Sekretne wojny Mossadu

2013-05-01
Małgorzata Tryc-Ostrowska
Mossad CIA zamach wojna szpiegostwo

Okładka książki Psy z Karbali Marcin Górka, Adam Zadworny
Psy z Karbali Marcin Górka, Adam ...
Okładka książki Kret w Watykanie. Prawda Turowskiego Wojciech Czuchnowski, Agnieszka Kublik
Kret w Watykan... Wojciech Czuchnowsk...
Okładka książki Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej Jim DeFelice, Chris Kyle, Scott McEwen
Snajper. Histo... Jim DeFelice, Chris...

Bardzo dobra książka która wywarła na mnie niemałe wrażenie. Chociaż początkowo czyta się to dosyć ciężko, głównie z powodu ogromnej ilości informacji na kartach, po pewnym czasie czytanie staje się prawdziwą przyjemnością dla każdego kogo interesuje tematyka służb specjalnych oraz sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu.

Na początek główny "bohater" książki czyli sam izraelski wywiad, Mossad. Owiany legendą, uznawany za najlepszy na świecie. Czy słusznie ? Po lekturze tej książki na pewno należy uznać, że najbardziej specyficzny. Przyznam szczerze że do tej pory sam nie zdawałem sobie sprawy z tego jak szeroki wachlarz działań wykonuje ta instytucja. Porwania, przesłuchania, podsłuchy, szpiegostwo no i oczywiście zabójstwa. Może nie zabrzmi to zbyt poprawnie politycznie ale niektóre z metod zabójstw stosowanych przez agentów Mossadu wręcz budzą podziw swoją pomysłowością. Wszystko wykonywane przy użyciu najnowocześniejszej technologii i właściwie w stanie nieustannej wojny w której przeciwników wciąż przybywa.

Drugi aspekt tej książki, niemniej fascynujący to cała sytuacja na Bliskim Wschodzie. Na pierwszy rzut oka wydaje się że wszystko jest tam proste. Największym bogactwem jest ropa, najbardziej znienawidzonym wrogiem Islamu jest Izrael i trzeba go zniszczyć i wokół tego celu wszyscy muzułmanie są zjednoczeni a w dodatku wszyscy dookoła są uzbrojeni po zęby. Kiedy człowiek przyjrzy się dokładniej (dzięki tej książce również) okazuje się jednak że nie wszystko jest takie proste jak się z początku wydawało. Świat islamski wcale nie jest taki jednolity, ropa nie zawsze jest najważniejsza a często z Izraelem, za zamkniętymi drzwiami dogadują się ci, którzy oficjalnie nawołują do jego zniszczenia.

Na początek główny "bohater" książki czyli sam...

Książka na szczęście nie koncentruje się wyłącznie na opisywaniu strzelanin i wybuchów, ale przybliża także procesy mogące stać za wydarzeniami na świecie. Autor przedstawia także swoje przypuszczenia co do powiązań Mossadu z innymi służbami specjalnymi. Dobra lektura uzupełniająca dla osób ciekawych bieżącej polityki.

Duża ilość danych, więc książkę czyta się dość ciężko. Zapewne dla znawców bliskiego wschodu będzie ona nieco łatwiejsza w odbiorze. Mimo to warta polecenia dla osób zainteresowanych, wywiadem, inwigilacją i polityką.
Książka ukazuje świat w wielu kolorach szarości (bez bieli i czerni).
Po jej przeczytaniu nasunął mi się jeden wniosek, że należy uważać gdy hodujemy zwierzę aby poszczuć sąsiada aby nie pogryzło nas samych.

Książka ukazuje świat w wielu kolorach szarości (bez bieli i czerni).

Jeśli myślicie, że KGB, MI6, czy CIA to prawdziwe asy światowego wywiadu, to najwyższy czas stanąć twarzą w twarz z największym i najpotężniejszym graczem w siatce służb specjalnych - Mossadem. Yvonnick Denoel w bardzo interesujący sposób stara się zapoznać nas z tajnikami pracy izraelskiego wywiadu. Nieraz czytelnik wręcz doznaje szoku dowiadując się, do czego zdolny jest Mossad w walce ze swoimi śmiertelnymi wrogami i jak skuteczne metody stosuje, aby walczyć z zagrożeniem dla państwa Izrael. Polecam lekturę każdemu, kto szuka mocnych wrażeń w prawdziwej historii.

