Die Mansarde
Bastet

Dlaczego bohaterka "Mansardy" w pewnym momencie traci słuch? Kto przysyła listy wskrzeszające w jej pamięci pogrzebaną w zapomnieniu przeszłość? W jakim stopniu ten drugi, utajony, nurt jej życia jest prawdą, w jakim zaś fantazją, snem na jawie ziszczającym utajone pragnienia i tęsknoty?

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mansarda | 2015-03-04

Ta książka towarzyszy mi pół życia. Ujęła mnie swoim pięknem i mądrością gdy miałam 20 lat i nie pozwoliła o sobie zapomnieć przez następne dwie dekady. Często wracam do świata głównej bohaterki, który jest mi tak bliski, jakby był mój...Łagodna, trochę melancholijna narracja odkrywa przed nami intymny świat niemłodej już kobiety,która opowiada o niezwykłej historii, którą przeżyła przed wieloma laty, a która do niej właśnie wróciła za sprawą regularnie przysyłanych jej własnych starych zapisków w żółtych kopertach.Historia ta odcisnęła piętno na całym jej życiu,na relacjach z bliskimi i nadal nie daje o sobie zapomnieć.Jednocześnie towarzyszymy prozaicznej codzienności naszej bohaterki,która pośród domowych czynności, zakupów i drobnych spraw dzieli się z nami najintymniejszymi przeżyciami, myślami o życiu i ludziach, uwagami zaskakująco trafnymi i ponadczasowymi.Wszystko podane niespiesznie, z lekkością, bez moralizatorstwa, za to okraszone subtelną ironią i szczyptą humoru....

Joanna | 2017-07-25
Przeczytana: 10 lipca 2016