El apando
Meksyk, więzienie, narkotyki
Alma_Mexicana

"Karcer" natomiast jest opowieścią związaną z wystąpieniami politycznymi i buntami studenckimi, jakie miały miejsce w Meksyku w r. 1968 i zakończyły się masakrą w Tlatelolco oraz masowymi aresztowaniami. Ukazując atmosferę więzienia i nie cofając się przed ujawnieniem niekiedy obscenicznych realiów, Revueltas demaskuje zarazem styl władzy kraju cieszącego się dotychczas opinią jednego z najbardziej demokratycznych w Ameryce Łacińskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1978

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

shannon | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

"Karcer" to krótka historia trzech osadzonych w meksykańskim więzieniu mężczyzn - Albino, Polonia i Cholernika. Historia to może za dużo powiedziane - wyrywek historii, koncentrujący się na próbie przemycenia do więzienia narkotyków.
Gdy zna się polityczne tło i sytuację autora, trudno odbierać tę książkę w oderwaniu od tychże. Została napisana w więzieniu i jest obrazem więziennego życia obdzierającym z wszelkich masek ówczesny system penitencjarny. Nie wiadomo dlaczego głowni bohaterowie trafili za kratki, możliwe, że za nic. Ich myśli krążą wokół upragnionego narkotyku i kobiet, a autor bardzo dosadnie przedstawia frustrację poprzez obrazoburcze zachowania i reminiscencje seksualnych doznań, których są pozbawieni w sytuacji uwięzienia.
Strażników więziennych autor porównuje do goryli, samych więźniów też uzwierzęca, ubierając ich tylko w najniższe popędy.
Natomiast warsztat literacki Revueltasa trudno porównać do czegokolwiek. Może do pędzącego pociągu: zdania są bardzo...

Barbasia | 2015-11-12
Wiórek | 2014-12-29