Kluczowe decyzje

2011-09-01
978-83-62180-53-0
Patrycja Pietrzak, Wojciech Grzelczak
george bush autobiografia

Książka ta miała niewątpliwie wpływ na mój rozwój osobisty. Każda decyzja jaką podejmujemy w naszym życiu niesie z soba konsekwencje. Nikt natomiast nigdy nie jest w 100% pewien o jej słuszności, nawet prezydent stanów zjednoczonych. Trzeba sobie zdawac spawde, iz jest to pozycja pisana z punkt widzenia autora, tak wiec jest tam wiele usprawiedliwien oraz samopochwal. Nie zmienia to jednak faktu, iz warto zrozumiec jak to jest podejmować "Kluczowe decyzje" dla narodu i świata. Kazdy z nas ma przecież swój indywidualny :)
PS. Super wprowadzenie do tematyki bliskiego wschodu (Irak, Afganistan)

Nie można się spodziewać, aby taka lektura, napisana przez takiego autora była szczera i bezkompromisowa. Autor tak często jak może stara się wytłumaczyć i usprawiedliwić swoje decyzje. Z tego musi sobie zdawać sprawę każdy, kto sięgnie po książkę. Rozdziały dotyczące polityki wewnętrznej można spokojnie opuścić, chyba że ktoś interesuje się amerykańskim systemem ochrony zdrowia. W rozdziałach dotyczących polityki zagranicznej uderza fakt jak nieistotne, z punktu widzenia autora, było polskie wsparcie w Afganistanie i w Iraku. George Bush często wymienia partnerów amerykańskich, którzy pomogli w operacji militarnej, a nazwisko prezydenta Kwaśniewskiego pada tylko raz (wymienione do tego obok nazwisk innych prezydentów i premierów europejskich). W Polsce narracja polityczna była taka, że Amerykanie i Polacy ściśle współpracują i jesteśmy kluczowym partnerem USA w walce z terrorystami. Po lekturze wspomnień byłego prezydenta USA nie mam złudzeń, że przynajmniej w opinii GWW byliśmy partnerem drugoligowym.

Georg W. Bush jest z całą pewnością jedną z kluczowych postaci naszego świata. Ta pozycja jest jedną z tych, które (już teraz wiem) odbiły jedno z największych piętn na moim życiu. Sama opisuje trudne decyzje jakie musiał podjąć prezydent Bush, począwszy od walki z nałogiem, a skończywszy na walce z terroryzmem i kryzysem finansowym. Sam osobiście poza wiedzą jak te wydarzenia wyglądały od "kuchni", wyciągnąłem inną lekcje. Tą cenną lekcją są wszystkie wskazówki, które starałem się czerpać i zapamiętać przy podejmowaniu tak ważnych decyzji prezydenta Bush'a. Czasami warto się zastanowić, czy nasze prywatne decyzje nie są pewnego rodzaju analogią do tego, co musiał zrobić George W Bush - osobiście widzę podobieństwo.

Jeszcze przed przeczytaniem tej książki uważałem, że historia będzie łaskawsza dla George'a W. Busha niż większość współczesnych mu opinii.

W końcu Bush junior to jedna z najważniejszych i kluczowych postaci pierwszej dekady XXI w.; podczas rządów której Ameryka przeżyła mnóstwo problemów od terroryzmu po ogromny, największy od 1929 r., krach finansowy. Oczywiście z niektórymi tezami autora można by polemizować, ale niezależnie od poglądów trzeba przyznać, że broni się on przekonywająco. Muszę przyznać że do najbardziej kontrowersyjnej decyzji (wojna w Iraku) przekonał mnie swoją obroną.

Jeżeli chodzi o pisarstwo to książkę czytało się całkiem przyjemnie, choć popełniłem błąd bo kupiłem książkę w Anglii nie sprawdzając czy nie została przypadkiem wydana w Polsce..

Książkę gorąco polecam wyznawcom bajek o prezydencie Bushu, jak jego odpowiedzialność za 9/11 czy obojętność wobec poszkodowanych przez huragan Katrina.

