Potsdamer Platz

Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Wydawnictwo: Replika
Potsdamer Platz
978-83-76741-14-7

Pełna akcji powieść ukazuje mroczną i przerażającą rzeczywistość Berlina po upadku muru: miasta składającego się z dwóch części, zalanego nowymi pieniędzmi, targanego skurczami zmian... A dla przestępczości zorganizowanej – pełnego możliwości. Nowojorska rodzina mafijna podejmuje decyzję o zdobyciu wpływów w Niemczech. Staje się to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny największemu z konkurentów...

Nowojorska rodzina mafijna podejmuje decyzję o zdobyciu wpływów w Niemczech. Staje się to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny największemu z konkurentów – mafii rosyjskiej. Tony, najmłodszy zabójca w historii rodziny, zostaje wysłany z poleceniem sterroryzowania i zmiękczenia przeciwnika. Udaje mu się wykonać zadanie, jednak przypadkowo dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku.
Incydent ten sprawia, że Tony postanawia odmienić swoje dotychczasowe życie. Szybko przekonuje się jednak, że ucieczka od świata przemocy i okrucieństwa jest niemal niemożliwa. Rozdarty pomiędzy lojalnością wobec mafii - jedynej rodziny, jaką miał - a swoimi uczuciami, próbuje nadaremnie balansować na granicy tych dwóch światów.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2011

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?wyd=1

Ania | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Gdybym nie dostała "Potsdamer Platz" przy zakupie innych książek, nie sięgnęłabym po tę pozycję.
Mocne otwarcie. Dużo naturalistycznych opisów. Niemal namacalna atmosfera brutalnej i bezlitosnej walki o wpływy i pieniądze w środowisku mafijnym.
Szkoda, że tak nie było do końca. Na główny plan wychodzi przemiana wewnętrzna głównego bohatera (Tony), w efekcie zakończenie rozczarowuje.
Słabszą stroną książki są liczne retrospekcje, w których poznajemy przeszłość Tony'ego. Autor wplata je bez żadnego uprzedzenia w aktualne wydarzenia. Bezsensowne rozwiązanie. Za każdym razem byłam zdezorientowana.

Klakier | 2014-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Zaczynając od końca: przeczytanie "Potsdamer Platz" to całkiem znośny sposób na spędzenie wieczora lub dwóch. Do jego plusów na pewno trzeba zaliczyć nietypową scenerię, realistyczne, mięsiste opisy i spojrzenie na struktury mafijne w nie tak romantyczny sposób, jak to miało miejsce w "Ojcu Chrzestnym" - tutaj zdrady, kłamstwa i dwulicowość są wręcz podstawami działania.
Niestety, przegląd wad jest tu naprawdę obszerny i dotyka trzech fundamentalnych rzeczy.
Pierwsza to naiwność głównego wątku - przemiana Tony'ego ani trochę nie była zagrożona posądzeniem o wiarygodność, a zachowanie gangsterów często było groteskowe i chaotyczne w niepojętym stopniu.
Druga to wątki poboczne - im mniej wiadomo, tym lepiej i ciekawiej. Chyba z takiego założenia wyszedł autor, czym oczywiście strzelił sobie w kolano, bo nikt nie lubi niedopowiedzeń w ilościach hurtowych. Te historie też nie mają po drodze z racjonalizmem i prawdopodobieństwem.
Trzecia to kiksy natury technicznej. Poszarpane...

miqa | 2011-09-29
Przeczytana: 29 września 2011

Andrew Vysotsky | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Niedawno trafił do mnie Potsdamer Platz. Nazwisko autora niczego mi nie mówiło, ale tytuł brzmiał intrygująco, gdyż Niemcy nie tak często są miejscem, gdzie rozgrywa się akcja przetłumaczonych na polski powieści sensacyjnych lub kryminalnych. W połączeniu z intrygującą szatą graficzną okładki sprawiło to, iż czytać zacząłem z nadzieją na dobrą lekturę.

