Sekretne wojny Mossadu

Wydawnictwo: Czarna Owca
Les guerres secrètes du Mossad
Mossad, CIA, zamach, wojna, szpiegostwo

Książka zasługuje na polecenie czytelnikom, którzy pragną się dowiedzieć wszystkiego o współczesnych tajnych wojnach. Książka jest próbą określenia, jak działalność Mossadu wpłynęła na historię świata w ostatnim półwieczu. Autor opisał zadania, jakie stawały przed Mossadem na poszczególnych etapach jego dziejów. Każdy z rozdziałów książki ujawnia kulisy wielkich afer, zamachów, wojen, w...

Książka jest próbą określenia, jak działalność Mossadu wpłynęła na historię świata w ostatnim półwieczu. Autor opisał zadania, jakie stawały przed Mossadem na poszczególnych etapach jego dziejów. Każdy z rozdziałów książki ujawnia kulisy wielkich afer, zamachów, wojen, w których brali udział agenci Mossadu, często w roli siły sprawczej działającej oficjalnie, ale nie mniej często działając w całkowitym ukryciu.

Autor ujawnia istnienie zadziwiających siatek Mossadu w świecie międzynarodowego biznesu. Odkrywamy podwójne życie wielkiego producenta Hollywoodu, ale także finansistów i handlarzy bronią czy technologiami, będących w tajemnicy na usługach Izraela.
Książka odtwarza także skomplikowane relacje pomiędzy Mossadem a innymi wielkimi zachodnimi agencjami wywiadowczymi (np. CIA), ich współpracę techniczną i wymianę informacji, ale także szpiegowanie się nawzajem...

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

figlarna24 | 2013-06-03
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Mossad (hebr. המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, Ha-Mossad le-Modiin u-le-Tafkidim Mejuchadim, Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych) – izraelska agencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951, jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963. *

I właśnie o tej instytucji/ organizacji zbrojnej jest książka, którą dziś chciałabym wszystkim zainteresowanym wojskowością i militariami polecić. Autorem , który widnieje na okładce jest niejaki Yvonnick Denoël .

Ale tak naprawdę nie dowiecie kim jest autor. Na pewno jest on historykiem, specjalistą od służby wywiadowczych oraz służb specjalnych. Jest on autorem wielu książek. Jednakże trudno jest odnaleźć jego zdjęcie czy jakieś ślady biografii. Imię i nazwisko, pod którym publikuje swoje książki jest pseudonimem literackim. Lecz ktokolwiek by się krył za tą fałszywą tożsamością, to widać, że piszę on...

Na półkach: Przeczytane 2013
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Światowy kocioł

„Sekretne wojny Mossadu” Yvonnick Denoël
wyd. Czarna Owca
rok: 2013
str. 368
Ocena: 5/6

Powstające po II Wojnie Światowej państwo Izrael, zewsząd otoczone przez wrogie kraje arabskie, musiało, i nadal musi, radzić sobie z problemami wynikającymi z takiego, a nie innego sąsiedztwa. Podstawę sukcesu tego „miejsca na ziemi” stanowi uzyskana i utrzymana przewaga. Lektura książki „Sekretne wojny Mossadu”, której autorem jest Yvannick Denoël, pozwala wysnuć wniosek graniczący z pewnością, że w głównej mierze ten cel został osiągnięty dzięki izraelskiemu Instytutowi Wywiadu i Zadań Specjalnych. Tę przydługą i nieciekawą nazwę da się zastąpić jednym słowem, pobudzającym wyobraźnię i jednocześnie wiejącym grozą – MOSSAD. Zapewniam, że lektura „Sektetnych...” dostarcza naprawdę wielu informacji i uchyla rąbka tajemnicy o samej organizacji i nie tylko.
Autor bardzo swobodnie obraca się w temacie służb wywiadowczych, nic dziwnego, w końcu nie jest to jego pierwsza książka...

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Świetna rzecz dla wszystkich, którzy interesują się współczesną historią. Maleńkie państewko nad brzegami Morza Śródziemnego i jego sekretne potyczki.

