8322201621
biografia, Bolesław, Prus, pozytywizm

Biograficzna opowieść o Bolesławie Prusie. Spis treści: 1. Vea Victis 2. Leon 3. Wśród tej młodzieży kipiącej życiem 4. Człowiek co się zwie- niezamożny student 5. Rogata dusza 6. Od Jana w Oleju do Bolesława Prusa 7. Taciunia 8. W mieszkaniu przy ulicy Twardej 9. Kronikarz Warszawy 10. Obserwatorium społecznych faktów 11. Powieść o wielkiej zagrodzie 12. Kto przeżył "Lalkę", wiele...

Biograficzna opowieść o Bolesławie Prusie.

Spis treści:
6. Od Jana w Oleju do Bolesława Prusa
7. Taciunia
8. W mieszkaniu przy ulicy Twardej
9. Kronikarz Warszawy
10. Obserwatorium społecznych faktów
11. Powieść o wielkiej zagrodzie
12. Kto przeżył "Lalkę", wiele przeżył
13. Nałęczowski "geniusz uczucia"
14. Tajemnice Eusepii i tajemnice Egiptu

źródło okładki: zdjęcie autorskie

m_ght97 | 2016-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 lutego 2016

Piękna. Z jej kart można się dowiedzieć wielu rzeczy o Bolesławie Prusie, pracy redakcyjnej, pracy nad jego wspaniałymi powieściami, przyjaźniach, zainteresowaniach (niekoniecznie literackich). Książka jest barwną fabularyzowaną opowieścią, którą czyta się bardzo przyjemnie.

Zapewne dla tych, którzy nie doceniają autora "Lalki" nie będzie to czymś przyjemnym, lecz miłośnicy Prusa nie zostaną zawiedzeni. Biografia odkrywa kulisy życia zwykłego człowieka, który żył przez pewien czas w cieniu innych, następnie zabłysnął talentem, zmagając się z ciągłą krytyką. Ciekawym pewnie też będzie dla niektórych, co Prus sądził na temat prozy Sienkiewicza czy "Wesela" Wyspiańskiego.

Koronczarka | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Zawsze uważałam, że dosyć trudno o bardziej zwyczajne życie niż to, które wiódł Bolesław Prus. Coś tam wiedziałam, o jego powstańczej młodości, ale to był tylko epizod. Jedna, chyba niespecjalnie ciekawa żona, żadnych kochanek na boku, burzliwych skandali, wielkich podróży. Cóż tu pisać. A jednak Gabriela Pauszer-Klonowska napisała o Prusie ciepłą książkę, którą choćby dlatego warto przeczytać, że spokojne życie Prusa nie utkwiło w lubiącej plotki pamięci zbiorowej i tak w zasadzie niewiele wiemy o nim. Dzieło przesłoniło autora.

pio | 2012-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Książkę czytałem w podróży, raczej jako "zabijacz" czasu niż z upodobania, ciekawie zarysowana sylwetka pisarza, jak i tło czasów; można sobie co nie co przypomnieć