Męstwo bycia

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Courage To Be
filozofia i etyka
Ag2S

Męstwo jest samoafirmacją bytu wbrew faktowi niebytu. To akt „ja” indywidualnego przejawiający się w akceptacji lęku przed niebytem na drodze afirmowania siebie albo jako części jakiejś ogarniającej całości, albo w aspekcie jaźni indywidualnej. Męstwo zawiera zawsze pewne ryzyko, zawsze znajduje się przed groźbą niebytu, czy mamy do czynienia z ryzykiem utraty siebie i stania się rzeczą pośród całej masy innych rzeczy, czy też z utratą własnego świata w jałowym zwróceniu się ku samemu sobie.

źródło opisu: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=265

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=265

martin | 2016-03-18
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, 2016
Przeczytana: 18 marca 2016

W mojej opinii warto przeczytać, jeśli ktoś chce poszerzyć horyzonty i znaleźć jeszcze jedną z wielu dostępnych filozoficznych ścieżek do osiągnięcia pewnej podbudowy intelektualnej i duchowej. Treść może być oparciem wobec współczesnej egzystencjalnej pustki, lęku i rozpaczy, która mimo wszech panującemu entuzjazmowi i pięknej obrazkowej rzeczywistość czyha gdzieś z tyłu głowy. Męstwo bycia to ważny termin, który trzeba sobie przyswoić. Generalnie 2/3 książki czyta się dość wartko i z zaangażowaniem, potem kaliber abstrakcji wywala z orbity i trzeba się namęczyć, żeby powoli i ze zrozumieniem przebrnąć. Ale to warte wysiłku.

Dodam fragment opracowania prof.Tarnowskiego ze Znaku 2009, nr 653(mam nadzieję, że ścigać mnie za to nikt nie będzie), który ciekawie i adekwatnie streszcza myśl przewodnią.

" Kresem egzystencji lękowej jest rozpacz, która zarówno dla Tillicha, jak dla Tischnera stanowi sytuację ukazującą w skrajnej postaci niezbędność perspektywy jakiegoś przezwyciężenia...

Kompatybilista | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Tytułowe męstwo bycia polega na akceptacji siebie w obliczu zagrożenia niebytem. Tego zagrożenia doświadczamy w perspektywie śmierci, potępienia moralnego i poczucia bezsensu.
Ciekawym osiągnięciem Tillicha (z którego potem korzystał chyba Gombrowicz) jest podział filozofii ze względu na to, jak radzi sobie ona z problemem męstwa. Ten podział to esencjalizm kontra egzystencjalizm (w szerokim znaczeniu tego słowa). Filozofie esencjalne (tomizm, heglizm) ignorują ten problem, woląc odkrywać obiektywną naturę rzeczywistości. Filozofie egzystencjalne to te, które rozpoznają problem lęku przed nicością jako centralne zagadnienie filozoficzne.
Zdaniem Tillicha, to jednak nie odpowiedzi filozofa mogą stać się źródłem męstwa bycia, lecz wiara, ale wiara specyficznie pojęta. Autor nazywa ją absolutną, w przeciwieństwie do tradycyjnej, religijnej. Ta ostatnia jest, wg niego, nie do utrzymania, ze względu na współczesne mu powszechne poczucie pustki i zwątpienia w Boga jako osobę. Wiara zaś...

Aioezn | 2017-11-26
wuwei | 2017-10-25