Łaska śmierci

8 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Le coup de grace
83-06-02190-8
lajt

Tę niewielką powieść Marguerite Yourcenar (1903-19087), której tłem są okolice Rygi na przełomie lat 1918-1919 i tocząca się tam wojna domowa, a tematem głównym miłość i śmierć, oddajemy w ręce czytelnika jako szóstą książkę tej pisarki wydaną przez PIW. Autorka mistrzowską ręką prowadzi tu swój tragiczny – w sensie jak najbardziej klasycznym – wątek, kreśląc przy tym jedną z...

Autorka mistrzowską ręką prowadzi tu swój tragiczny – w sensie jak najbardziej klasycznym – wątek, kreśląc przy tym jedną z najpiękniejszych w jej twórczości postaci kobiecych, czy raczej dziewczęcych, postać dwudziestoletniej Sophie, hrabianki de Reval.

„Łaska śmierci”, arcydzieło zwięzłości i przenikliwości psychologicznej, została zaraz po ukazaniu się wysoko oceniona przez krytyka E.* Jaloux, który żegnając pisarkę przed jej wyjazdem z Europy do Stanów Zjednoczonych powiedział: „Napisała pani książkę, która trwać będzie tak długo jak język francuski”.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1993]

Tematem książki jest miłość homoseksualna na tle trwającej wojny domowej. Opowieść rozwija się spiralnie, po kolei dostajemy portrety postaci połączonych ze sobą miłością. Ta miłość, to pułapka której nie można ominąć i która przynosi tragiczne konsekwencje dla wszystkich.
Yourcenar dystansuje się od takich słów jak gej czy homoseksualizm, świetnie operuje językiem idealnie pasującym do czasu akcji i konwencji powieści.

hallgerd | 2015-05-15
efemeryczna | 2015-05-14