The Paderewski memoirs
8322401981
polscy, pianiści, kompozytorzy,
Feanor

Inne wydania

Wspaniały pianista i renomowany kompozytor, w pewnym okresie polityk i działacz społeczny - był synonimem wielkości muzyki polskiej w świecie, i to nie tylko dla swoich rodaków, ale i dla obcych. Anegdota mówi, że Eskimosi pewien gatunek kartofli nazwali "Paderewski", nie dlatego, żeby znali tę postać, ale dlatego, że tak się nazywa coś bardzo dobrego. Przez długie lata uchodził Paderewski za ambasadora spraw polskich, które umiał poruszać w ważnych momentach wobec najwybitniejszych polityków, korzystając ze swoich niezliczonych kontaktów i znajomości. Był też przykładem tego, co potrafi wielki talent sprzężony z potężną wolą, z rzetelną wiedzą i tytaniczną pracą. Ten zespół walorów artysty, patrioty i człowieka zjednał jeśli nie pełne uznanie, to przynajmniej szacunek wszystkich dla jego wielostronnej działalności. (...)

źródło opisu: http://antyki-srebro.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Feanor | 2010-05-14
Przeczytana: marzec 2009

Świetne źródło historyczne i biograficzne. Chociaż pamiętniki nie były przez Paderewskiego spisywane własnoręcznie, lecz dyktowane warto do nich sięgnąć. Osobiście strasznie żałuję, że kończą się na 1914 roku. Jednak przekrój przez wielką karierę Paderewskiego i tak dają rewelacyjny.

Wojciech | 2016-11-18

Tytan pracy! Wędrówka Paderewskiego to historia kłód ciskanych pod nogi, pokonywanych wyłącznie dzięki jego monstrualnej wytrwałości. Bezustanny wysiłek - tak streściłbym życie naszego premiera i ministra spraw zagranicznych II RP. Nic więcej powiedzieć się nie da... to trzeba po prostu przeczytać.

Było mi przykro, że zabrakło tak wielu historii, które Paderewski "obiecał opowiedzieć przy lepszej sposobności", dlatego daję tylko 10 gwiazdek. :)

mariola | 2016-09-30
Presto | 2016-02-14