Fantasia alla polacca

Alma_Mexicana

"Fantasia alla polacca" Marii Kuncewiczowej, której pierwsze wydanie ukazało się w 1979 roku, jest esejem o Stanisławie Przybyszewskim, jednym z najwybitniejszych polskich modernistów. Autorka zajmuje się wcześniejszym okresem życia i twórczości pisarza, w jego dzieciństwie doszukuje się źródeł późniejszych "demonów" autora. Pod koniec książki Kuncewiczowa w swoim pełnym poważnej refleksji, choć zatytułowanym "Fantazja" eseju usiłuje zrozumieć, dlaczego filozofia i twórczość Przybyszewskiego tak szybko się zestarzały, nikogo nie tylko nie wzruszają, ale i często śmieszą. Czyżby masowość zbrodni przeżywana w czasie ostatniej wojny, kominy Oświęcimia i Majdanka przekreśliły wartość normalnej ludzkiej udręki?

"Co może teraz dać upadłemu aniołowi pisarz i czytelnik książek? Producent fikcji i konsument fikcji? Chroniczny samobójca i śmiertelnie nudny pożeracz zwierząt? Tylko zrozumienie". I o to zrozumienie dla Przybyszewskiego apeluje Kuncewiczowa w swoim utworze.

Literacko wyśmienita książka. Pełna znakomitych opisów, powiązań, literackich odniesień. Jednakże od strony historycznej, biograficznej, jest to kolejne mitotwórstwo na temat Przybyszewskiego. Kuncewiczowa tka misternie swój własny mit, swoje własne widzenie "genialnego Polaka". Pełno bowiem subiektywnych wrażeń, odczuć, poglądów, zachaczających nawet o wybiegi do współczesności (czyli lat powojennych). Takie porównywanie jednak jest dość wartościowe, bo autorka pisze inteligentnie, choć jednostronnie, być może nawet krzywdząco. Czyta się dobrze. Źródło wiedzy to jednak marne.

katymadeleine | 2016-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2016