Polska zniewolona 1795-1806

Książka jest przypisana do serii/cyklu "DZIEJE NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8303019123
historia
kasiaman55

Po upadku powstania kościuszkowskiego i trzecim rozbiorze większość Polaków popadła w apatię i przygnębienie. Wszyscy prawie uważali wydarzenia roku 1795 za ostateczne, a sprawę polską za pogrzebaną. Starali się prowadzić normalne życie i nie narażać się okupantom. Niektórzy starali się ratować przynajmniej dziedzictwo kulturalne Polski - w myśl zasady: "zginęli Grecy, zginęli Rzymianie, lecz żyje Homer i Wergili". Była jednak niewielka początkowo garstka ludzi, którzy nie pogodzili się z upadkiem Polski. Ci udali się na emigrację do Francji, najpotężniejszego mocarstwa ówczesnej Europy, skłóconego z państwami zaborczymi. Liczyli, iż w razie zwycięstwa Francji powstaną warunki do odtworzenie Rzeczypospolitej w dawnych granicach.

źródło opisu: KAW, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojtek | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Pierwsza część obiecująca. Natomiast druga (o Legionach) napisana dość chaotycznie, więc tylko 4 gwiazdki. Dużym plusem każdego zeszytu z tej serii są ilustracje, co potwierdza się i tutaj.

Jędrzej | 2016-10-21
Przeczytana: 16 października 2016