W czym problem?

Okładka książki W czym problem? Jeremy Clarkson
Okładka książki W czym problem?
Jeremy Clarkson Wydawnictwo: Insignis Cykl: Świat według Clarksona (tom 4) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Świat według Clarksona (tom 4)
How Hard Can It Be?: The World According to Clarkson Volume 4
Insignis
2011-11-09
2011-10-01
Tomasz Brzozowski, Michał Strąkow
felietony

Kolejna książka Clarksona to zbiór felietonów z lat 2008 - 2009. Większość dotyczy spraw związanych z Wielką Brytanią, choć niektóre poruszane problemy są bardziej uniwersalne. Zdarzały się takie bardziej zabawne, ale większość nie wywołała u mnie nawet nikłego uśmiechu.
Mam wrażenie, że książek Clarksona nie należy czytać jedna po drugiej. Tak właśnie było w moim przypadku. Poprzednia książka była dla mnie całkiem zabawna. Ta już nie tak bardzo. Częściej miałem wrażenie, że czytam marudzenia "starego dziada", który wszystko wie lepiej i często to, o czym pisze można by sprowadzić do tego, że "kiedyś to było". Stąd moja ocena. Przypuszczam, że gdybym zrobił sobie przerwę między książkami tego autora, moja ocena byłaby wyższa. Choć z drugiej strony zastanawiałem się czy nie dać może jednak tylko 5 gwiazdek. W sumie czytało się szybko ale jakoś tak bez entuzjazmu.

Problem? Jaki problem?

Jeremy Clarkson i jego koledzy za jakiś czas wrócą z nowym programem. A ja zapraszam na recenzję jednej z jego książek.

Poza prowadzeniem programu motoryzacyjnego Clarkson pisze felietony dla brytyjskich gazet. Co jakiś czas są one zbierane w jednej książce.

Jeremy Clarkson ma bardzo ostre pióro - jego felietony wyśmiewają chyba wszystko co możliwe (choć nie przypominam sobie aby pisał coś o królowej),a w trakcie lektury trudno jest powstrzymać się od śmiechu. Tym bardziej, że niektóre próby logicznego powiązania odległych od siebie zjawisk są naprawdę karkołomne, no bo jak można uzasadnić, że gry planszowe zagrażają pokojowi na świecie? Nie wiecie? Ja też nie wiedziałem, ale po lekturze już wiem :)
Dla polskich czytelników książka w pewnych aspektach może być problematyczna. Felietony dotyczą głównie wydarzeń mających miejsce w Wielkiej Brytanii, więc w niektórych momentach możemy nie mieć pełnego obrazu i nie do końca rozumieć co autor miał na myśli. Do tego Clarkson odnosi się do osób o których przeważnie nie słyszeliśmy. W tym jednak pomóc mogą krótkie notki biograficzne zawarte na końcu książki.
Krótki wpis, bo co tu dużo pisać - zabawne i jednocześnie wnikliwe obserwacje, a że to felietony to w sam raz na przerywnik i do czytania z doskoku raz na jakiś czas.

Problem? Jaki problem?

Jeśli ktoś lubi specyficzne poczucie humoru tego pana to książka na pewno się spodoba jeśli nie to lepiej nie czytaj.

Typowy z tej serii zbiór rozmaitych felietonów tego popularnego dziennikarza. Jak zawsze obrywa się ekologom i towarzystwu turystyki pieszej. Politykom oberwało się również, choć dla osoby, której brytyjska polityka nie interesuje ten aspekt może się wydać najmniej ciekawy. Zainteresować zaś mogą pomysły i w miarę trzeźwy osąd rzeczywistości, w której Clarkson jak zawsze tropi absurdy.

To moje pierwsze zetknięcie z książkami Clarksona. Polubiłam faceta :) Szkoda, że tyle o motoryzacji gada :P Ale plus wielki za posiadanie osłów - to jest coś niebanalnego :) W książce sporo marudzenia, czasem słusznego czasem mniej. Niektóre felietony inteligentne i błyskotliwe, a czytając niektóre miałam wrażenie, że dostaję czerstwą bułką w twarz. Generalnie czytając bawiłam się bardzo dobrze i mogłam trochę poznać GB z innej strony :) Bo facet niewątpliwie trochę "s.a" w swoje "królewskie gniazdo" :)

Specyficzne poczucie humoru...to po prostu Clarkson.

Specyficzne poczucie humoru...to po prostu Clarkson.

Cały Clarkson - nic dodać, nic ująć!

Cały Clarkson - nic dodać, nic ująć!

Nadal trzyma poziom.

Nadal trzyma poziom.

Nudna, mysle ze juz nie bede siegal po pozycje tego autora, wiem o czym beda.

Nudna, mysle ze juz nie bede siegal po pozycje tego autora, wiem o czym beda.

Gość ma naprawdę talent do pisania. Książka pełna humoru. Właściwie w każdym z tych felietonów znajdziemy po kilka bardzo błyskotliwie napisach zdań, które bezzwłocznie będziemy chcieli zacytować naszym domownikom

• Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson W czym problem? Zobacz więcej