Włócznia przeznaczenia

2011-09-01
2011-09-01
978-83-7659-357-9
Wiktoria Melech

... słabo. Od 80 strony książka niczym nie zaskakuje.

... słabo. Od 80 strony książka niczym nie zaskakuje.

Książka bardzo ciężka. Za cholerę nie mogłam się wgryźć w akcję, która zbyt wolno się toczy. Jednakże motyw ze sklonowaniem Jezusa interesujący, jedyny plus tej książki.

Sięgając po Włócznię Przeznaczenia spodziewałem się, że książka okaże się antychrześcijańska, ukazująca czytelnikowi braki w postrzeganiu najbardziej rozpowszechnionej religii świata, zapełniona skrajnym i wylewnym racjonalizmem. Do takich wczesnych przypuszczeń skłonił mnie jej temat - książka porusza kwestie prób sklonowania Jezusa, dzięki pozyskaniu materiału genetycznego z legendarnej włóczni, której użył legionista rzymski Longinus do przebicia boku Chrystusa. Rzeczywistość okazała się jednak inna, ponieważ "Włócznia..." nie jest dziełem obrażającym czyjekolwiek uczucia religijne.

Autor przedstawia nam ciekawą, hipotetyczną historię, której osią jest wpływ nowoczesnej genetyki na kwestie wiary. Czy jest możliwe, by teoretycznie możliwy zabieg na DNA mógł zrujnować liczący ponad 2000 lat dorobek kościoła? Jak w tej sytuacji mogli by zachowywać się duchowni (w tym papież)? Co z kwestiami moralnymi? Jakie konsekwencje może mieć "zabawa w Boga"?

Książką jest bardzo ciekawa, poruszająca, no i ma drugie, zabarwione psychologicznie dno. Bez wątpienia zasługuje na wysoką ocenę i stałe miejsce na półce.

Taka sobie wymyślona.

Taka sobie wymyślona.

Podstawą całej historii jest słynna Włócznia Przeznaczenia – którą rzymski legionista przebił bok Chrystusa na Wzgórzu Golgoty. Autor miał dobry pomysł ale... Jest rok 33 n.e. rzymski legionista Longinus przebija włócznią ukrzyżowanego Jezusa.Trapiony wyrzutami sumienia chowa włócznie, a sam swoje duchowe przeżycia spisuje na pergaminie.Rok 2006 W Megiddo naukowcy wysłani przez Watykan odkrywają włócznię, a sami zostają zamordowani. Włócznia przepada bez śladu.
I tu pojawiają się tajni agenci Watykanu i tajemnicza organizacja Axus Mundi która usiłuje wpłynąć na losy świata.

Zagrożenie takie jak opisał autor powieści jest zbyt absurdalne, a bohaterom zbyt prosto się wszystko udaje.

Czy można sklonować Chrystusa?Grupa archeologów znajduje włócznię,którą legionista Longinus przebił bok Chrystusa.Bogaty biznesmen pragnie wstrząsnąć Watykanem.W tym celu zatrudnia najlepszych naukowców, zabija ekipę archeologów i porywa włócznię,na której jest krew Chrystusa. Postanawia go sklonować. Judith-doradca w Watykanie,zostaje wysłana do Egiptu aby temu zapobiec. Czy jej się uda?
Książka sensacyjno-historyczna,z dużą dawką religijnych wstawek.
Ciekawy temat zmuszający do zastanowienia się nad konsekwencjami klonowania człowieka.

• 2007
  • O001
  • Thriller. kryminał

Dodaj cytat z książki Włócznia przeznaczenia