Trudne życie

Gabriela Pauszer-Klonowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
1981-01-01
biografia, autobiografia, pamiętnik
1981-01-01
8322201621
biografia Bolesław Prus pozytywizm

Piękna. Z jej kart można się dowiedzieć wielu rzeczy o Bolesławie Prusie, pracy redakcyjnej, pracy nad jego wspaniałymi powieściami, przyjaźniach, zainteresowaniach (niekoniecznie literackich). Książka jest barwną fabularyzowaną opowieścią, którą czyta się bardzo przyjemnie.

Zapewne dla tych, którzy nie doceniają autora "Lalki" nie będzie to czymś przyjemnym, lecz...

Zawsze uważałam, że dosyć trudno o bardziej zwyczajne życie niż to, które wiódł Bolesław Prus. Coś tam wiedziałam, o jego powstańczej młodości, ale to był tylko epizod. Jedna, chyba niespecjalnie ciekawa żona, żadnych kochanek na boku, burzliwych skandali, wielkich podróży. Cóż tu pisać. A jednak Gabriela Pauszer-Klonowska napisała o Prusie ciepłą książkę, którą choćby...

Książkę czytałem w podróży, raczej jako "zabijacz" czasu niż z upodobania, ciekawie zarysowana sylwetka pisarza, jak i tło czasów; można sobie co nie co przypomnieć

• ROK 1996
  • Bolesław Prus