Agata_Adelajda | 2013-10-07

Sekretne wojny Mossadu są zapisem sześćdziesięciu lat działalności jednego z największych i najsławniejszych wywiadów na świecie. Owiany legendą Mossad powstał na początku lat 50-tych ubiegłego wieku w nowo powstałym państwie Izrael, i jest jedną z trzech głównych organizacji wywiadowczych w tym kraju, obok Szin Bet, będącej służbą bezpieczeństwa narodowego, porównywalna z FBI lub MI5, oraz Amanu, czyli wojskowej służby wywiadowczej.

Yvonnick Denoël, historyk i specjalista od służb wywiadowczych, w swojej książce opisuje najbardziej spektakularne akcje, które były udziałem Mossadu. Od samego początku powstania organizacji śledzimy poczynania służb wywiadowczych oraz konszachty z politykami. niebagatelny wpływ na rozwój Mossadu ma Francja, której Denoël poświęcił rozdział, oraz oczywiście Stany Zjednoczone.
Jednym z pierwszych sukcesów Mossadu było zdobycie kopii wystąpienia Chruszczowa, w którym ostro potępia zbrodnie stalinowskie; niebagatelną rolę odegrali w przekazaniu tego...

AlphaMWO | 2014-04-22
Na półkach: Posiadam

Jeśli myślicie, że KGB, MI6, czy CIA to prawdziwe asy światowego wywiadu, to najwyższy czas stanąć twarzą w twarz z największym i najpotężniejszym graczem w siatce służb specjalnych - Mossadem. Yvonnick Denoel w bardzo interesujący sposób stara się zapoznać nas z tajnikami pracy izraelskiego wywiadu. Nieraz czytelnik wręcz doznaje szoku dowiadując się, do czego zdolny jest Mossad w walce ze swoimi śmiertelnymi wrogami i jak skuteczne metody stosuje, aby walczyć z zagrożeniem dla państwa Izrael. Polecam lekturę każdemu, kto szuka mocnych wrażeń w prawdziwej historii.

Brian | 2015-09-03
Przeczytana: 02 września 2015

Bardzo dobra książka która wywarła na mnie niemałe wrażenie. Chociaż początkowo czyta się to dosyć ciężko, głównie z powodu ogromnej ilości informacji na kartach, po pewnym czasie czytanie staje się prawdziwą przyjemnością dla każdego kogo interesuje tematyka służb specjalnych oraz sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu.

Na początek główny "bohater" książki czyli sam izraelski wywiad, Mossad. Owiany legendą, uznawany za najlepszy na świecie. Czy słusznie ? Po lekturze tej książki na pewno należy uznać, że najbardziej specyficzny. Przyznam szczerze że do tej pory sam nie zdawałem sobie sprawy z tego jak szeroki wachlarz działań wykonuje ta instytucja. Porwania, przesłuchania, podsłuchy, szpiegostwo no i oczywiście zabójstwa. Może nie zabrzmi to zbyt poprawnie politycznie ale niektóre z metod zabójstw stosowanych przez agentów Mossadu wręcz budzą podziw swoją pomysłowością. Wszystko wykonywane przy użyciu najnowocześniejszej technologii i właściwie w stanie nieustannej wojny w której...

Igor | 2015-06-27

Duża ilość danych, więc książkę czyta się dość ciężko. Zapewne dla znawców bliskiego wschodu będzie ona nieco łatwiejsza w odbiorze. Mimo to warta polecenia dla osób zainteresowanych, wywiadem, inwigilacją i polityką.
Książka ukazuje świat w wielu kolorach szarości (bez bieli i czerni).
Po jej przeczytaniu nasunął mi się jeden wniosek, że należy uważać gdy hodujemy zwierzę aby poszczuć sąsiada aby nie pogryzło nas samych.

siekierowy | 2015-08-19
Na półkach: 2015
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Książka na szczęście nie koncentruje się wyłącznie na opisywaniu strzelanin i wybuchów, ale przybliża także procesy mogące stać za wydarzeniami na świecie. Autor przedstawia także swoje przypuszczenia co do powiązań Mossadu z innymi służbami specjalnymi. Dobra lektura uzupełniająca dla osób ciekawych bieżącej polityki.

Asaj_Ventress | 2017-07-30
misiek_5 | 2017-04-14