Tak więc, i książkę i autora oceniam bardzo dobrze. Prezydent Bush, ze wszystkimi swoimi przywarami, na pewno ma więcej mojego szacunku i sympatii niż jego sukcesor.

przeciętna trochę mnie zmęczyła

przeciętna trochę mnie zmęczyła

Usprawiedliwianie samego siebie za tortury i więzienia CIA, a poza tym trochę autoreklamy. Mimo to czyta się dobrze i sporo można dowiedzieć się o Ameryce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki... O tym stanowisku marzy wielu polityków. Tysiące zwykłych obywateli gotowe jest poświęcić cały swój wolny czas i ostatni grosz, by wesprzeć uwielbianego kandydata na to stanowisko. Prezydent tego kraju w oczach wielu ludzi urasta do rangi nadczłowieka, swoistego bohatera który jest w stanie odmienić losy milionów na lepsze. Zastanawiam się, jak zareagowaliby politycy, gdyby powiedzieć im, że w trakcie prezydentury będą zmuszeni zadecydować, czy wolno zestrzelić samolot pełen niewinnych obywateli...

Od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na książkę naprawdę wymagającą. I nie chodzi mi tu o książkę trudną w odbiorze, bardziej pełną informacji, wręcz przeładowaną informacjami z którymi trzeba się zapoznać, czasem poszukać dodatkowych źródeł, by pojąć ich istotę. Taką książką była dla mnie przykładowo biografia S. Jobsa, która zrobiła na mnie ogrone wrażenie i stała się dla mnie przepustką do lepszego zrozumienia świata informatycznych nowinek.

Gdy po raz pierwszy natknęłam się na książkę G. W. Busha wiedziałam, że stanie się ona moim kolejnym wyzwaniem, tym razem z zakresu światowej polityki. Na jej przeczytanie poświęciłam miesiąc, co moim zdaniem stanowi naprawdę dobry wynik biorąc pod uwagę ogrom wydarzeń, nazwisk i problemów, z jakimi przyszło mi się spotkać.

"Kluczowe decyzje" często nazywane są autobiorgafią Busha, choć ja sama odbieram ją bardziej jako refleksję na temat dylematów, z jakimi prezydent musiał zmagać się podczas dwóch kadencji. Nie zabrakło również paru bardziej osobistych akcentów, jednak stanowią one jedynie nieznaczny procent pomiędzy licznymi zagadnieniami i w pośredni sposób również wiążą się z prezydenturą.

Autor rozpoczyna swoje refleksje, powracając do czasów, gdy zmagał się z problemem alkoholowym. Taki początek może nieco zaskakiwać, wydaje mi się jednak, że George W. Bush próbował w ten sposób zerwać z mitem nadczłowieka i pokazać się z bardziej ludzkiej, niedoskonałej strony, a dzięki temu zdobyć naszą sympatię. I chociaż o tym epizodzie w życiu Busha słyszało już wielu z nas (choćby za sprawą piosenki wokalistki Pink),z dużym zainteresowaniem przeczytałam o tym jak sam autor dojrzewał do myśli, że alkoholizm stał się również jego problemem i jak wyglądała jego droga do całkowitej abstynencji.

Dalsza część książki to już w dużej mierze zapis wydarzeń z okresu, gdy sprawował stanowisko gubernatora Teksasu a później najważniejsze stanowisko w kraju. Nie mogło tu zabraknąć obszernej relacji na temat 11 września i jego skutków, wojny w Iraku, huraganu Katarina czy kryzysu finansowego – wydarzeń o których tak często czytaliśmy na pierwszych stronach gazet czy słuchali w telewizyjnych wiadomościach. To dość niezwykłe uczucie, gdy czytelnik może porównać doświadczenia jednego z najpoteżniejszych ludzi na świecie do swoich własnych przemyśleń i wspomnień. Sama pewnie nigdy nie zapomnę, że gdy po rozbiciu sie pierwszego samolotu w WTC, katastrofę drugiego śledziłam już na bieżąco, podczas gdy prezydent Ameryki, jeszcze nie do końca świadom rangi problemu, spokojnie uczestniczył w lekcji w jednej z amerykańskich szkół...

