Ścieżka nocy

83-240-0029-1
kania, buddyzm, zło
filozofia i etyka
ermanism

Tom esejów otwiera rozmowa z Ireneuszem Kanią, dotycząca m.in. pesymizmu - kulturowego światopoglądu autora. W drugiej części zestawione zostały rozważania o istocie kultury oraz rozmaitych funkcjach rytuału w odmiennych cywilizacjach. Dział trzeci wypełniają eseje dotyczące Orientu i perspektyw zbliżenia między buddyzmem i chrześcijaństwem. Na czwartą część składają się teksty dedykowane najwybitniejszym intelektualistom Rumunii: Eliademu, Cioranowi, Noice; dwie kolejne poświęcone są „tropom biblijnym” oraz muzycznym fascynacjom autora. Książkę zamykają rozmyślania na temat śmierci i źródeł zła.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2001

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,439,%C5%9Acie%C5%BCka%20nocy

to była bardzo dobra inicjatywa i wielce rad jestem, że została zrealizowana, wdzięczność do jej autorów poczuwam, inicjatywa by zebrać teksty Tego Pana pióra - porozrzucane przecież w różnych ciężko dostępnych miejscach - i spiąć w jeden tom.
każdy właściwie esej godny polecenia: i o Wagnerze, Eliadem, Cioranie, i o Księdze Przemian, o dialogu buddyzmu z chrześcijaństwem, ale przyznaję, że do moich ulubionych należy - fascynujący! - tekst o kabalistycznej egzegezie Nowego Testamentu.

Baltazar | 2015-05-07
Amused | 2014-04-02