Złota Orda

Zolotaja Orda
83-07-01393-3
historyczna
Dorota_1988

Autor przedstawia karierę Czyngis Chana w kontekście walki chrześcijaństwa z islamem. Koncepcja państwowa Czyngisa była typowo rodowa, na sposób żydowski, co stawiało jego ród – bardzo liczny – w opozycji do NIEczyngischanidów. Jak pisze autor to natychmiast po śmierci Czyngis Chana zaczęła się rzeź między jego potomkami.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

doliwaq | 2013-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2013

Opis trochę mylący. Książka opowiada historię Złotej Ordy od końcówki rządów Batu-chana, poprzez rządy Sartaka, Berke-chana, Munge Timura, Tuda Mengu i Tokty.
Równocześnie poznajemy historię ogólną całego imperium mongolskiego oraz życie wpływowych czyngisydów - Nogaja, Kutłun Czaki, Kajdu, Hulagu, a także prostych ludzi: Rumijczyka Kolomona, Kipczaczki Kunduz, setnika Selimgireja, boekuła Sary-Bugi.
Książka nie posiada głównego bohatera, zmienia się on kilka razy nawet w ciągu rozdziału! Głównym bohaterem jest tutaj Złota Orda. Postacie giną często i masowo, jak to za podbojów mongolskich było.

Najlepsze w tej książce jest jednak spojrzenie na Złotą Ordę wzrokiem człowieka z narodu, który był bezpośrednio niegdyś jej podległy, który pochodzi z innego okręgu kulturowego.

Zdecydowanie warta przeczytania!

ailil | 2017-02-21