Samael

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fallen Angel". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Liquid Silver Books
978-1-59578-642-5
Samael, Dawn McClure, paranormal, romans
angielski
Anima_Vilis

Assassinating vampires was all in a day's work until she became the hunted. Jade is a vampire assassin for the Alliance, a prestigious group of vampires who consider themselves the elite of their species. Facing death on a daily basis is part of her job. Yet when a psychic informs Jade her death is imminent, the thought of death doesn't seem quite so appealing. She changes her fighting...

Assassinating vampires was all in a day's work until she became the hunted.

Jade is a vampire assassin for the Alliance, a prestigious group of vampires who consider themselves the elite of their species. Facing death on a daily basis is part of her job. Yet when a psychic informs Jade her death is imminent, the thought of death doesn't seem quite so appealing. She changes her fighting tactics in the hope of staying alive despite the dire warning. Her new tactics bring unwanted attention from the human race. Her boss, Ambrose, puts her on probation, and that's not even the worst of it. Ambrose gives Jade four missions to prove she deserves to remain an assassin. He assigns Samael, a demon from the First Angelic Revolt, to report on her progress.

Samael recently quit his job as a Marquis of Hell to take up an offer to become an assassin. He's given the assignment to observe Jade and report on her progress during missions. During their first mission together, Samael can see why Jade has been put on probation. She's a liability to the Alliance. If there's one thing all immortals understand, it's not to bring attention to themselves. But when he finds out why Jade's fighting tactics have changed in the last few months, he may be too late to save the one woman who has captured his heart.

źródło opisu: Liquid Silver Books, 2009

źródło okładki: http://www.fantasticfiction.co.uk/m/dawn-mcclure/samael.htm

Urmurmina | 2015-01-30

Wampirzyca i demon przydzieleni do wspólnego zadania. Ona - walcząca z upływającym czasem i wizją własnej śmierci. On - próbujący uwolnić się spod władzy Lucyfera. Połączy ich pożądanie - ale czy tylko to?

Krótka, wciągająca, pełna akcji i pikantnych scen opowieść. Jest to fajny przerywnik między dłuższymi opowieściami, jeśli kogoś nie odrzucają wulgaryzmy i sceny seksu. Pomimo małej ilości stron, historia Jade i Samaela jest dobrze opisana, z zaznaczeniem ważniejszych szczegółów i według mnie czytelnik kończy ją czytać usatysfakcjonowany. Bohaterowie bowiem likwidują zło, mimo, że w kiedyś sami należeli do niego - a to rozwija skomplikowaną, ale interesującą relację między nimi.

Aaana | 2014-11-23

Czy można oszukać śmierć jeśli jest ci przeznaczona. Jade mierzy się z tym od miesięcy i dlatego jej myśli są rozproszone. Popełnia błędy a w jej fachu jako wojowniczki nie powinna. Skoro wie że i tak niedługo umrze postanawia poddać się od dawna tłumionemu uczuciu do Samaela. Ale Samael też coś do niej czuje. Pytanie czy pozwoli jej opuścić ten świat czy może zaryzykuje wszystko co ma...

aen_ka | 2015-01-30

Przeczytałam ten idiotyzm tylko dlatego, że Samael to imię mojego psa.
Nigdy, nigdy nie czytałam gorszej książki. Ordynarny i nieskładny bełkot 12latki. Napisanie czegoś takiego to jest po prostu przestępstwo.

Kasjopeja | 2011-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2011
Sky | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, Paranormal R.
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Cóż mogę powiedzieć?
Czytając ją czasem miałam dość i musiałam zrobić przerwę.A to dziwne bo jak czytałam poprzednią część to nie było takiej potrzeby.
Ale ogólnie książka nie jest zła.Nie mogę powiedzieć że się rozczarowałam.
No może trochu za dużo tego seksu, ale nie jest źle.

boberowa | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016