Leopoldo Alas

(Clarín, Leopoldo García-Alas y Ureña)

Hiszpański pisarz, publicysta i krytyk literacki. Dzieciństwo spędził w León i Guadalajarze. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w Oviedo, gdzie ukończył studia i rozpoczął pracę jako prawnik. Lata 1871... Hiszpański pisarz, publicysta i krytyk literacki.
Dzieciństwo spędził w León i Guadalajarze. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w Oviedo, gdzie ukończył studia i rozpoczął pracę jako prawnik. Lata 1871–1878 spędził w Madrycie pracując jako dziennikarz. Tutaj też obronił pracę doktorską zatytułowaną "Prawo i moralność" (El Derecho y la Moralidad). Następnie przez rok wykładał w Saragossie, by wreszcie w roku 1883 objąć katedrę prawa rzymskiego na uniwersytecie w Oviedo.
Clarín był autorem powieści psychologiczno-obyczajowych, opowiadań o charakterze refleksyjnym i dramatów oraz licznych esejów literackich. Był głównym przedstawicielem XIX-wiecznego realizmu hiszpańskiego. W swoich utworach występował w obronie demokracji, postępu i tolerancji religijnej. W narracji stosował charakterystyczne dla XIX-wiecznej prozy realistycznej środki stylistyczne, m.in. monolog wewnętrzny.
Najbardziej zasłynął jednak jako bezkompromisowy krytyk literacki. Jego uszczypliwe a często i zjadliwe artykuły, zwane eufemistycznie "gawędami" (paliques), w których dawał wyraz swoim liberalnym i antyklerykalnym poglądom, stanowiły w Hiszpanii głos, z którym się liczono i którego się obawiano. To te artykuły przysporzyły mu sławy, ale równocześnie i wielu wrogów w świecie literatury.

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Regentka. Tom 1
Regentka. Tom 1
Leopoldo Alas

5,94 (17 ocen i 2 opinii)
czytelników: 55 | opinie: 2 | ocena: 5,94 (17 głosów)
Regentka. Tom 2
Regentka. Tom 2
Leopoldo Alas

5,64 (11 ocen i 1 opinii)
Regentka. Tom 2
Autor:
Clarín panuje nad wielogłosowością i wielowarstwowością powieści dzięki umiejętnemu zastosowaniu optyki narratora wszechwiedzącego oraz dzięki perfekcyjnej konstrukcji całości, w której najdrobniejsz...
czytelników: 30 | opinie: 1 | ocena: 5,64 (11 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
27
37
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (27)

zgłoś błąd zgłoś błąd