Pieszczoch

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Złota Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Akapit
Gros calin
83-85397-26-6
gabriela

Michel Cousin, urzędnik w przedsiębiorstwie typu IBM, bierze udział w wycieczce do Maroka. Przed drzwiami hotelu widzi pytona, który mu się podoba, więc go nabywa i zabiera z sobą do Paryża. Tu kupuje mu białą myszkę, gdyż pytony jadają wyłącznie żywą zdobycz. Ale Cousin polubił także myszkę, no i zaczynają się problemy... Ta powieść ( podobnie jak "Lęki króla Salomona") mówi o potrzebie...

Ta powieść ( podobnie jak "Lęki króla Salomona") mówi o potrzebie miłości, akceptacji, a także nadziei i samotności. Autor "mówi" w nich: "Nie można żyć, jak się nie ma kogo kochać", "Ramiona mają kapitalne znaczenie dla dodawania gorącej otuchy","Ludzie zawsze są nam potrzebni, nie można spędzić życia na nienawiści do samego siebie".

Premislaus | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Głównym bohaterem książki jest Michel Cousin. Mieszka on w Paryżu i pracuje w firmie IBM. Podczas zbiorowej wycieczki z pracy do Maroka, Michel kupił dla siebie pytona, którego nazwał „Pieszczochem”. Gady te karmią się małymi sakami, dlatego po powrocie kupił małą myszkę, którą nazwał „Blondyneczką”. Niestety nasz bohater to postać przepełniona emocjami, nigdy nikomu nie zrobił krzywdy i bardzo szybko przywiązuje się do zwierząt i ludzi. Dlatego Michel nie potrafi dać Blondyneczki na pożarcie Pieszczochowi.
Do tej powieści autor wprowadził bardzo dużo spraw natury głębszej oraz ogólniejszej. Pisarz pokazuje i analizuje wrogie zjawisko stosunku człowieka do tego co inne, nieznane, obce. W utworze pojawia się wiele dywagacji przepełnionych sarkazmem, ironią nawiązującymi do współczesnego świata.
Zakończenie powieści jest dość szokujące.
Książka jest dość ciekawa, w kilku momentach naprawdę uśmiałem się ale trzeba czytać ją w skupieniu aby zrozumieć dobrze treść.

Mme_Olivier | 2015-06-10

"Pieszczocha", a właściwie "Gros-Câlin" przeczytałam jak na razie w oryginale. Jest to książka, której niekoniecznie treść jest najważniejsza, a język. Cousin pisze, że będzie używać języka pełnego przekręceń, gier słownych, kalamburów, za co przeprasza już na pierwszej stronie, ale tłumaczy to koniecznością dostosowania się do sposobu komunikacji swojego pytona. Mój profesor, Francuz, stwierdził, że książka jest nieprzetłumaczalna. A jednak, widzimy, dowód tej karkołomnej pracy tłumaczki przed nami. "Pieszczoch" jest tematem mojej pracy o tłumaczeniu, więc po przeczytaniu wersji polskiej chętnie podzielę się głębszą reflekcją, bogatszą, na temat języka węży w dużej aglomeracji miejskiej.

Marek | 2015-11-12
Przeczytana: 2015 rok

Nieczęsto można natrafić na książkę, która o elementarnych sprawach życia mówi w sposób tak indywidualny, inteligentny i zabawny zarazem, z francuskim esprit.

Kuba1025 | 2016-04-08
Natalka Stankiewicz | 2016-02-22