Wywiad polski na ZSRR 1921-1939

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11895-9
historia
masaii

Działalność polskiego wywiadu przeciwko ZSRR, w okresie międzywojennym, była przez wiele lat pomijana przez historyków i publicystów, lub przedstawiana fragmentarycznie i z reguły w niekorzystnym świetle. Najczęściej zarzucano Oddziałowi II Sztabu Głównego WP wspieranie rzekomo niesłusznej polityki wschodniej władz II RP lub nieuzasadnione antykomunistyczne nastawienie. Tymczasem zagrożenie wojenne ze strony ZSRR było realne i w pełni uzasadniało nie tylko kierunki polskiej polityki zagranicznej i podejmowane przedsięwzięcia dyplomatyczne, ale także całkowicie usprawiedliwiało aktywną działalność Referatu "Wschód" i innych ogniw Oddziału II zmierzającą do rozpoznania potencjału wojennego, gospodarczego i sytuacji politycznej za wschodnią granicą.

Pomimo niekorzystnych wewnętrznych warunków panujących w ZSRR polski wywiad odnosił liczne sukcesy, dominując podczas współpracy z wywiadami państw europejskich, Stanów Zjednoczonych a nawet Japonii. Książka oparta jest na niepublikowanych wcześniej dokumentach, ukazuje nieznane aspekty rozpoznania wywiadowczego oraz elementy organizacji i rezultaty zwalczania szpiegostwa sowieckiego przez polski
kontrwywiad.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 201o