The Sandman: Dream Country
komiksy

Trzeci tom bestsellerowej sagi fantastyczno-obyczajowej o Władcy Snów, Sandmanie. Pierwsze polskie wydanie w miękkiej oprawie ukazało się w 2003 roku. W tomie znalazły się cztery opowieści: „Kaliope”, „Sen tysiąca kotów”, „Fasada ”i „Sen nocy letniej”. Za tę ostatnią Neil Gaiman został uhonorowany prestiżową nagrodą World Fantasy Award. Cykl „Sandman” to mroczna, przepełniona horrorem...

Cykl „Sandman” to mroczna, przepełniona horrorem historia ludzkich kontaktów z Sandmanem, Władcą Snów, nieziemską istotą, która wprawdzie nie jest bogiem, ale posiada władzę, o jakiej inni bogowie mogą tylko marzyć – rządzi ludzkimi snami i pragnieniami. A jest to potężna władza, gdyż sny często kierują naszym życiem a czasem nawet je zastępują.

Liczne nawiązania kulturowe i religioznawcze zawarte w komiksie spowodowały, że Sandman został uznany przez krytykę za dzieło wybitne. Zebrał wiele nagród, m.in. Will Eisner Comic Industry Award, Harrey Award oraz World Fantasy Award, nagrodę zarezerwowaną dla literatury, którą po raz pierwszy w historii otrzymał komiks.

źródło opisu: https://egmont.pl/

źródło okładki: https://egmont.pl/

Villiana | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

„To sny kształtują świat.”

Ta część Sandmana niestety mnie nie urzekła, może przez to, że było za mało jego osoby w całości, sama nie wiem.

Części „Kaliope” oraz „Sen tysiąca kotów” były ciekawe i podobały mi się. Na części z Shakespearem wynudziłam się totalnie i miałam ochotę rzucić wszystko w kąt, uciekać i nie wracać. Na szczęście przetrwałam do „Fasady”, która pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie, była mroczna i interesująca.

Nie wiem, czego mam się spodziewać po kolejnych częściach Sandmana, ale mam nadzieję, że bardziej mnie zaciekawią i jeszcze czymś zaskoczą.

Marek Adamkiewicz | 2018-09-20

Trzeci tom "Sandmana" jest w moim odczuciu zdecydowanie mniej interesujący niż poprzednie. Dlaczego?
Otóż wchodzące w jego skład cztery niezależne historie nie są specjalnie angażujące. Podeszły mi dwie (a i to nie do końca), dwie zaś zupełnie nie ruszyły.
Historyjka o kotach jest dość banalna, a segment o Shakespearze zwyczajnie nudny. Z kolei pierwsze opowiadanie wykorzystuje pomysł zawarty już w "Preludiach i Nokturnach", choć zapominając o tym - jest dobre. Całościowo udana jest więc jedynie ostatnia część - "Fasada".

Trochę mało jak dla mnie, a po dwóch świetnych tomach taki spadek formy jest tym bardziej rozczarowujący. Mam nadzieję, że kolejne odsłony znowu przyniosą samo dobro.

Ahsan | 2017-06-13
Przeczytana: czerwiec 2017

Sandman jak Sandman - ciekawe historie, zabawa z mitologią i te grafiki... Polecam fanom cyklu.

Krzysztof | 2016-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Cztery niezależne opowieści, a jednak połączone przez wspólny temat – sny, oczywiście. I moc słowa, siła sprawcza marzeń (istotne jest że w oryginale „marzenie” i „sen” to jedno słowo – „dream”). Neil Gaiman po swojemu sięga po motywy mitologiczne i kulturowe – od greckiej muzy Kaliope, przez Willa Shakespeare'a i „Sen Nocy Letniej” tegoż, po superbohaterkę ze świata DC Comics – bierze je dla siebie i buduje na nich własną opowieść, przetwarza albo dopowiada, znajdując nowe zaskakujące zastosowania dla wyeksploatowanych do cna, zdawałoby się, motywów. Gdzieś tam na uboczu czai się zawsze Sandman, a to jako ostatni sprawiedliwy, a to spiritus movens, wprawiający młyny historii w ruch, a to... kot. Znajduje się albowiem w tym tomie jedna opowieść widziana w całości z kociej perspektywy, i choćby dla niej trzeba po tę część sięgnąć.

