Czekam na Ciebie

La premier amour
978-83-7515-169-5
literatura francuska
Ag2S

Pierwsza miłość zostaje w nas na zawsze. Czasami wraca w najmniej oczekiwanej chwili. Czy miałabyś odwagę rzucić dla niej wszystko? W 25 rocznicę ślubu Emilie szykuje uroczystą kolację. Odpakowując butelkę z gazety, pobieżnie czyta zamieszczone tam ogłoszenia. I wtedy jej życie przewraca się do góry nogami. Emilie wybiega z domu, wsiada do samochodu i odjeżdża. Tak rozpoczyna się jej...

Pierwsza miłość zostaje w nas na zawsze.
Czasami wraca w najmniej oczekiwanej chwili.
Czy miałabyś odwagę rzucić dla niej wszystko?

Tak rozpoczyna się jej sentymentalna podróż do Włoch. Podróż, w czasie której odkryje samą siebie.

Subtelna, przepełniona wrażliwością opowieść o różnych obliczach miłości i prawdziwej, dojrzałej kobiecości.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3109,tytu...»

keys | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Niezwykła, ciekawa podróż głównej bohaterki Emilie nie tylko wzdłuż Francji do Włoch, ale przede wszystkim w głąb siebie, swoich wspomnień, marzeń i wyrzeczeń.
Bardzo krótkie rozdziały pomieszane chronologicznie nie wieją nudą, ale układają się w spójną całość, przedstawiając obrazowo całe życie bohaterki.
Do tego zaskakujące zakończenie dopełnia całość. Uważam, że jest to książka przeznaczona dla osób lubiących psychologiczne powieści, innych raczej zanudzi.

kasandra_85 | 2011-08-19
Przeczytana: sierpień 2011

Ilość stron: 256
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Główną bohaterką jest Emilie, która ma męża i trzy córki, ale mimo to wyjeżdża od rodziny i postanawia poszukać swojej dawnej miłości. Postępuje tak pod wpływem przypadkowego ogłoszenia, które znajduje w gazecie. Jednak jak można by było przypuszczać nie jest to romans. Emilie odnajduje swoją miłość dopiero pod koniec treści tej książki. Dalsze losy są już zaskakujące, nie jak w romansach. Nie spodziewałam się takiego smutnego zakończenia tej historii. Czyta się bardzo dobrze. Lektura skłania do refleksji. Polecam każdemu kto lubi dobre psychologiczne powieści.

„Nauczyłam ją tylko pisać. Nigdy czytać. Z pewnością dlatego że chciałam tego mniej niż ona. Chyba bałam się tego, co mogłaby przeczytać o świecie, w którym żyjemy i w którym niesiemy nasze krzyże, aby zasłużyć na pobyt w raju, i cały czas czekamy na cudowną wiadomość na kartce pogniecionego papieru”.(str 23)

„A...

Lagrema | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2011, Ccc

Taka historia być może zdarzyć się może tylko w książce. Jedno ogłoszenie, które zmienia wszystko. Główna bohaterka wyrusza w podróż. Jednak nie jest to tylko podróż przez Francję i Włochy. Jest to przede wszystkim podróż przez wspomnienia, poszukiwanie odpowiedzi, które prowadzą do zaskakującego zakończenia.
Może nie jest to książka bardzo wybitna, ale historia w niej opowiedziana poruszyła mnie. Myślę, że warto po nią sięgnąć.

Isadora | 2011-08-29
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, by jedno błahe słowo, jakiś pozornie nic nie znaczący gest, dźwięk dawno zapomnianej melodii czy ulotny zapach w jednej sekundzie uderzyły Wam do głowy budząc uśpione wspomnienia najpiękniejszej chwili życia zmieniając je diametralnie, stawiając do góry nogami?

Coś podobnego przydarzyło się 48 - letniej Emilie wiodącej ustabilizowane, trochę monotonne i zahaczające o małżeńską rutynę życie. Podczas przygotowań do uroczystej kolacji, która ma uświetnić dwudziestą piątą rocznicę jej ślubu, Emilie odpakowuje owiniętą w gazetę butelkę wina; jej wzrok przykuwa umieszczone w niej ogłoszenie. Jego treść elektryzuje kobietę i sprawia, że dawno zapomniane uczucia odżywają z niespotykaną, zaskakującą intensywnością. Zahipnotyzowana niespodziewanym doznaniem Emilie w jednej chwili wybiega z domu i wsiada do samochodu wyruszając w podróż do Włoch; podróż, dzięki której przerzuci most ponad latami, które minęły od czasu, kiedy jako nastolatka przeżyła...

Kasia_1987 | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Czytając tą książkę cały czas mnie coś od niej odpychało, czułam że ta książka nie jest dla mnie. Na szczęście czyta się szybko, więc za dużo nie straciłam. Jedynie co mnie ucieszyło to to, że ta książka nie ma nic wspólnego z tanim romansem.