Obok zdarzeń tak oczywistych, pojawiły się zagadnienia o których usłyszałam po raz pierwszy. Jednym z tych, które wzbudziły moje największe zainteresowanie był No Child Left Behind Act (kolejna aluzja w piosence Pink, której wcześniej zupełnie nie rozumiałam),projekt, który miał wymusić na szkołach utrzymanie pewnych standardów nauczania, a przez to zwiększyć szanse wszystkich młodych ludzi (przede wszystkim mniejszości narodowościowych) na uzyskanie przyzwoitego wykształcenia. Kto by pomyślał, że Bush marzył o tym by stać się prezydentem nauki, podczas gdy historia zrobiła z niego prezydenta wojny...

Prezydentura Busha to jednak nie tylko zdarzenia ale i ludzie – zarówno rodzina, bliższa i dalsza, jak i ludzie, którzy wpływali na jego politykę, często go inspirowali, czasem również wyprowadzali z równowagi. W wielu miejscach odnajdziemy anegdoty na temat jego stosunków z ojcem, żoną i córkami, wspólnych działaniach na arenie międzynarodowej z T. Blairem, trudnych relacjach z prezydentem Francji. Osobiście najbardziej zaskoczył mnie, choć i rozbawił opis trudnej, męskiej przyjaźni z W. Putinem. Co prawda można było się spodziewać, że wladcy dwóch tak potężnych państw mają ze sobą stały kontakt, lecz naprawdę miło było przeczytać, że miał on również bardziej osobisty charakter a między tymi jakże odmiennymi mężczyznami nawiązała się nawet specyficzna nić sympatii.

Książka "Kluczowe decyzje" z całą pewnością nie należy do łatwych. Od czytelnika wymaga przede wszystkim posiadania przynajmniej najbardziej podstawowych informacji na temat współczesnej historii, ale i dużej chłonności i mocy przetwarzania jeśli chodzi o całą masę przytaczanych nazwisk – politycy, prominenci różnych dziedzin, zwykli obywatele spotykani w najróżniejszych okolicznościach... O ile same opisywane wydarzenia są nadzwyczaj interesujące i mogą wywoływać szereg emocji, o tyle język książki nie należy do szczególnie atrakcyjnych. Czytając nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że każde słowo, każda opinia były ważone i dogłębnie analizowane, tak by końcowy efekt stał się do bólu neutralny. Doskonale zdaję sobie sprawę, że pamięć byłego prezydenta przy spisywaniu tych wspomnień mogła być wyjątkowo wybiórcza. Prawda leży zapewne gdzieś pomiędzy jego bardzo poprawną i nieco mdłą wersją a ostrą krytyką Pink, mimo to uważam, że całość to kawał historii o której warto pamiętać i o niej czytać. A sam Bush zasługuje na nieco więcej zrozumienia, bo pomimo wielu błędów, które naznaczyły jego prezydenturę, zdołał przeprowadzić kraj przez wyjątkowo burzliwy i bolesny okres.

Podobno ta książka sprzedała się w Ameryce w milionach egzemplarzy. Mam nadzieję, że Amerykanie nie kupili jej tylko po to, by postawić na półce, ale zadali sobie trud by ją przeczytać i trochę lepiej poznać swojego byłego prezydenta.

(http://alison-2.blogspot.com/2012/08/kluczowe-decyzje.html)

Prezydentura oczami samego prezydenta. Opowiada on o swoich trudnych decyzjach, które musiał rozstrzygnąć. Choć w niektórych przypadkach każda ze stron miała swoją rację, On musiał podjąć tylko tę jedną słuszną decyzję.

Książka jak wiele innych biografii nie jest wybitnie ciekawa po zakończeniu odniosłem wrażenie, że Bush pomaga sobie, aby jego obraz, jako polityka został zapamiętany lepiej niż ten, do którego mogły przyzwyczaić media oglądane i pisane niczego mu nie ujmując zważywszy, w jakim okresie był prezydentem i z jakimi trudnościami natury politycznej i nie tylko musiał się zmagać.

• Ebooki
  • Biografie
  • EmpikGO

Dodaj cytat z książki Kluczowe decyzje