Ciesielski gotyk

1991-01-01
1991-01-01
8307020247
Julita Wroniak-Mirkowicz

William Goddis, amerykański pisarz postmodernistyczny XX wieku, jest w Polsce postacią mało znaną. Goddis pozostawił po sobie niewielki dorobek literacki, zaledwie kilka powieści, chociaż pisał wiele, ale głównie - w celach zarobkowych - przemówienia i scenariusze. Z kilku jego powieści na język polski przełożono tylko "Ciesielski gotyk". Nawet jego najbardziej znana powieść "The Recognitions", wydana w USA jeszcze w latach 50., minęła zupełnie niezauważona. Jakieś fragmenty "Rozpoznań" publikowały po polsku co ambitniejsze pisma, ale, jak dotąd, na wydanie całości nie zdobyło się żadne wydawnictwo.

„Ciesielski gotyk” jest powieścią, którą można zakwalifikować jako czarna komedia z zawrotną, zwariowaną akcją. Powieść jest historią burzliwego małżeństwa Paula, weterana wojny wietnamskiej, i Elizabeth. Małżeństwo wynajmuje dom od geologa McCandlessa, który był w przeszłości powiązany z CIA (to właśnie ów gotycki szablon "tajemniczego nieznajomego"). Gdy Paul wyjeżdża w podróż "służbową”, podejrzaną, gdyż główny bohater zamieszany jest w jakieś ciemne intrygi religijne i polityczne, Liza zaciąga geologa McCandlessa do łóżka. Następnie dochodzi do pożaru i nieudanego zamachu. Akcja pędzi coraz szybciej, mnożą się gagi, absurdy i nieoczekiwane zwroty.

Naturalnie, fabuła godna filmu akcji, przy czym filmu niezbyt dbającego o wewnętrzną logikę zdarzeń i wiarygodność, jest dla Goddisa tylko pretekstem do rozważań o współczesności, moralności, przemocy i seksualności.

Tym, co w „Ciesielskim gotyku” przyciąga uwagę, jest wirtuozeria dialogów. Oraz niebanalne rozmyślania autora o pisaniu i tworzeniu fikcji literackiej.

Kryminał, a jednocześnie traktat o poszukiwaniu prawdy. Kawał dobrej literatury, z elementami powieści encyklopedycznej. Dla wielbicieli Pynchona – na pewno super.

• 1985
  • Po-Mo
  • Literatura
  • Siostry fikcji
  • Do wypożyczenia w biblio.
  • Może? Podobno filozoficznie wątki

Dodaj cytat z książki Ciesielski gotyk