Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maria Corti
Źródło: http://www.google.pl/imgres?q=maria+corti&hl=pl&sa=X&rlz=1T4WZPC_plPL383PL384&tbm=isch&prmd=ivnsbo&tbnid=15mch9u0TcvcYM:&imgrefurl=http://www.zam.it/biografia_Maria_Corti&docid=89BQsbI6Ew8DVM&w=302&h=287&ei=LRdmTvDCNMPHswah7LyyCg&zoom=1&iact=hc&vpx=173&vpy=77&dur=671&hovh=219&hovw=230&tx=118&ty=116&page=1&tbnh=135&tbnw=140&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:0,s:0&biw=1249&bih=573
1
6,9/10
Pisze książki: powieść historyczna, czasopisma
Urodzona: 07.09.1915Zmarła: 22.02.2002
Znana włoska prozaik i historyk literatury. Była profesorem historii języka włoskiego na Uniwersytecie w Pawii oraz przewodniczącą Włoskiego Towarzystwa Semiotycznego. Prowadziła studia nad twórczością Calavantiego, poetami Stil novo oraz neapolitańskimi pisarzami XV wieku. Była autorką wielu prac naukowych. Oprócz tego tworzyła też literaturę piękną. Najbardziej znaną jej pozycją jest powieść historyczna "Godzina próby" o bohaterskiej obronie miasta Otranto przed najazdem tureckim w 1480 roku.http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Corti
6,9/10średnia ocena książek autora
29 przeczytało książki autora
47 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Godzina próby Maria Corti
6,9
Powieść historyczna traktująca o oblężeniu przez Turków miasta Otranto w Królestwie Neapolu, w 1480 roku. Napisana bez silenia się na stylizację językową, ale za to ciekawie skonstruowaną, bowiem losy obrońców, z racji tragicznego finału określanych później męczennikami, poznajemy z perspektywy kolejnych postaci, w każdym rozdziale innej, przy czym w zasadzie dany rozdział wyczerpuje epizod głównego jego bohatera, a następnie, któraś z postaci drugoplanowych staje się główną i opowieść toczy się nadal, bądź najpierw wraca w przeszłość by z innej strony ujrzeć przeznaczenie obrońców, ich postawę, heroizm w obliczu ciężkiej próby, ale też pokorę i stoicyzm z jakim przyjmują swój los.
Można jak niektórzy doszukiwać się tam chrześcijańskiego przesłania, bo wszak to książka o męczennikach za wiarę, ale dla mnie raczej był to obraz prostych ludzi z południa Italii, z samego obcasa włoskiego buta. Ich spojrzenie na życie, postawa, zaciętość, prostolinijność pozwalająca godzić się z okrutnym losem i własnymi słabościami, autorka kontrastuje z możnymi tego świata, obcymi żołnierzami, szlachcicami, szczególnie w ostatnim fragmencie, swoistym epilogu uświęcającym męczeńską postawę, ale i podważającą jej zasadność. I taką interpretacją wskazuje motto zaczerpnięte z wiersza Pablo Nerudy, umieszczone przez autorkę jak drogowskaz.
Bardzo to sprawnie napisana powieść, którą czyta się szybko, a która pozwala poczuć więź z bohaterami, wzruszyć się ich losem i zachwycić charakterem.
Ta książka to mój początek z czarną serią PIWowską, bardzo udany i zamierzam kontynuować odkrywania wydanych w niej takich godnych lektury tytułów.
Godzina próby Maria Corti
6,9
Maria Corti była włoską badaczką historii języka. Publikowała w prasie, pisywała też powieści. “Godzina próby” to opowieść o tragicznej w skutkach ostatniej inwazji Turków na Włochy. Zbiegiem okoliczność wroga armia ląduje pod murami niewielkiego Otranto.
Jeśli miałbym szukać jakiejś drogi dla literatury chrześcijańskiej, to byłaby właśnie taka jaką poszła Maria Corti (choć przyznam szczerze, że nie mam pojęcia jaki był światopogląd autorki). Brak tu cudownych wydarzeń, interwencji niebios czy nagłych nawróceń oprawców. Nie jest jednak “Godzina próby” jakimś współczesnym odbrązowianiem całej opowieści - od początku wiemy przecież kto jest dobry, a kto zły. Tyle tylko, że postacie męczenników mają swoja przeszłość, nie są idealne, maja wątpliwości, myślą o sprawach przyziemnych, ale kiedy nadchodzi godzina próby…
Może trochę brakowało mi w tej powieści stylizacji, może czasem to wszystko było zbyt współczesne, ale ostatecznie nie widzę powodów, dla których człowiek z XV wieku miałby w sytuacji skrajnej nie myśleć o sprawach abstrakcyjnych.