Głównym bohaterem powieści jest Tony, chłopak z przeszłością, którego życie nie rozpieszczało. Z oddaniem służy jako cyngiel jednej z amerykańskich rodzin mafijnych. Z polecenia szefa wyrusza wraz z Hardym, swym kumplem po fachu z tej samej firmy, do Niemiec, gdzie mają wykonać zwykłe dla nich zlecenie. Zwykłe, gdyby nie to, że przyjdzie im tym razem działać na całkiem obcym terenie. Co dalej nie będę zdradzał, gdyż fabuła jest ciekawa i przekonująca, choć niezbyt skomplikowana.

Styl Giovinazzo świetnie koresponduje ze środowiskiem w którym obraca się Tony, z jego konstrukcją psychiczną i doświadczeniem życiowym. Nie jest...

Ineluki | 2011-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2011

O mafii krążą różne historie. W naszej wyobraźni żyją najrozmaitsze legendy i opowieści - o niewyobrażalnych bogactwach mafijnych rodzin, ich mackach sięgających daleko w głąb świata, który na pozór wydaje się czymś nam dobrze znanym i bezpiecznym, wreszcie - o ich bezwzględności i potwornym okrucieństwie. Kultura karmi się tymi obrazami intensywnie, przetwarzając je na legiony filmów o gangsterach, przyznajmy - nierzadko wątpliwej jakości. Wydaje mi się, że tematyka ta rzadziej pojawia się w literaturze, przynajmniej w ujęciu od wewnątrz (co nie oznacza, że w ogóle takich książek nie ma).
Książka Buddy'ego Giovinazzo to jedna z tych powieści o mafii "od kuchni". Tony jest jednym z najbardziej zaufanych członków Franchise. Jest młody, bezwzględny i skuteczny. Zostaje więc oddelegowany razem z ze swoim niezrównoważonym kumplem, Hardym, do Berlina, by usprawnić i zabezpieczyć działania przyjaciół z Europy. Jednakże już przy pierwszym zadaniu coś idzie nie tak. Młoda, śliczna...

Katarzyna | 2011-09-11
Przeczytana: 09 września 2011

Akcja książki rozgrywa się w Niemczech tuż po upadku muru Berlińskiego. Nie ma zbyt dużo nawiązań do okresu historycznego, jedynie tyle, aby czytelnik się zorientował, z jakimi czasami ma do czynienia. Tytułowy Potsdamer Platz to plac budowy prowadzony przez rodzinę Turecką zamieszkującą Niemcy, ponieważ mają oni problemy z budową sprowadzają na pomoc mafijną rodzinę z Ameryki. Pierwszym zadaniem amerykanów jest zastraszenie mafii niemieckiej. Przyjeżdżają dwa pistolety: Hardy i Tony, którzy „na dzień dobry” zabijają o jedną osobę za dużo. Od tego momentu zaczynają się problemy. Na domiar złego Tony spotyka na dyskotece dziewczynę – Monikę i postanawia odmienić swoje życie.

Książki jest opowiadana przez Tony`ego, dlatego oprócz bieżących wydarzeń czytelnik może się zapoznać ze wspomnieniami gangstera z wcześniejszych lat. Powiem szczerze trochę się w tych dygresjach gubiłam, gdyż autor przechodzi płynnie z opisów czasów teraźniejszych do przeszłości, bez zaznaczenia, kiedy taka...

Roberto Don | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Naprawdę zwykły kryminał. Czyta się spoko, ale miałem wyższe wymagania wobec tej książki. Choć nie znałem tego autora, jako że lubię bardzo i mafię i Berlin, myślałem że będzie to super mieszanka. Niestety tak się nie stało, mimo bardzo zachęcającego opisu. Ani sam Berlin nie jest barwnie opisany, ani bohaterowie nie są jakoś bardzo wyraziści, sama historia też opowiedziana jakoś bez przekonania. Duży zawód.

nikozja | 2014-10-19
Przeczytana: październik 2014