Plaża

Tłumaczenie: Alija Dukanović
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La spiaggia
Róża_Bzowa

Cesare Pavese, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy włoskich, urodził się 9 IX 1908 r. w miejscowości piemonckiej Santo Stefano Belbo, a zmarł w Turynie - śmiercią samobójczą - 27 VIII 1950. Studiował filologię włoską i anglosaską. W latach 1931-42 zajmował się tłumaczeniem i popularyzowaniem dzieł pisarzy amerykańskich i angielskich. W 1935 pod zarzutem działalności antypaństwowej faszystowskie władze aresztowały go i skierowały do miejsca przymusowego odosobnienia na południu kraju. Był jednym z organizatorów i długoletnich pracowników wydawnictwa Einaudi. Debiutował w 1936 r. zbiorkiem poetyckim "Praca męczy"; w 1945 powstał cykl wierszy "Ziemia i śmierć", a w 1950 cykl "Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy". Przede wszystkim jednak znany jest jako autor utworów prozą: opowiadań, nowel, krótkich powieści, dialogów osnutych na motywach mitologicznych, szkiców o literaturze amerykańskiej oraz o micie, dzienników. "Plażę" ukończył na początku 1941 r.

źródło opisu: PIW 1979

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tomasz | 2013-12-06
Michal_Karol | 2018-07-09
Przeczytana: 2013 rok

Kilkudziesięciostronicowe opowiadanie, którego pierwszoosobowym narratorem jest trzydziestoparoletni nauczyciel, kawaler, introwertyk, odwiedzający w Genui dawnego przyjaciela i jego żonę. Wspólne wyjścia na plażę są kanwą narracji, w której leniwe dni nieobfitujące zbytnio w wydarzenia, sycą się obrazami, budzącymi wspomnienia, refleksje, komentarze do widzianego świata. Bohater jest raczej zdystansowanym i nieingerującym w ten świat obserwatorem, a my mamy wgląd w narrację, toczącą się w jego głowie, która odbija jak w lustrze strategie narracyjne, które toczą się w naszych własnych głowach, często bezwiednie.

Pavese to jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich XX wieku. Oskarżany przez faszystów o działania antypaństwowe, został aresztowany i przebywał na zesłaniu na południu Włoch. Jego pisarstwo jest przykładem literatury, która bierze się z wewnętrznego cierpienia. Niestety, włoska literatura ubiegłego stulecia jest mało znana w Polsce (może poza Umberto Eco i Italo...

MadameShepard | 2014-03-14

Książka aż spłowiała z upału, dziwna, niby nic w niej zajmującego, a całkowicie skupia uwagę czytającego. Perfekcyjnie, czysto, składnie napisana. Ale ogólnie średnio-nijaka.

dadascientist | 2018-06-15
Przeczytana: czerwiec 2018