Zaratustra Nietzschego. Notatki z seminarium 1934-1939

Wydawnictwo: KR
Nietzsche's Zarathustra : notes of the seminar given in 1934-1939
filozofia i etyka
n0e

Jung widział w Nietzschem człowieka który w niezrównanej formie towarzyszył dziewiętnastowiecznym wysiłkom zmierzającym do odkrywania nieświadomości uważał że nie odnosi się do niego stwierdzenie Freuda iż filozofowie zwracają uwagę jedynie na czysto umysłowy aspekt życia. Ale Freud nie chciał przeczytać Also sprach Zarathustra mimo że przecież przeczuwał iż Nietzsche w jakiś sposób antycypował jego pomysły - niechęć ta brała się z obawy że on sam mógłby ulec ideom o charakterze spekulatywnym nie ugruntowanym w praktyce doświadczenia. Jung natomiast lubował się w odkrywaniu wszelkiego rodzaju poprzedników swej myśli uważał że myśliciele ci z wyprzedzeniem potwierdzili jego ujęcie czegoś co uważał za idee archetypowe.

źródło opisu: Wydawnictwo KR 2010

źródło okładki: Wydawnictwo KR 2010