować w inne kraje. Czasem...

W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach - to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Fruwać można tak sobie, z radości lub żeby "odsmucić smutki", ale też by zawędrować w inne kraje. Czasem prawdziwe, czasem wymyślone, lecz od tej chwili - prawdziwe. Bo czy krainy wyobraźni nie bywają ważniejsze od tych, w których żyjemy na co dzień? (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków - i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa - Krainy Wyobraźni.
ze wstępu Zofii Beszczyńskiej

źródło opisu: http://www.nk.com.pl/

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

asiazistebnej | 2018-06-21

Szczerze - nie wiem, komu bardziej podoba się ta książka - mi, czy synkowi.
Znane i lubiane wierszyki, opowieści i piosenki. Idealne na wieczorne czytanie.
Kolorowe, wesołe ilustracje. Poręczny format i twarda oprawa.
Obowiązkowe w każdej domowej biblioteczce dziecięcej.

małgorzata pyzik | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Pamiętacie cykl programów telewizyjnych dla najmłodszych „Jacek i Agatka”? Ich autorką właśnie była Wanda Chotomska, pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Dzięki niej powstało ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Najbardziej chyba znana z wierszy napisanych dla najmłodszych czytelników, którymi i starsi zachwycali się. Bo jakże tu przejść obojętnie obok wypożyczalni skrzydeł, uliczki Tabliczki mnożenia czy też balu w Babilonii?
Pamiętam jak ogromnie martwiłam się czy bohaterowie bajki „Pięciopsiaczki” znajdą dla siebie dobry dom, a najchętniej miała ochotę przygarnąć je wszystkie. Myślę, że z wiekiem zupełnie inaczej patrzę na wiersze autorki. Gdy byłam mała bawiły mnie rymy, porównania, taki czasem słowny paradoks. Z wiekiem zaczęłam dostrzegać ich drugie dno, naukę jaką z każdego można wynieść. Świetnie nadają się na zajęcia z dziećmi o empatii, o funkcjonowaniu w...

Iwona_C_ | 2017-10-10

Twórczość Wandy Chotomskiej została ubogacona w tym wydaniu ilustracjami autorstwa Artura Gulewicza, którego kreskę znają już miłośnicy książek wydawanych przez Naszą Księgarnię.

Teksty umieszczone w książce starszym osobom przypomną chwile beztroskiego dzieciństwa, a młodszego czytelnika wprowadzą w niesamowity świat dziecięcej literatury na najwyższym poziomie. Co istotne, teksty umieszczone w książce zapewniają doskonałą rozrywkę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Amarisa | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

"Pozycja ta powinna się znaleźć na półce waszych dzieci. Mądra, pięknie wydana, cudowna książka. Gorąco polecam ją waszej uwadze, bo naprawdę jest tego warta."

Recenzja + zdjęcia:

Wkp | 2017-09-12

CHOTOMSKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Któż z nas nie zna Wandy Chotomskiej i jej dzieł. Nazwisko autorki przeszło do historii rodzimej literatury (i nie tylko) dziecięcej, a jej prace w mniejszym bądź większym stopniu kojarzą chyba wszyscy, nawet jeśli nie potrafią przypisać ich do konkretnej osoby. Niniejszy zbiór to intrygujący i pięknie wydany przekrój przez jej twórczość, zarówno wiersze jak i prozę dla najmłodszych.

Przez długi czas zastanawiałem się co właściwie napisać o treści tej książki. Nie jest to w końcu powieść, więc żadnej fabuły nie posiada, a streszczanie choćby w kilku słowach blisko 90 tekstów tu zebranych mija się z celem. Wybrać kilka z nich i omówić? Byłoby to ze stratą dla pominiętej reszty. Poza tym jak tu można coś w ogóle wybrać? Z tylu wspaniałych utworów? Co więc zrobić? postanowiłem ująć rzecz prosto: to, co znajdziecie na stronach „Wandy Chotomskiej dzieciom” to po prostu utwory dla młodych, ze wszystkim co z tym pojęciem się wiąże. Urocze, pełne magii – tej...

Drobinka | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Różnorodny zbiór utworów, łatwo znaleźć ukochane dla dzieci. Mały czytelnik może dopowiadać, recytować, a nawet podśpiewywać.
Są więc wiersze i piosenki, np. "O poecie i biedronce", "Uliczka TABLICZKI MNOŻENIA", "Dziura w moście", "Trzydziestego lutego", "Kołysanka kuchenna", "Dlaczego cielę ogonem miele", "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Fryzjer", "Pan Marzec", "Trąba", "Zbójnicki" i "Na majówkę, na wędrówkę".
Książka zawiera też bardzo udany zbiór "O rety, rety, lecą kabarety" i "Limeryki", a także opowiadania np. wzruszający "Leonek i lew".

książek: 1970
Monika | 2016-01-03
Przeczytana: 2015 rok

Pani Wanda Chotomska to w mojej opinii autorka bezkonkurencyjna. Jej opowieści, wierszyki czy teksty piosenek są idealne, w nich się nie można do niczego doczepić. W zeszłym roku szkolnym będąc wychowawczynią grupy starszaków, czytałam dzieciom utwory z książki "Wanda Chotomska dzieciom" i ich reakcja przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Najbardziej przypadły dzieciom do gustu wiersze, rytmiczne, przepełnione humorem, który dzieci odgadywały i rozumiały, a co najważniejsze zawierające jakiś konkretny przekaz.
Uważam, że pisanie dla dzieci jest bardzo trudne, przed dziećmi nie można udawać, bo one wyłapią każdy fałsz. Pani Wanda radzi sobie doskonale.
Polecam bardzo!

Przepięknie wydana, idealna na prezent.

Katarzyna Kacprzak | 2013-07-22
Przeczytana: maj 2013

Bardzo fajna książka dla dzieci, polecam.

Basia | 2013-05-09

Wanda Chotomska to legenda za życia, polska bohaterka, supergwiazda. Miała i nadal ma przeogromny wpływ na rozwój polskich czytelników i odbiorców. Urodziła się w 1929r (rocznik mojej babci) w Warszawie. To autorka ponad dwustu książek, wierszy, prozy, piosenek, audycji radiowych i utworów scenicznych. Wymyśliła postaci Jacka i Agatki, znany Order Uśmiechu, Dzień Taty, Dzień Dziadka.

"Jej imię noszą biblioteki, szkoły, przedszkola. A twórczość znają wszyscy, niezależnie od wieku."

Słowa Chotomskiej w piosenkach były śpiewane przez Teatr Piosenki Dziecięcej "Wiolinek", Harcerski Zespół Tańca i Śpiewu "Gawęda", kabarety. Pracowała jako dziennikarka. Przez kilka lat razem z Mironem Białoszewskim pisali wiersze i scenki pod wspólnym pseudonimem Wanda Miron. W jego hołdzie współorganizuje w Warszawie co roku jednodniowy festiwal "Mironalia". Wciąż tworzy, pisze, podróżuje, spotyka się i rozmawia z...