Okładka książki Powrót do Poziomki

miłość, przyjaźń, baśń, Poziomka
typ
papier
Sabinka
7,01 (550 ocen i 93 opinie)

Opis książki

Katarzyna Michalak w drugim tomie bestsellerowego Roku w Poziomce zabierze nas w nie tylko na piękną polską wieś, w miejsca znane i nieznane, ale i w egzotyczną podróż do Indii, zapewniając dużo wzruszeń, zaskakujących zwrotów akcji, silnych emocji, śmiechu i łez, a także wspaniałych opowieści o zwierzętach, bez których Poziomka nie byłaby Poziomką. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem autorka snuje opowieść o ludziach, w których jest prawdziwe, szczere dobro. Jednak nawet oni nie pozbawieni są słabości i wad, dokonują trudnych wyborów, czy zawsze trafnych?, popełniają błędy, raniąc najbliższych. Czar opowieści trwa, trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Czy historia skończy się dobrze…?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

Polecamy

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 3840

Z gościną w Poziomce

Najnowsza powieść Katarzyny Michalak to kontynuacja jej ubiegłorocznego bestsellera “Rok w Poziomce”. Czytelnicy znów mają przyjemność zagościć w progach uroczego domku pod lasem, położonego w podwarszawskiej wsi Urle i spotkać postacie już znane i lubiane oraz poznać ich dalsze perypetie.

Gdy rozpoczynamy lekturę panuje sielanka. Ewa i Witold to zgodne małżeństwo, które zachwyca się dorastaniem Julitki, u Andrzeja i Karoliny też idealnie – para czeka na narodziny bliźniąt. Ale los zaczyna mieszać i płatać figle. Ewa postanawia wrócić do pracy w Wydawnictwie Impresja oraz pisać – dlatego rozpoczyna poszukiwania niani. Witold planuje służbowy wyjazd do Azji, a konkretnie do Korei. To wprowadza chaos w Poziomce i niepokój w sercu Ewy. Karolina trafia do szpitala, jednemu z chłopców grożą komplikacje – czym przyszła mama jest zaniepokojona. No i na obie pary spada dosłownie deszcz kłopotów i problemów. Obie bohaterki przyjmują je adekwatnie do swoich charakterów – Karolina ze smutkiem i spokojem, a Ewa jak to Ewa, z szaleństwem i roztrzepaniem. Nie chcąc psuć Wam nic z lektury zdradzę tylko, że będzie się sporo działo, a bohaterowie będą musieli się zmierzyć nie tylko z przeciwnościami losu, ale i ze sobą i swoimi uczuciami. Dodam tylko, że sprawdzi się porzekadło, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Książkę czytałam z przyjemnością. To smakowita lektura dla miłośniczek literatury kobiecej, z dodatkiem sporej dawki humoru i poprawiającej nastrój. Ewa to kobieta porywcza i narwana, sympatyczna i kierująca się może czasem zbyt szybko uczuciami i potrzebą chwili. Kocha dwóch facetów i nie jest jej łatwo z tym żyć. Ale rzeczywistość wymusi na niej różne trudne decyzje. No i nasza sympatyczna bohaterka dokona bohaterskiego czynu.

Klimat Poziomki mnie zauroczył. Ach, mieszkać w takim domku pod lasem, blisko cudnej natury, w towarzystwie zwierzaków – dla mnie bezcenne. Móc tak jak Ewa wychodzić na spacery leśnymi dróżkami i spotykać stada sarenek – marzenie. Sielską atmosferę burzą kłopoty, a jednak to miejsce daje wytchnienie i spokój. Akcja książki zawita także do Indii, gdzie główna bohaterka przeżyje ciekawe doświadczenia i doceni to, co ma od losu. Zakończenie jest przewidywalne, ale jakże urocze i romantyczne. Innego sobie nie wyobrażam. Bo po prostu by nie pasowało. Prosty język ułatwia odbiór treści. Książka nie nuży, a relaksuje i wywołuje czasem uśmiech na twarzy. Oryginalny sposób narracji spodobał mi się. A kolejne miesiące w Poziomce minęły błyskawicznie.
Aż szkoda, że tak szybko ! Polubiłam Ewę może też za to, że ma trochę podobny charakter do mojego i stanowi całkowite przeciwieństwo statecznej Karoliny. Książka mnie wzruszyła, gdy zły los zabrał Pepsi i gdy w Poziomce zamieszkała Kłapouszka. Autorka w lekkiej treści porusza też kilka ważnych kobiecych problemów – uczula nie nietolerancję wobec innych. Postać Jasi bardzo ciekawie przedstawionej przedstawicielki pewnej grupy wskazuje , że nie można i nie należy zbyt pochopnie oceniać innych i kierować się utartymi, a nic nie wartymi streotypami.

