La Regenta
83-06-01625-4
literatura hiszpańska
Róża_Bzowa

Magda | 2014-10-15

Zabierając się za pisanie tej recenzji zaznaczam że będzie ona o całej powieści czyli około tysiąca stron.
Po raz pierwszy nie wiem jaką ocenić gwiazdkami to co przeczytałam. Z jednej strony książkę czyta się ciężko, temat też jest prozaiczny, a z drugiej strony nie można oprzeć się wrażeniu że nie doczytawszy do końca coś ważnego nam umknie.
Powieść napisana pod koniec XIX w. jest dzieckiem owej epoki romansu i właśnie on jest tematem głównym, jednak uważny czytelnik znajdzie w "Regentce" coś bardziej głębokiego niż namiętność i scenerię dziewiętnastowiecznego miasta prowincjonalnego w Hiszpanii. Mnie najbardziej poruszyła głęboka analiza istoty bohaterów i uderzył fakt jak niektóre prawa moralne oraz mentalność ludzi nie zmieniła się na przestrzeni półtora wieku. Autor wprowadza do powieści wątki nadal aktualne do tego stopnia iż w niektóre postacie to nomen omen ludzie których znam, a moralność mieszkańców Starego Grodu jest nam wszystkim znana z obserwacji własnego...

mrs_actually | 2016-09-19
Przeczytana: 16 września 2016

Po pierwsze: nie potrafię ocenić tylko jednego tomu... Jakoś sobie tego nie wyobrażam, dla mnie "Regentka" ma ponad 1100 stron i jest dziełem, które budzi skrajne emocje.

Rozumiem, dlaczego taka niska ocena. Jest to powieść, która się dłuży, ma wiele opisów, momentami trudny język, a i tytułowa bohaterka zdecydowanie nie jest moją ulubioną... ALE! Nie bez powodu mówi się, że "Regentka" jest drugim arcydziełem hiszpańskiej powieści zaraz po "Don Kiszocie". Trzeba pamiętać, w jakim czasie została napisana. Jest tu zawarta cała krytyka społeczeństwa u schyłku XIX wieku w Hiszpanii. Gdybym miała po kolei pisać kogo reprezentuje każda postać, nie starczyłoby dnia, podobno jest ich ponad 150.

Podsumowując krótko, warto przeczytać, ale nie każdy znajdzie coś dla siebie. To nie jest powieść na wieczory po ciężkim dniu. Myślę, że się nie pomylę stwierdzając, że potrzeba dużej wytrwałości, aby dojść do końca.

Fantom | 2016-05-08
Przeczytana: 16 maja 2016