Lekka przesada

Wydawnictwo: a5
esej
Snoopy

Lekka przesada, nowa książka eseistyczna Adama Zagajewskiego, powstawała w podróżach między Krakowem i Chicago, podczas wakacji we Włoszech i wyjazdów na spotkania autorskie. Poeta - erudyta i obywatel świata - odkrywa przed nami całkowicie prywatny świat wspomnień, przywołuje utraconą lwowską przeszłości swojej rodziny, wzrusza opisując postać ojca, dzieciństwo i młodość. To niespodziewany moment w twórczości poety, najbardziej osobista książka Adama Zagajewskiego. Wiersz jest jak twarz ludzka - jest jednocześnie przedmiotem, dającym się zmierzyć, opisać, skatalogować, i apelem. Apelu można wysłuchać, albo można go zignorować, lecz trudno ograniczyć się do mierzenia go metrem. Trudno mierzyć wysokość płomienia przy pomocy szkolnej linijki. /str.12/ Wreszcie mój ojciec powiedział, zapewne lek ko zachrypniętym głosem, jak zawsze, kiedy był za kłopotany: to jest lekka przesada. Lekka przesada. Kiedy to prze czytałem, wybuchnąłem śmiechem, tak bardzo, tak doskonale wyrażało to je go poglądy na poezję, ba, na cały ten dziwny świat, w którym zniknął jego syn. Lekka przesada. Tak inżynierowie myślą o poezji. Nie ma w niej nic złe go, uważają inżynierowie, w zasadzie poezja nie musi - choć może - prowadzić do kłamstwa, do pięknoduchostwa, do zniewieściałości , ale przede wszystkim można jej zarzucić to, że jest przesadą. Lekką przesadą. / str.185/

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2011

źródło okładki: www.wydawnictwoa5.pl

| 2012-06-17
Przeczytana: 01 lipca 2012

Kolaż wspomnień.

„Tylko to co nierealne, czasem myślałem, że można kochać, tylko to, co nierealne: wiersze, obrazy, dźwięki” - A. Zagajewski

Nasz świat współczesny miewa się doskonale, pędzi, rozwija się, szaleje, a my wpadamy w wir nieustającego ruchu i w nudę trywialnej, szarej, poprawnej egzystencji. Na szczęście powstają takie książki jak ta, które pozwalają wyrwać się na chwilę z zaklętego kręgu, i które sprawiają, że bieg codziennych zdarzeń wyraźnie zwalnia, a nawet na moment się zatrzymuje; które są doskonałym antidotum na rozedrgane, nerwowe, niecierpliwe otoczenie.

Na przekór panującym modom i tendencjom, znany krakowski poeta, nie zdaje relacji ze swojego życia codziennego, nie krytykuje otaczającej go rzeczywistości; niespiesznie i półgłosem opowiada, o tym, co dla niego jest najważniejsze. Przede wszystkim o kolosalnym znaczeniu „życia duchowego”, a więc między innymi o szeroko pojmowanej sztuce, która jest nieodłącznym elementem jego życia, stanowi nieomal...

rokita49 Boruta | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Wspaniały zbiór esejów.Ta książka pisana prozą to czysta poezja!

Krzysztof | 2016-05-08
dziś_jutro_czytam | 2014-01-06