W moim wydaniu dodatkowym smaczkiem jest możliwość spojrzenia na pracę autorów od kuchni. Neil Gaiman zdecydował się podzielić z czytelnikami całym...

PolishPopkulturę | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

W skład tego albumu weszły cztery oryginalne zeszyty; ciągłości fabularnej tym razem brak, ale to nie znaczy wcale, że jest gorzej. Czytelnik dostaje więc w swoje łapy cztery niezależne opowieści z Krainy Snów, połączone jedynie postacią Morfeusza, który nie gra tu wcale pierwszych skrzypiec, a jedynie przewija się gdzieś tam w tle. I znowu Gaiman udowadnia, że potrafi czarować: cztery komiksowe nowelki, każda jest inna, ale wszystkie jakimś cudem są genialne. Narracyjnie - pierwsza klasa.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Adam | 2014-12-13
Przeczytana: 2003 rok

Nie jest to zwarta pojedyncza opowieść, a zbiór opowiadań, w których Sandman jest raczej tłem dla większości wydarzeń. Cztery niezależne historie. Niepokojące, piękne, zmysłowe.

Jedno z opowiadań zdobyło World Fantasy Award (Sen nocy letniej) za opowieść do 10 tys znaków (short fiction) w 1991 roku.

Yulunga | 2012-01-01

Moja ulubiona opowieść (a może raczej współczesna baśń), "Sen tysiąca kotów", znajduje się właśnie w tym tomie serii Sandman. Pięknie rysowana, wspaniała idea którą warto przemyśleć.

Emes | 2019-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Na początku i na końcu czekają na nas dwa bardzo przyjemne "opowiadania". Trzymające tempo i skłaniające do przemyśleń. Niestety, dwa środkowe to straszliwie zmarnowany potencjał. Mamy w nich ciekawe koncepty i raczej mierne ich wykorzystanie.
Rysunki nawet jak na dosyć kontrowersyjny styl Sandmana mogą odstraszyć (wyjątkiem jest tutaj ostatnie "opowiadanie"). W sumie ciesze się, że tomik był tak krótki i mam nadzieje, że potem Nail wraca na właściwe tory w swoich opowieściach.

Doris | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Komiks
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Fasada" była bardzo przejmująca, ale najbardziej chwycił mnie za serce "Sen Tysiąca Kotów". Cały Gaiman, w jednej opowieści pomieścił komiczną historię o kociej supremacji, zupełnie ludzką opowieść o postrzeganiu świata, szukaniu sensu, pokonywaniu trudności i tworzeniu własnego snu, przejmujące pytania o wolność i bezpieczeństwo, tajemniczego Morefusza i wiele ciekawych kocich osobowości.

FomaLermont | 2016-03-07

W trzecim tomie "Sandmana" na chwilę porzucamy główny wątek i zatapiamy się w zbiór kilku innych opowieści które są równie dobre jak ta wątek przewodni. Ukazują też Pana Snów z nieco innej perspektywy. Z tej fizycznej jego kocia wersja jest równie mroczna co standardowa, a fryzura z epoki elżbietańskiej wcale nie odejmuje mu powagi. Morfeusz okazuje się też być dżentelmenem i mecenasem sztuki. Pojawia się też jego starsza siostra i choć kojarząca się ludziom o wiele gorzej niż sen- jest znacznie mniej mroczna i bardziej ludzka.

"Kaliope"- dziś mało kto pamięta o muzach. Istotach które dawały artystom natchnienie do tworzenia epokowych dzieł. Jednak ci artyści nie zawsze traktowali je jak należy. Na szczęście wśród istot nadprzyrodzonych istnieją pewne konotacje które gwarantują im drogę ucieczki w razie niebezpieczeństwa. Sandman w roli obrońcy niewiasty...