Światowy kocioł

„Sekretne wojny Mossadu” Yvonnick Denoël
wyd. Czarna Owca
rok: 2013
str. 368
Ocena: 5/6

Powstające po II Wojnie Światowej państwo Izrael, zewsząd otoczone przez wrogie kraje arabskie, musiało, i nadal musi, radzić sobie z problemami wynikającymi z takiego, a nie innego sąsiedztwa. Podstawę sukcesu tego „miejsca na ziemi” stanowi uzyskana i utrzymana przewaga. Lektura książki „Sekretne wojny Mossadu”, której autorem jest Yvannick Denoël, pozwala wysnuć wniosek graniczący z pewnością, że w głównej mierze ten cel został osiągnięty dzięki izraelskiemu Instytutowi Wywiadu i Zadań Specjalnych. Tę przydługą i nieciekawą nazwę da się zastąpić jednym słowem, pobudzającym wyobraźnię i jednocześnie wiejącym grozą – MOSSAD. Zapewniam, że lektura „Sektetnych...” dostarcza naprawdę wielu informacji i uchyla rąbka tajemnicy o samej organizacji i nie tylko.
Autor bardzo swobodnie obraca się w temacie służb wywiadowczych, nic dziwnego, w końcu nie jest to jego pierwsza książka traktująca o tym zagadnieniu. Mało tego, jest historykiem specjalizującym się w tym temacie. Oczywiście jak na szpiegów przystało, autor pisze pod pseudonimem i znalezienie o nim jakichkolwiek informacji, czy też zdjęć, stanowi nie lada problem. Ta anonimowość pozwala przypuszczać, że pisarz może być związany ze służbami specjalnymi. Uzyskuje w ten sposób również pewien margines bezpieczeństwa, choć dziś wiem, że ci o których ta książka jest, na pewno dokładnie wiedzą, kim jest autor i gdzie przebywa – tak na wszelki wypadek, gdyby należało zareagować.
Sama książka niestety nie posiada ilustracji – choć z drugiej strony, jakby się zastanowić, to jakie ilustracje mogłyby się tam znaleźć? Fotografie agentów, narzędzia wykorzystywane przez szpiegów, czy może zdjęcia miejsc gdzie były przeprowadzane operacje? Żadna służba nie chciałaby się czymś takim chwalić, zresztą Yvannick Denoël tak ciekawie posługuje się słowem, że obrazki i mapy są po prostu zbędne. Nie wiem czy to autor, czy też wydawca „Czarna Owca” wybrał okładkę, ale trafia ona
w samo sedno. Obrazuje charakter Mossadu – bezwzględnej i profesjonalnej służby, która nie waha się likwidować przeciwników.
Sekretne wojny Mossadu to pasjonująca historia powstania i działania izraelskich służb wywiadowczych: Mossad, Szin Bet oaz Aman. Książka przedstawia rywalizację tych organizacji oraz ich współpracę. Zawsze jednak na piedestale stoi tytułowy Mossad. Okazuje się, że służba w tej organizacji otwiera drogę do wielu lukratywnych stanowisk w prywatnych firmach. Ogrom faktów przedstawionych w książce zapiera dech w piersi i daje do myślenia, a co najważniejsze - pozwala inaczej spojrzeć na decyzje polityczne. Kolejne strony zapisane są dziejami ludzi związanych
z Mossadem, pojawiają się tu takie nazwiska jak Peres czy Milchan oraz wiele innych. Dowiadujemy się, jak zawiła i rozległa jest sieć powiązań świata biznesu i polityki. Mało tego, poznamy historię i zasady istnienia i finansowania OWP czy też Hezbollahu oraz problemy jakie z tego wynikały dla Izreala. W książce zaprezentowane zostają mniej i bardziej znane operacje realizowane przez Mossad. Wśród nich zabójstwa, handel bronią czy też wykradanie tajemnic handlowych. Mamy okazję dowiedzieć się co robią islamscy ekstremiści w Paryżu, Ameryce Południowej i dlaczego w latach 70-80 Cypr był bardzo niebezpiecznym miejscem. Historie ukazane w „Sekretnych wojnach Mossadu” pokazują dlaczego ta służba wywiadowcza z małego i młodego Izreale stała się wzorem do naśladowania dla wielkiej organizacji jaką jest CIA. Od lat 40 w historii Mossadu zdarzały się liczne wpadki, szeroko komentowane przez opinię publiczną, często też zmieniali się ich sojusznicy i bliscy współpracownicy. W książce odnajdziemy również polskie akcenty. Każdy z rozdziałów mógłby stanowić osobny scenariusz dla wysokiej klasy filmu szpiegowskiego, czy też sensacyjnego. Powiązania między poszczególnymi organizacjami, operacjami i wydarzeniami są tak szerokie, że wiele nazwisk przewija się przez kolejne, czasami bardzo odległe od siebie strony. Niestety nie cechuję się szczególnie dobrą pamięcią do nazwisk, więc było to dla mnie dość uciążliwe – no cóż widać nie mógłbym być agentem :)
Lektura Sekretnych wojen Mossadu, jak już wcześniej wspomniałem, niejednokrotnie przyprawia o zawrót głowy i gdyby nie to, że obiecałem sobie, że będę ją czytać tylko w pociągu podczas drogi na i z uczelni, to pewnie przeczytałbym ją w jeden dzień. Po tej lekturze nasuwają mi się dwa spostrzeżenia. Po pierwsze - jeśli książka opisuje takie, czasami nieprawdopodobne zdarzenia, to co jeszcze jest owiane tajemnicą i o czym na pewno nigdy nie usłyszymy? Po drugie - jak wielu mijanych przeze mnie ludzi jest agentami, szpiegami czy też terrorystami? Szczerze zachęcam do lektury.