Z najnowszą powieścią Katarzyny Michalak spędziłam uroczy wieczór, a po skończonej lekturze popatrzyłam nieco z dystansem na własne kłopoty. Bo Ewa mnie czegoś nauczyła – nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze trzeba iść życiu naprzeciw i brać się z nim za bary. A uśmiech i pogoda ducha na pewno nie zaszkodzą. Lektura obowiązkowa dla miłośniczek dobrej, polskiej prozy dla Pań.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Opinie czytelników
Katherina87 | 2014-10-19

Owocowa seria. Kontynuacja Roku w Poziomce.
Kiedy wszystko w życiu zawodzi- pozostają marzenia. I małe cuda, które zdarzają się każdemu z nas.

Ewa ma wszystko o czym marzy młoda kobieta: wspaniałego mężczyznę u boku, śliczną córeczkę, ciekawą pracę w wydawnictwie i… ukochany domek- pełną ciepła i czaru Poziomkę.
Czy mając tyle szczęścia, można się jeszcze czymś martwić?
Niestety, można… Na przykład tym, że mąż postanawia wyjechać do Korei, w pracy piętrzą się trudności, a najlepszy przyjaciel… wciąż jest dla Ewy kimś więcej. Ewa wybiera się w podróż za mężem, jak zawsze tam gdzie Ewa tam i przygody tak jest i tym razem.

Czy Ewie i Witoldowie uda się pokonać przeciwności i ocalić małżeństwo?
Czy Jasia, opiekunka małej Julijski, odnajdzie spokój i harmonię?
I wreszcie- co przyniesie naszej bohaterce niespodziewana podróż do Indii?

Powrót do Poziomki to ciepła, zabawna i urzekająca historia bohaterów, którzy szukają swojego szczęścia- pomimo życiowych kłopotów i niespodzianek losu....

detektywmonk | 2014-07-24

Jak to miło wrócić,do Poziomki.Nareszcie wejść do tego pięknego domu i spotkać z Ewo i resztą tych fajnych ludzi i zwierząt.
Brakowało mi tego ciepła i cudownych chwil.
Książka wciągnęła mnie,od początku.Historia Jasi,uczy tolerancji.
Piękna pełna wzruszeń przygoda w Indiach,który uczy nas że żyjemy mimo wszystko w normalnym kraju.
Książka pełna wzruszeń i mądrych słów.

miki24gr | 2013-12-08
Na półkach: 2013, Ebooki moje, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Po kolejną książkę Katarzyny Michalak sięgnęłam, by znaleźć ukojenie nerwów zszarganych zarówno szarą rzeczywistością, jak i niedawno skończonym thrillerem. I znalazłam! Odprężenie, kwiecisty i zabawny język, dużo prawdziwej ludzkiej dobroci, dużo śmiechu, a nawet egzotyczną podroż do Indii. W powieści autorka poruszyła też-jak zwykle- jakieś ważne zagadnienie- tym razem głód i nędzę w przeludnionych krajach świata oraz transseksualizm- zjawisko nieczęste, lecz wymagające zrozumienia dla inności.
Zdecydowanie polecam tę książkę!!

Madi | 2014-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Do książek Pani Małgosi sięgam jak do bajek dla dorosłych, które są pełne cieła,niesamowitych przygód ,trochę wzruszają ,a trochę rozbawiają,a co najważniejsze kończą się-jak każda bajka heppy endem.
Opowiadane historie Pani Małgosi odprężają i nigdy się przy nich nie nudzę.
Tu poznałam trochę roztrzepaną i zwariowaną Ewę,która najpierw działa zanim pomyśli i wpada w nie lada tarapaty -i ta Ewa trochę mnie irytowała,ale za razem poznaję Ewę jako kochającą matkę i żonę oraz czułą i oddaną przyjaciółkę , która za wszelką cenę chce pomóc przyjaciołom w biedzie.
Nie jest też obojętna na ludzkie losy,w wspaniałomyślny sposób zrozumiała "problem" swojej niani do dziecka-Jasi oraz podczas podróży do Indii uratowała tonące niemowlę, które później adoptowała.
Choć nie czytałam I części "Poziomki".to myślę ,że w niczym to nie przeszkadzało.
Książka jest miła,lekka i przyjemna oraz pełna humoru w sam raz na gorsze dni i poprawę samopoczucia.

izabela81 | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

"Powrót do Poziomki" to kontynuacja "Roku w Poziomce". Zaczęłam trochę nie po kolei, ale to wcale nie przeszkodziło mi w odbiorze książki. Główna bohaterka - Ewa jest roztrzepana. Przypomina mi trochę "Anię z Zielonego Wzgórza". W powieści rozbawiła mnie pewna rzecz. Otóż to, że autorka osadziła siebie jako jedną z bohaterek i pisze o sobie: Ta Michalak.
To powieść o wzlotach i upadkach, o miłości i fascynacji, o przyjaźni i jej trwałości, tolerancji i marzeniach. W książce nie brakuje również dramatycznych momentów. Książka jest zabawna, pogodna, ciepła i wzruszająca, dlatego czyta się ją lekko i przyjemnie.

