Szkoła nad obłokami

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
BethLuisNion

"Szkoła nad obłokami" to wspaniała książka. Jest napisana gwarą góralską, dlatego czasem (przeciętnemu człowiekowi z nizin) ciężko zrozumieć dialogi bohaterów. Mimo wszystko tę powieść warto przeczytać. Jeszcze długo potem wspomina się krajobrazy Beskidu Sądeckiego czy szkołę w górach. Zaś przede wszystkim kołysanki góralskie, opisy mebli w chatce Potoków, czyli piękną (nierzadko już zapomnianą) polską tradycję. (...) Bohaterami są uczniowie szkoły położonej wysoko w górach, czyli "nad obłokami". Możemy obserwować ich życie w miejscu, do którego nie dochodzi prąd, nie ma telefonów ani samochodów, trudno im się dostać do ubogiej szkółki. Ich rozrywką są wyścigi narciarskie, opowieści dziadka albo urządzanie przedstawień dla sąsiednich szkół. Ale mimo wszystko okazuje się, że oni są może nawet szczęśliwsi od nas, współczesnych ludzi XXI wieku. [autor: Irish Dream, www.biblionetka.pl]

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=45342

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Asia Szarańska | 2015-03-19

Marię Kownacką poznałam jako autorkę książek dla dzieci, Plastusia, Rogasia i Kukuryku na ręczniku, nie wiedziałam, że pisała ona także opowieści dla nieco starszych dzieciaków. Szkoła nad obłokami opowiada historię dzieci mieszkających w trudno dostępnym rejonie polany Niemcowej w Beskidzie Sądeckim oraz nietypowej szkoły, do jakiej uczęszczają. Co ciekawe okazuje się, że szkoła, o której napisała Maria Kownacka rzeczywiście istniała i działała w latach 1938 -1961, za wyjątkiem lat wojennych. W miejscu, w którym niegdyś stała, znajduje się pamiątkowa tablica.

Szkoła nad obłokami przybliża niełatwe życie, jakie przyszło wieść ludziom zamieszkującym tamtejsze regiony, w tym także dzieciom, które są głównymi bohaterami opowieści. Można się doprawdy wzruszyć, czytając jak dzieciaki te bardzo lubiły swoją szkołę, choć nierzadko drogę do niej musiały pokonywać w zaspach po pas i jak poważnie podchodziły do obowiązku nauki. Również codzienność nie była łatwa dla tych maluchów, zabawki...

Falka | 2013-05-20

Parę lat temu odkryłam ją na nowo, doceniając prawdziwy kunszt literacki i piękno zawartych tam opisów. Wiele książek działa na moją wyobraźnię i ta do takich należała. Wyobrażałam sobie że chodzę do takie szkoły pośród wysokich szczytów.

Yolka | 2016-08-15
ewa | 2016-02-10