Moje dwa światy. Milos Forman. Wspomnienia

Turnaround.A Memoir
838683109X
film
mgiełka

Wspomnienia Milosa Formana-napisane przy współpracy czeskiego pisarza emigracyjnego Jana Novaka-ukazały się najpierw w języku angielskim, następnie opublikowano je we Francji, w Czechach i innych krajach europejskich.Znajdujemy w książce autobiografię reżysera w siedmiu częściach-od dzieciństwa w Caslaviu, przez lata studiów i kręcenia filmów w Pradze,aż do emigracji do Ameryki,czasów nowojorskich i najsławniejszych, nagradzanych Oskarami, filmów hollywoodzkich (lot nad kukułczym gniazdem,Amadeusz).Ostatnie rozdziały to wspomnienia z realizacji i premiery Valmonta. Śledzimy niezwykłą drogę artysty,który z czeskiej prowincji potrafił przebić się do Hollywood, lecz nie zatracił nigdy więzi ze swoją ojczyzną

źródło opisu: wyd.Videograf II Katowice,1996

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

almos | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Autobiografia wielkiego czeskiego reżysera, wydana w roku 1993, od tego czasu wiele się w jego życiu wydarzyło, ale i tak jest b.ciekawie. Szczególnie interesujący jest dramatyczny opis lat dzieciństwa. Urodzony w roku 1932, został wcześnie osierocony bo oboje rodzice zostali zamordowani przez hitlerowców w czasie wojny. Od tego czasu tułał się po rodzinie i internatach, nie pisze jaką traumą było dla niego utrata rodziców, ale ... w pewnym momencie zwierza się, że od tego czasu na całe życie poczuł się outsiderem, dziesięcioletnim chłopcem, który wegetuje na uboczu emocjonalnym obcych rodzin, jakby patrzył przez szklaną ścianę na coś, czego nie może dostać. I w rzadkiej chwili pełnej szczerości mówi, że zawsze w swoich filmach pokazywał takich outsiderów, choćby McMurphiego w `Locie nad kukułczym gniazdem’ czy Mozarta w ‘Amadeuszu’, że przypomnimy jego największe dzieła. Tak, to bardzo ciekawy klucz do twórczości tego geniusza kina. Są tam jeszcze rzeczy wesołe, n.p. perypetie z...

mgiełka | 2011-09-20
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 20 września 2011

Jestem fanką filmów reżyserowanych przez Milosa Formana,dlatego też książka bardzo mnie zaciekawiła.Polecam ją wszystkim wielbicielom kina, a w szczególności wielbicielom reżysera.Plusem książki,jest to ,że poznajemy kulisy,okoliczności powstania filmów(od początku twórczości Formana aż do filmu Valmont). Oprócz tego poznajemy reżysera-Jego życie zarówno w Czechach ,jak i w Ameryce.
Szczególnie ujęły mnie opisy dzieciństwa reżysera,zarówno te zabawne jak i przykre.Natomiast z większym dystansem traktuje dorosłość/dojrzałość Formana.Mam wrażenie jakby po drodze do Ameryki gdzieś zagubił swoje korzenie i wartości...Z drugiej strony patrzę się może zbyt subiektywnie.Artysta jest artystą,zmiany przynoszą nowe owoce jakimi są niewątpliwie doskonałe filmy.

tylkonieewela | 2017-09-30
NETTI | 2017-09-23