Chopin

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Monografie Popularne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
muzyka, kompozytorzy, pianiści

VIII wydanie popularnej monografii poświęconej osobie i twórczości F. Chopina Monografia ujęta w niezwykle interesującej szacie literackiej. Iwaszkiewicz podaje fakty i domysły, stara się wyjaśnić nieporozumienia i legendy, którymi obrosła biografia kompozytora. Opiera się przede wszystkim na korespondencji od i do Chopina oraz na wszelkich słowach współczesnych Fryderykowi i piszących o nim. W wyborze i ocenie przedstawianych osób, sytuacji Iwaszkiewicz kieruje się subiektywizmem, jednak mając przed sobą bardzo wyraźnie wytyczony cel: stworzyć prawdziwy obraz życia i wewnętrznego rozwoju Chopina. Jego sylwetka jest mocno osadzana w środowisku, w którym w danym momencie życia przebywał, czy to warszawskie czy paryskie także podlega indywidualnej ocenie Iwaszkiewicza. Pomaga to Autorowi pokazać, w jaki sposób określone warunki bytowe i towarzyskie wpływały na pracę twórczą kompozytora. Nie ma tu trudnych analiz muzykologicznych, są anegdoty, ciekawe, czasem bardzo cięte charakterystyki osób, zdarzeń. Uderza miłość do muzyki i niesamowity szacunek dla Chopina i jego twórczości.

Ewa Kowalska | 2015-12-27
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Jeśli kto by chciał poznać życie Chopina takim, jakim było, a samego Fryderyka zobaczyć człowiekiem - nie posągiem, to zachęcam do lektury.
Jarosław Iwaszkiewicz dokonał rzeczy wspaniałej: napisał biografię wielkiego artysty w sposób niezwykle prosty i czytelny. Cała wiedzę zaczerpnął z niezliczonych listów Chopina do rodziny i przyjaciół oraz z listów innych ludzi piszących do pianisty, lub o nim. Autor rozbija spiżowy pomnik i wydobywa człowieka z krwi i kości, wesołego, promieniującego radością i ciekawością życia. Nie chcę tu wdawać się w szczegóły biografii Pianisty, bo nie dorównam autorowi. Chcę jedynie zaznaczyć, że w całym tekście wyczuwa się ogromną sympatię i szacunek Iwaszkiewicza do Chopina. Te cechy sprawiają, że książkę czyta się wspaniale. Mimo woli stajemy się bliskim towarzyszem doli i niedoli muzyka. Słowo muzyk to za mało, bo to Artysta w pełnym tego słowa znaczeniu. Ożywienie postaci Chopina na kartach tej książki wcale nie umniejsza wielkości artysty, ale...

weronikaf | 2013-08-21

Ksiazka przerosla moje oczekiwania, choc i te byly wysokie. Umiejetnie napisana, wnikliwa i ciekawa! Przez slowa Iwaszkiewicza przebija milosc do Chopina, co sprawia, ze ksiazka ta (przynajmniej dla mnie) jest znacznie bardziej wartosciowa od zdystansowanych monografii. Niemniej jednak dzielo to zaklada juz uprzednia znajomosc zycia i tworczosci Chopina, a wiec tym, ktorym ow temat jest bliski - goraco polecam!

JUSTLEE | 2013-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 2013 rok

Na pewno nie jest to typowa biografia, która krok po kroku opisuje życie Fryderyka. Iwaszkiewicz opisał to co go najbardziej interesowało czyli twórczość Chopina. Dla mnie jako amatora niektóre fragmenty były niezrozumiałe, zawierające pojęcia typowo muzyczne. Mimo wszystko polecam, jako biografie nie skupiającą się jedynie na zażyłości z George Sand, lecz na GENIUSZU Fryderyka.

zenek89 | 2016-11-10
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Aby napisać dobrą biografię nie wystarczy sprawne pióro literata i bujna wyobraźnia. Czytelnik nieznający materiałów źródłowych i innej literatury (listy, jak ktoś tu sugerował, wcale nie są "niezliczone") łyknie książkę Iwaszkiewicza bez oporów, jednak widzimisie autora nie zadowoli każdego, tym bardziej że wypowiadane tam sądy, zarówno od strony psychologicznej jak i estetycznej, suną po powierzchni. Natomiast w kwestii George Sand, Iwaszkiewicz posuwa się po prostu do kłamstw.

| 2014-04-25

Wydanie w języku niemieckim.

Family | 2012-12-30

łdz