Powrót do Poziomki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
miłość, przyjaźń, baśń, Poziomka
literatura piękna
Sabinka

Katarzyna Michalak w drugim tomie bestsellerowego Roku w Poziomce zabierze nas w nie tylko na piękną polską wieś, w miejsca znane i nieznane, ale i w egzotyczną podróż do Indii, zapewniając dużo wzruszeń, zaskakujących zwrotów akcji, silnych emocji, śmiechu i łez, a także wspaniałych opowieści o zwierzętach, bez których Poziomka nie byłaby Poziomką. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem autorka snuje opowieść o ludziach, w których jest prawdziwe, szczere dobro. Jednak nawet oni nie pozbawieni są słabości i wad, dokonują trudnych wyborów, czy zawsze trafnych?, popełniają błędy, raniąc najbliższych. Czar opowieści trwa, trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Czy historia skończy się dobrze…?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: Strona autorki

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5608

Z gościną w Poziomce

Najnowsza powieść Katarzyny Michalak to kontynuacja jej ubiegłorocznego bestsellera “Rok w Poziomce”. Czytelnicy znów mają przyjemność zagościć w progach uroczego domku pod lasem, położonego w podwarszawskiej wsi Urle i spotkać postacie już znane i lubiane oraz poznać ich dalsze perypetie.

Gdy rozpoczynamy lekturę panuje sielanka. Ewa i Witold to zgodne małżeństwo, które zachwyca się dorastaniem Julitki, u Andrzeja i Karoliny też idealnie – para czeka na narodziny bliźniąt. Ale los zaczyna mieszać i płatać figle. Ewa postanawia wrócić do pracy w Wydawnictwie Impresja oraz pisać – dlatego rozpoczyna poszukiwania niani. Witold planuje służbowy wyjazd do Azji, a konkretnie do Korei. To wprowadza chaos w Poziomce i niepokój w sercu Ewy. Karolina trafia do szpitala, jednemu z chłopców grożą komplikacje – czym przyszła mama jest zaniepokojona. No i na obie pary spada dosłownie deszcz kłopotów i problemów. Obie bohaterki przyjmują je adekwatnie do swoich charakterów – Karolina ze smutkiem i spokojem, a Ewa jak to Ewa, z szaleństwem i roztrzepaniem. Nie chcąc psuć Wam nic z lektury zdradzę tylko, że będzie się sporo działo, a bohaterowie będą musieli się zmierzyć nie tylko z przeciwnościami losu, ale i ze sobą i swoimi uczuciami. Dodam tylko, że sprawdzi się porzekadło, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Książkę czytałam z przyjemnością. To smakowita lektura dla miłośniczek literatury kobiecej, z dodatkiem sporej dawki humoru i poprawiającej nastrój. Ewa to kobieta porywcza i narwana, sympatyczna i kierująca się może czasem zbyt szybko uczuciami i potrzebą chwili. Kocha dwóch facetów i nie jest jej łatwo z tym żyć. Ale rzeczywistość wymusi na niej różne trudne decyzje. No i nasza sympatyczna bohaterka dokona bohaterskiego czynu.

Klimat Poziomki mnie zauroczył. Ach, mieszkać w takim domku pod lasem, blisko cudnej natury, w towarzystwie zwierzaków – dla mnie bezcenne. Móc tak jak Ewa wychodzić na spacery leśnymi dróżkami i spotykać stada sarenek – marzenie. Sielską atmosferę burzą kłopoty, a jednak to miejsce daje wytchnienie i spokój. Akcja książki zawita także do Indii, gdzie główna bohaterka przeżyje ciekawe doświadczenia i doceni to, co ma od losu. Zakończenie jest przewidywalne, ale jakże urocze i romantyczne. Innego sobie nie wyobrażam. Bo po prostu by nie pasowało. Prosty język ułatwia odbiór treści. Książka nie nuży, a relaksuje i wywołuje czasem uśmiech na twarzy. Oryginalny sposób narracji spodobał mi się. A kolejne miesiące w Poziomce minęły błyskawicznie.
Aż szkoda, że tak szybko ! Polubiłam Ewę może też za to, że ma trochę podobny charakter do mojego i stanowi całkowite przeciwieństwo statecznej Karoliny. Książka mnie wzruszyła, gdy zły los zabrał Pepsi i gdy w Poziomce zamieszkała Kłapouszka. Autorka w lekkiej treści porusza też kilka ważnych kobiecych problemów – uczula nie nietolerancję wobec innych. Postać Jasi bardzo ciekawie przedstawionej przedstawicielki pewnej grupy wskazuje , że nie można i nie należy zbyt pochopnie oceniać innych i kierować się utartymi, a nic nie wartymi streotypami.

Z najnowszą powieścią Katarzyny Michalak spędziłam uroczy wieczór, a po skończonej lekturze popatrzyłam nieco z dystansem na własne kłopoty. Bo Ewa mnie czegoś nauczyła – nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze trzeba iść życiu naprzeciw i brać się z nim za bary. A uśmiech i pogoda ducha na pewno nie zaszkodzą. Lektura obowiązkowa dla miłośniczek dobrej, polskiej prozy dla Pań.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Alessa27 | 2019-05-30
Przeczytana: 13 maja 2019

Jak dotąd nie czytałam nic gorszego. Nuda, nic się nie dzieje do tego główna bohaterka bardzo irytująca i daleko odchodząca od rzeczywistości. Szkoda więcej słów...

