Apa
mafia, komunizm, rumunia
Patula

Akcja opowieści toczy się w latach 1945-46, w okresie powojennego chaosu panującego w Rumunii pozostającej wciąż jeszcze monarchią. Tytuł książki jest aluzją do wody jako żywiołu, w którym drapieżne ryby pożerają się nawzajem. Autor ukazuje pewne nie nazwane miasto w Siedmiogrodzie, sterroryzowane przez bandę przemytników i gangsterów. Powiązana jest z nimi administracja miejscowa i skorumpowana policja. Rozgrywka między gangsterską mafią a komunistami, wchodzącymi w skład bloku stronnictw politycznych, ostry antagonizm pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami - wszystko to stanowi akcję niemalże sensacyjną, pogłębioną przez mistrzowską analizę psychologiczną bohaterów. Centralną postacią jest subtelny intelektualista-arystokrata związany z gangiem, do którego przywiodła go ciekawość życia i czasów bezprawia. Powieść Ivasiuca pozwala nam poznać problemy Rumunii z mało nam znanego, dramatycznego okresu.

źródło opisu: okładka

niemampomysłunanick | 2014-11-11

Książka dobra. Przeczytałem ją kilka lat temu, jednak nadal o niej pamiętam.

koszałekopałek | 2016-10-03
dymek | 2016-09-15