Nowa zimna wojna. Jak Kreml zagraża Rosji i Zachodowi

Wydawnictwo: Rebis
The New Cold War - And How to Win It
rosja, kreml, wojna
literatura faktu

Nowa zimna wojna to wnikliwa i niepokojąca analiza ostatnich dziesięciu lat dryfowania Rosji ku autorytaryzmowi oraz konfrontacji z Europą, Ameryką i resztą świata. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Rosja była biednym i chorym człowiekiem Europy. Teraz jednak władają nią byli funkcjonariusze KGB dysponujący wielkimi pieniędz­mi ze sprzedaży ropy i gazu, dzięki którym zdobywa wpływy na...

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Rosja była biednym i chorym człowiekiem Europy. Teraz jednak władają nią byli funkcjonariusze KGB dysponujący wielkimi pieniędz­mi ze sprzedaży ropy i gazu, dzięki którym zdobywa wpływy na Zacho­dzie, przekupując opo­nentów. Zagraniczne koncerny są rugowane ze strategicznych gałęzi rosyjskiej gospo­darki, a firmy zależne od Kreml sp. z o.o. wchodzą siłą na rynki Europy Zachodniej, z której wypiera ona USA.

Autokratyczne państwo Putina ucisza swoich krytyków i tyranizuje sąsiadów. Wedle Ed­war­da Lucasa morderstwa dziennikarki Anny Politkowskiej i emigranta Aleksandra Litwi­nien­ki to dla nich ostrze­żenie. Z niepokornymi krajami należącym niegdyś do imperium ra­dzieckiego Rosja walczy taką bronią jak blokady energetyczne i handlowe, szantaż atomowy, cyberataki czy dezinfor­ma­cja w radzieckim stylu.

Nowa zimna wojna objaśnia taktykę Kremla i ukazuje słabości Zachodu. Edward Lucas twierdzi, że choć jesteśmy blisko klęski, ciągle jeszcze mamy szanse na zwycięstwo.

kind_of_alien | 2012-08-22
Przeczytana: wrzesień 2009

Książka o Rosji na ostatnim przełomie wieków. Mocna lektura z zacięciem politycznym i jasnym przesłaniem, jednak zbyt jak dla mnie nużąca - wiele faktów, dat, dowodów - ciężko się to czyta.

Bartosz | 2015-06-10
Na półkach: Polityka, Przeczytane, Posiadam

Książkę przeczytałem kilka lat temu.... Dziś się spełnia... Nic dodać nic ująć.

kardanik | 2010-12-19

nie niepokoi, tylko otwiera oczy

Dawid Świtalski | 2016-12-01
muzzy_r | 2016-07-23