Asica Nienadowska | 2019-05-21
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka UK
Przeczytana: 21 maja 2019

Trzeba przyznac, ze autorka ma bardzo bujna wyobraznie. Tyle absurdalnych przygod ... Ewa, glowna bohaterka, na poczatku ksiazki strasznie mnie draznila. Rozhisteryzowana, dorosla kobieta, zachowujaca sie jak nadpobudliwe dziecko, zeby nie napisac, ze jak kompletna wariatka.
Witek to palant. Wybiera najpierw Koree, potem Indie zamiast zony i dziecka, ktore ponoc kocha jak swoje, a wyzywa od bekartow. Jego zachowanie wobec Ewy, kiedy juz jest na drugim koncu swiata, sprawilo, ze przestalam go szanowac. Tak sie wlasnej zony nie traktuje. Gdyby moj facet pojechal sobie do Korei, pozniej laskawie zadzwonil i oznajmil byle jakim tonem, ze nie wraca, bo chce sobie pozwiedzac Azje i ma do tego prawo, a jak mi sie nie podoba, to moge sie rozwiesc, to dokladnie bym to zrobila.
Niania Jasia, ktora ukrywa swoja wstydliwa historie to kolejna niespodzianka w tej ksiazce. Wszystko pieknie, ja to rozumiem, bo kazdy ma prawo do wlasnego szczescia, ale jak Jasia chce byc szczesliwa, jesli swojemu...

Kris | 2019-05-09
Przeczytana: 05 maja 2015

Lektura "Powrotu do Poziomki" zapewnia czytelnikowi mnóstwo miłych chwil spędzonych w doborowym towarzystwie bohaterów poznanych w pierwszej części. W sielskiej atmosferze wiejskiego domku otoczonego piękną przyrodą nie można się nudzić. Perypetie bohaterów to śmieszą nas, to wzruszają, czasem budzą zdumienie, ale zapewniają dzięki temu kilka godzin przyjemnej lektury z dala od codziennych trosk i problemów.

Polecam serdecznie.

moments_ofmylife77 | 2019-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Urzekająca opowieść o zagmatwanych losach Ewy, jej kłopotach związanych z firmą, mężem, przyjacielem i Bóg wie kim jeszcze . Aaa, z nianią też. Po urodzeniu dziecka , dopada ją proza życia, codzienne problemy. Mąż który wyjechał daleko, problemy finansowe, niania która nie jest nianią? Co może się jeszcze stać? I ta "Michalak" która w snach przekazuje jej ważne rzeczy... Polecam , fajna obyczajowa książka, świetnie się czyta :)

Malina2707 | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Równie zła co pierwsza część. A na dodatek wiało nudą... W poprzedniej części przynajmniej byliśmy świadkami wydarzeń z życia Ewy. Tu większość rozstań i powrotów jest zakreślona w pojedynczych zdaniach typu: mama z Ianem są w Irlandii. Nie wiele się tu dzieje. W kółko Ewa płacze i trzęsie się nad swoim losem. Postać Tej Michalak jest zupełnie niepotrzebna i irracjonalna. Nie ma w tej książce NIC co sprawiłoby mi przyjemność z czytania. No może po za ostatnim zdaniem: "Dziś do szczęścia wystarczy mi uśmiech dziecka wczesnym rankiem, bezchmurne niebo w południe i słowo 'kocham' na dobranoc".

Mao | 2019-01-28

Wokół książek pani Michalak jest masa szumu i heheszków. Aż musiałem sprawdzić, o co w tym wszystkim chodzi. Niestety nie jestem targetem książek, ale mimo to opiszę moje wrażenia. Przez 1/3 książki rzygałem tęczą, czytając o jakichś pieskach, sarenkach, ptaszkach, drzewkach i dzieciach. Autorka także lała wodę na inne tematy, kompletnie niezwiązane z fabułą, przykładowo rozpisywała się na kilka kartek o lodach, konserwantach w żywności czy banku. Jeśli chciała wydać poradnik czy pamiętnik z podróży, mogła napisać dodatek, zamiast spowalniać fabułę. Kolejne zbędne rzeczy to listy na początku każdego rozdziału pisane kursywą. Do niczego to nie było potrzebne i tylko irytowało. Gdyby wykasować wszystko powyższe, to zostałoby ze 170 stron książki bez szkody dla fabuły. Sama fabuła to książkowy zapis "Trudnych spraw". Mało co tu jest logiczne, nic nie ma sensu, a dziwne rzeczy nie są wyjaśniane. Monetami odnosiłem wrażenie, jakby autorka spisała dialogi mówione w domu przy stole,...

czytamcałyczas | 2019-01-08

Okładka
u mnie jeż wszchodni jeż
skąd
biblioteka
moja opinia
ładne,to jest.Nie brzydkie.Szkoda sarny,a te Indie fajne były.

Ardna71 | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Kontynuacja "Roku w Poziomce". Już pierwsza część wydawała mi się mocno niedopracowana, ale nie było jeszcze najgorzej. "Powrót do Poziomki" jest całkowitym niewypałem.
Niezrównoważona główna bohaterka, mająca skłonność do histerii. Jedno wydarzenie bardziej niedorzeczne od drugiego.
I oczywiście tajemnicza postać "Ta Michalak" - pojawiająca się z nikąd, wiedząca wszystko o wszystkich. Koszmar.
Swoją drogą. Naprawdę nie potrafię zrozumieć jak można nazwać postać własnym nazwiskiem, dodatkowo podkreślając to na każdym kroku słowem "TA" 🙈

Edit
Zapomniałam o nieco ponad rocznym dziecku niemal mówiącym pełnymi zdaniami. No ludzie, błagam 🙈

Askona | 2018-08-21
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Jak zwykle duzo się dzieje i wszystko zmierza ku lepszemu.

lissa3 | 2018-08-18

Dobrze mi się ją czytało, ponieważ bardziej realna od pierwszej części...