6 (17 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A Night at the Movies
8306020642
doo-bee-damn

Na "Wieczór w kinie" składają się opowiadania - swoiste pastisze różnych gatunków filmowych: komedii, westernu, kreskówki, filmu podróżniczego i filmu "o miłości", w Cooverowskim programie wieczoru jest też miejsce na cotygodniowy odcinek serialu, przerywnik muzyczny i krótkometrażówkę, a także na zapowiedź następnego programu. Dziwny to jednak wieczór - film podróżniczy, przekraczając granice sztuk, osobliwie przypomina powieść klasyków strumienia świadomości, komedia niepostrzeżenie zamienia się w horror, w antrakcie "naprawdę" rozgrywa się film gangstersko-przygodowy, w romantyczny melodramat - słynną "Casablankę" - omalże wbrew woli aktorów wkrada się śmiały erotyzm. W tym niezwykłym seansie filmowym, zabawnym i przerażającym zarazem, pełnym niespodzianek i rozlicznych prowokacji, znajome konwencje, mieszając się i przenikając nawzajem, tworzą nową wartość: oryginalny, postmodernistyczny "metafilm".

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=18893

źródło okładki: http://xarchiwum.pl/robert-coover-wieczor-w-kinie-i1401726029.html

Jakub | 2011-09-10
Przeczytana: sierpień 2011

Wstyd przyznać, ale źle podszedłem do tej książeczki. Przez jej niepozorny format oraz nowelową konstrukcję potraktowałem ją jako przerywnik od innych lektur, pracy etc. Słowem: zbagatelizowałem ją. Na szczęście szybko się ocknąłem. Pomimo poszarpanej fabuły czyta się ją zaskakująco płynnie. Wymaga jednak maksymalnego skupienia - nie tyle przez wzgląd na skomplikowane wolty fabularne, ile przez nagromadzenie niuansów, odwołań, hołdów, cytatów i zapożyczeń. Ich wyłapywanie czyni z lektury "Wieczoru w kinie" niezłą frajdę. Jeśli czytelnik orientuje się przynajmniej pobieżnie w specyfice najbardziej charakterystycznych gatunków filmowych, będzie miał nie lada uciechę pokonując kolejne stronice książki Coovera. Ja szczególnie dobrze bawiłem się na części westernowej i przygodowej (nowela z dziewczyną w przerwie seansu). Fajna zabawa, polecam!

sowidyl | 2016-10-23
koszałekopałek | 2016-10-03