kasandra_85 | 2011-11-25
Przeczytana: listopad 2011

bewelka86 | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

"Powrót do Poziomki" przeczytałam od razu po "Roku w Poziomce", stąd byłam "na świeżo" ze wszystkimi bohaterami i wątkami. Nie zdążyłąm więc zatęsknić ani za główną bohaterką ani za klimatem powieści pani Michalak.

Drugi tom poziomkowej (a trzeci owocowej) serii jest podobny do poprzedniego, choć może nieco słabszy. Kto polubił bohaterów i tolerował nastroje Ewy, ten w tej części może zmienić o nich zdanie. Pojawi się kilka nowych postaci, w tym niania Jasia, która skrywa dość wstydliwą tajemnicę.

W tej powieści autorka znów próbuje poruszyć kilka trudnych tematów, jednak jak zwykle jest ich za dużo jak na jedną (dość krótką) książkę i jest to raczej zasygnalizowanie problemów, niż jakaś głębsza refleksja nad nimi.

Moje odczucia po lekturze tego tomu są podobne jak po przeczytaniu "Roku w Poziomce". Z tym że w tej części autorka postara się trochę bardziej poirytować Czytelnika pomysłami głównej bohaterki i zachowaniem reszty postaci.

Moja...

Sabinka | 2011-09-22

Przeczytana dzięki uprzejmości Autorki - Dziękuję!

Zdecydowanie i z ogromną przyjemnością sięgam po kolejne powieści TEJ Michalak, a dla niewtajemniczonych Katarzyny Michalak. Obawiam się niestety, że to szukanie i czekanie na nowe książki przeradza się w okropny i nie do pozbycia nałóg!!!! Dlatego ostrzegam tych, którzy zapoznają się dopiero z twórczością Autorki – miejcie się na baczności !!!! Ta Michalak rzuca czar i nie pozwala czytelnikowi już się z nią rozstać !!!!
A tak na poważnie i bez magii, Katarzyna Michalak potrafi zaciekawić czytelnika tak, by z przyjemnością powracał w jej skromne progi, a raczej do jej powieści…

Jakiś czas temu miałam przyjemność odwiedzić cudowne miejsce zwane Poziomką. Poznałam i polubiłam mieszkańców Poziomki, poznałam losy domowników oraz ich przyjaciół. Nieco zwariowana Ewa, spokojna i delikatna Karolina, a także fajni mężczyźni Witek i Andrzej, to tylko nie liczni bohaterowie „Roku w Poziomce”. Ucieszyłam się bardzo, gdy dowiedziałam się, że Kat...

m90 | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Nie polecam nikomu, kto szuka ambitnej czy choćby troszkę ambitnej literatury. Główna bohaterka jest totalną idiotką, która nie ma pojęcia o realiach współczesnego świata. Sama książka jest jakby oderwana od rzeczywistości. Jeśli ktoś lubi cukierkowe opowiadania, w których świat jest cudownym rajem, to proszę bardzo.
Mnie osobiście męczył charakter Ewy, zachowującej się niczym dziesięcioletnia dziewczynka.
Nie czytałam pierwszej części i nie zamierzam, wystarczająco dużo czasu zmarnowałam na tę książkę. O ile seria "Poczekajka", "Zachcianek" w swej infantylności była zabawna, o tyle "owocowa seria" to stek bzdur dla nastolatek.

grażyna | 2013-08-15
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Po chwilowym zastoju w czytaniu powróciłam do drugiej części "Poziomki" i oczywiście jestem pod wrażeniem wybujałej wyobraźni Ewy. Ta potrzepana kobieta czasami działa mi na nerwy, czaszmi rozśmiesza do łez (hasło o strzeleniu się w czoło gumką z majtek), wrażliwej na krzywdę ludzka i "zwierzęcą". Cieszy mnie jednak to, że zawsze wywołuje jakąś reakcję (śmiech, gniew, irytacja, zdziwienie, wzruszenie) i to jest to czego oczekuję po książce. Fajna lekturka więc zdecydowanie wrócę jeszcze do książek Pani Michalak.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Cicha 5
    Katarzyna Bonda, Katarzyna Michalak, Natasza Socha, Małgorzata Kalicińska, M...
    Każdego dnia
    Ewa Foley, Katarzyna Michalak, Marta Fox, Małgorzata Warda, Magdalena...
    Dla Ciebie wszystko
    133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica