Oszustwo

Tłumaczenie: Jerzy Jarniewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura przekładowa - wydania indywidualne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Deception
978-83-07-03090-6
literatura amerykańska, roth,
PiotrekW

Inne wydania

Dwoje ludzi spotyka się w wynajętym pokoju. On jest żonaty, ona zamężna. Intrygujący romans, intrygujący dialog – tyle że on jest pisarzem i wszystko okazuje się względne, nieoczywiste, fikcja splata się z rzeczywistością...

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2007.

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/zdjecia/1302177102_Oszustwo.jpg

jatymyoni | 2015-01-19
Przeczytana: styczeń 2015

Nie jest to prosta książka do czytanie. Składa się głównie z urywanych rozmów. Rozmów kochanków, rozmów małżonków, rozmów mężczyzny i kobiety, rozmów Angielki i Żyda amerykańskiego, rozmów Żyda i Czeszki, Żyda i Polki, pisarza i przyszłych postaci jego książek. Ukazuje stereotypy dotyczące tych ludzi i ich relacji. Zaciekawił mnie jeden. Idąc ulicą Londynu z dwoma innymi Żydami zostaje wyśmiany. Nie odbiera jednak jako tego jako wyśmiewanie się z niego jako osoby, ale jako przejaw antysemityzmu. Zatrzymuje się nad zdradą, przyczynami i różnicami między mężczyzną i kobietą. Zagłębia się w oszustwa małe i duże, oszustwa dokonywane w codziennym życiu i oszustwa pisarza wykorzystującego wszystkich spotkanych ludzi, jako materiał do swej twórczości.Tak naprawdę do końca nie wiemy, co jest prawdą, a co oszustwem. Jest to gra, którą autor podejmuje z czytelnikiem. Gra jest interesująca i warto ją podjąć.

Dariusz Karbowiak | 2011-10-02
Przeczytana: 28 września 2011

Mizoginizm Rotha w pełnej krasie. Nawet w swojej książce przedstawia mini sąd nad jego twórczością. Mizoginizm ścigany na równie z antysemityzmem? Modne są teraz idee feministyczne i może dlatego literacko ściga się pisarzy pokroju Rotha. Ja będę go czytał od czasu do czasu. Bo czy taki jest rzeczywiście Roth? Pisarzom nie należy wierzyć, może trochę autobiografii przeplatanej z odwołaniem się do własnej twórczości. Jednak każda stworzona strona staje się w pewnym stopniu rzeczywistością z życia pisarza. Warto przeczytać.

Lunaya | 2012-02-05
Przeczytana: 2011 rok

Książka trudna w odbiorze ze względu na jej formę narracji- rwaną, chaotyczną, niespójną. "Oszustwo" jest grą prowadzoną przez pisarza z czytelnikiem. Pierwotny temat- zdrada małżeńska, a właściwie intymny dialog pary kochanków- jest tylko przyczynkiem do snucia przez Rotha rozmyślań nad rolą pisarza, jego autokracją, samooceną oraz materiałem z którego "lepi" swe opowieści.

zemstabanana | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Książka dla fanów Rotha - autor porusza smaczki zaczerpnięte z wielu swoich powieści. W interesujący, bo nieoczywisty sposób, oddając głos wyłącznie bohaterom, pisarz porusza najrozmaitsze problemy etyczno-moralne, artystyczne, a także kwestię tworzenia fikcji w literaturze i w życiu. Bardzo dobra książka, polecam, choć nie dla każdego.

Książkolub | 2015-07-09

To moje drugie spotkanie z Rothem. Najpierw było "Konające zwierzę", które zrobiło na mnie spore wrażenie. W przypadku "Oszustwa" było bardziej neutralnie, ale też ciekawie.

Książka składa się praktycznie z samych dialogów damsko-męskich. Kochanka, żona- to z nimi konwersuje główny bohater (przez wielu utożsamiany z autorem). Tematyka jest różna- dotyczy intymności, problemów w związkach, Żydów. Rozmowy te odbywają się najczęściej w łóżku i co istotne, są one dla bohatera ważniejsze niż sam seks. Mają się bowiem stać kanwą jego powieści, gdyż jest on pisarzem.
Więcej:

Goha19 | 2012-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2012

nietrafiona forma choć tematyka mocna - zdrada małżeńska. Jednak mimo tak obiecującego wątku forma urywanego dialogu między bohaterami tylko pozornie jest intymna i atrakcyjna. Rozmowa kochanków jest hermetyczna, chaotyczna, to świat widziany przez mocna zamazaną szybę, do mnie ie dotarł.

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 03 września 2011

Magdalena | 2016-06-20
Przeczytana: 25 czerwca 2016
Edyta | 2016-02-17
Przeczytana: 2016 rok
Sara | 2015-12-09
Philip Roth składa skargę do Wikipedii

Amerykański pisarz, Philip Roth, wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, napisał list otwarty do Wikipedii z prośbą o zmienienie opisu jego książki, gdyż jest on niezgodny z prawdą.