Artur Borowski

Światowy kocioł

„Sekretne wojny Mossadu” Yvonnick Denoël
wyd. Czarna Owca
rok: 2013
str. 368
Ocena: 5/6

Mossad (hebr. המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, Ha-Mossad le-Modiin u-le-Tafkidim Mejuchadim, Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych) – izraelska agencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951, jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963. *

I właśnie o tej instytucji/ organizacji zbrojnej jest książka, którą dziś chciałabym wszystkim zainteresowanym wojskowością i militariami polecić. Autorem , który widnieje na okładce jest niejaki Yvonnick Denoël .

Ale tak naprawdę nie dowiecie kim jest autor. Na pewno jest on historykiem, specjalistą od służby wywiadowczych oraz służb specjalnych. Jest on autorem wielu książek. Jednakże trudno jest odnaleźć jego zdjęcie czy jakieś ślady biografii. Imię i nazwisko, pod którym publikuje swoje książki jest pseudonimem literackim. Lecz ktokolwiek by się krył za tą fałszywą tożsamością, to widać, że piszę on rzetelnie i w bardzo profesjonalny sposób przygotowuje się i zdobywa informacje do swoich kolejnych publikacji.

Jak wcześniej wspomniałam jest to książka o organizacji wywiadowczej i zbrojnej- Mossad. Mossad został powołany na rzecz obronności i działań antyterrorystycznych na terenie Izraela i przeciwko jego obywatelom.. Takich tajnych służb na świecie jest mnóstwo i każdy kraj posiada odpowiednią komórkę, która służy celom zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Nazwy takich służb, jak chociażby CIA, FBI, M16,BND są wykorzystywane w filmach.

Ale Mossad różni się od innych swoich "kolegów". Jest to jednostka, która w dużej mierze nie łapie przestępcy, terrorysty, przed zamachem. On go zwyczajnie likwiduje, czyli zabija. Mossad odegrał zasadniczą rolę w pojmaniu zbrodniarza wojennego - Adolfa Eichmanna.

Głośną na cały świat była także akcja Mossadu , która miała na celu zabicie i pomszczenie zamordowanych izraelskich sportowców w czasie olimpiady w Monachium w 1972 roku. Agencji Mossadu podróżowali po całym świecie i wyłapywali i mordowali sprawców. Oczywiście nie obyło się bez wpadek. Np. w Norwegii zabili kelnera, którego wzięli za terrorystę i wówczas norweska policja w zamian za informacje o Mossadzie złagodziła agentom Mossadu karę.
Takich opisywanych akcji, powiązań między agencjami, ich szpiegowanie się na wzajem znajdziecie mnóstwo w tej pozycji. Poznacie Mossad także z tej gorszej, brudniejszej strony. Autor wspomina o przechodzeniu agentów na "ciemną stronę mocy" , o korupcji, walce o przywództwo i władze, o dziwnych i tajemniczych powiązaniach biznesowo-militarnych, ale także dzieli się jaki wpływ ma Mossad na obecną sytuację na Bliskim Wschodzie i na rewolucje krajów, które możemy śledzić na ekranie naszych telewizorów.

Ta lektura , to ciekawa analiza tworu, który z jednej strony jest uznawany za najlepszą grupę antyterrorystyczną na świecie a z drugiej strony mającej coś za uszami.

Nie jest to pozycja dla każdego. Ale ten, kto lubi literaturę faktu z domieszką wojskowego akcentu jestem pewna , że się spodoba.

figlarneczytanie.blogspot.com

Mossad (hebr. המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, Ha-Mossad le-Modiin u-le-Tafkidim Mejuchadim, Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych) – izraelska agencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951, jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963....

Świetna rzecz dla wszystkich, którzy interesują się współczesną historią. Maleńkie państewko nad brzegami Morza Śródziemnego i jego sekretne potyczki.

• Ebooki
  • E-Book