Tajemnica | 2011-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok, Posiadam
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Niektórzy powiadają, że pierwsza miłość jest najlepsza, pozostawia w nas ślad na całe życie i nigdy się o niej nie zapomina. Zgadzam się, w 100%, że pamiętamy o niej i fantastycznie się wspomina te pierwsze budzące się uczucia …. Z pewnością każdy z nas mógłby opowiedzieć niepowtarzalną historyjkę o spacerowaniu za rączkę i ukradkowych spojrzeniach, połączonych z przyspieszonym biciem serca. Zastanawiam się jednak ile osób byłoby w stanie zostawić swoje dotychczasowe, poukładane życie i wyruszyć na spotkanie ze swoją przeszłością, na spotkanie z ukochanym?

Bohaterka książki „Czekam na Ciebie” Veronique Olmi tak właśnie zrobiła …. zostawiła pięknie przygotowana kolację, która miała być uczczeniem 25 lat małżeństwa, zostawiła dotychczasowe życie i wyruszyła na spotkanie, ze swoja przeszłością. A wszystko za sprawą ogłoszenia w gazecie.

Emily jest prawie 50letnią kobietą, mężatką, matką trzech córek. Jej dotychczasowe życie wydaje się być zupełnie normalne … do momentu, w którym...

Przyciągnęła mnie okładka i streszczenie - kobieta, która w jednej chwili zostawia wszystko i wyrusza na spotkanie z pierwszą miłością..
Zapowiadało się ciekawie, ale już po paru stronach czar prysnął.

Książka napisana jest bardzo chaotycznie, teraźniejszość przeplata się z przemyśleniami z przeszłości, wątki są pourywane, ciężko się połapać kiedy kończy się jeden, a zaczyna drugi.
Nie podobała mi się też grafika - czasem zaledwie dwie linijki tekstu na stronie, potem cała strona pusta i nagle na następnej zupełnie nowy wątek. Sprawia to wrażenie umyślnego wydłużania całości, która i tak nie jest spójna ani intrygująca.

Książkę czyta się szybko, to fakt, jednak w tym przypadku nie jest to zaleta, raczej chęć zakończenia męki. Tak - męka, nic innego nie będzie mi się z nią kojarzyło. Nie wzbudziła we mnie żadnych emocji, jedynie żal straconego czasu. Na szczęście były to tylko dwie godziny..

orzech | 2015-12-13

Jedna z tych książek, które zdecydowanie mogę zaliczyć do ulubionych. Emilie wiedzie zwyczajne życie przedszkolanki, mężatki, matki trzech córek, które zdążyły już opuścić rodzinne gniazdo. Przygotowując 25 rocznicę ślubu przypadkiem wpada na niecodzienne ogłoszenie i pod wplywem emocji wsiada w samochod by udać się do Genui we Włoszech. Podczas kilkudniowej podróży przez Francję Emilie wspomina swoje nastoletnie życie w tradycyjnej katolickiej rodzinie, swoją starszą upośledzoną siostrę, wreszcie swoja pierwsza milość. Podróż przyniesie kilka niecodziennych znajomości, odwiedziny u siostry, nie widzianej od kilku lat i niespodziewane spotkanie z ukochaną córką. Krótki pobyt w Genui okazuje się co najmniej zaskakujący.

Książka o miłości pod różnymi postaciami, tej pierwszej niezapomnianej, tej trwałej zbudowanej na wzajemnym zaufaniu, tej matczynej i tej siostrzanej. Jakie miejsce zajmuje przypadek w naszym życiu? Co nas motywuje do takich a nie innych wyborów? Powieść, która...

Maleństwo | 2011-08-05
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Wyobraźcie sobie album. Piękny, duży starannie wykonany. Obok stos zdjęć ukazujących piękne kobiety, przystojnych mężczyzn, fantastyczne widoki. Widać, że zdjęcia ukazują jakąś historię - ciepłą, pełną uczuć, a jednocześnie tragiczną. Obserwator jest ciekawy tej historii, jednak zdaje sobie sprawę, że nie pozna jej jeżeli nie podejmie się trudnego wyzwania chronologicznego ułożenia zdjęć w albumie. Siada, składa i ... staje się właścicielem pięknej historii z niesamowitym zakończeniem.
Emilie jest kobietą jakich wiele. Jest zdrowa, ma wspaniałe córki, kochającego męża i życie bez iskry, które przepełnia rutyna i poczucie niespełnienia. Nie zdając sobie z tego sprawy w głębi serca żyje wspomnieniami o pierwszej gorącej miłości z czasów szkolnych. Dwudziesta piąta rocznica ślubu to niewątpliwie dzień należący do małżonków. Każda szczęśliwa żona spędzi go ze szczęśliwym małżonkiem. A Emilie? Emilie właśnie w ten dzień rusza w podróż swojego życia. Podróż, podczas której upora się ze...