Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo

Okładka książki Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo Daniel Curran, Claire M. Renzetti
Okładka książki Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo
Daniel CurranClaire M. Renzetti Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
724 str. 12 godz. 4 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Women, men and society
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
724
Czas czytania
12 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8301145706
Tłumacz:
Agnieszka Gromkowska-Melosik
Tagi:
rola społeczna socjologia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

We współczesnych mediach płciowość, kształtowanie wzorców jest istotnym elementem kształtującym nasze relacje społeczne, a także bywa problemem wielu jednostek niepotrafiących dostosować się do wymogów ideałów stworzonych przez media. Ściśle związany z tym jest problem potencji: „W przeszłości, temat męskiej (im)potencji stanowił tabu, kierunki debaty wyznaczone były przez problem ››oziębłości kobiet‹‹. Kulturę współczesną cechuje wręcz ››panika‹‹ dotycząca potencji i seksualności mężczyzny, a istotą debat jest problem ››męskiej erekcji‹‹ (jak pisze Lynne Luciano: ››niepokój o potencję wywołuje impotencję‹‹)”[1].
Współczesna kultura konsumpcji wymusza śledzenie trendów dotyczących wyglądu ciała obu płci, które muszą być na bieżąco z kanonami estetycznymi sezonu. W takim przypadku pytanie: „Jakie ciało nosi się w tym sezonie?” nie jest bezpodstawne. „Kontrolowanie własnego ciała (niekiedy, co do każdej kalorii) daje poczucie kontroli nad życiem, jakkolwiek ta kontrola byłaby przemieszczona”[2].
Istnienie płci kulturowej umieszcza jednostkę w określonych granicach i stawia konkretne wymagania wobec jednostki[3]. „Instytucje społeczne posiadają władzę nagradzania i karania, nadawania przywilejów i otwierania możliwości, a także stosowania zakazów i nakazów. W tym kontekście istniejący system płci (biologicznej i kulturowej) wywiera ogromny wpływ na styl życia i szanse życiowe kobiet oraz mężczyzn”[4].
Bardzo ważnym elementem sprawującym nad nami władzę, czyli wywierający wpływ na nasze zachowania jest telewizja i (coraz częściej) Internet. Często wydaje nam się, że istniejące wzorce są naturalne. Okazuje się, że są wyłącznie wynikiem kształtowania naszych zachowań w procesie uspołeczniania. Margaret Mead opublikowała pracę dotyczącą kulturowej roli płci w społeczności na Nowej Gwinei. Odkryła, że w kulturach tych od mężczyzny oczekiwano takich cech, które w kulturze zachodniej uchodzą za kobiece, a od kobiety takich, które uznane są za męskie. Prace typowo męskie i typowo kobiece są wynikiem kreacji kulturowej. Nierówne traktowanie ze względu na płeć pozostaje w tym względzie bezpodstawne.
Edukacja pomaga zrozumieć własną sytuację społeczną, co jest punktem wyjścia do świadomych działań na rzecz jej zmiany. „Oto władza edukacji może odnosić się także do wyznaczania miejsca i pozycji, które człowiek zajmuje w społeczeństwie. Głównym obowiązkiem szkoły jest bowiem wyposażenie uczniów w wiedzę oraz kompetencje, które są niezbędne do pełnienia różnych ról społecznych”[5]. Szkoły przekazują różnorodne wartości społeczne, ekonomiczne, polityczne.
Współczesny świat powoli odchodzi od kształcenia szkolnego, co powoduje jego przesunięcie w obszar mediów, dostarczających nam wzorców przez liczne filmy, zdjęcia. W ten sposób kształtowane są kanony piękna, zachowań, co możemy zaobserwować na podstawi przenikania do naszej kultury wzorców z amerykańskich filmów.
Bibliografia:
Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tł. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa 2005.



[1] Agnieszka Gromkowska-Melosik, Zbyszko Melosik, Wprowadzenie, [w:] Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tł. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa 2005, s. XXI
[2] Agnieszka Gromkowska-Melosik, Zbyszko Melosik, Wprowadzenie, [w:] Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tł. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa 2005, s. XXII
[3] Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tł. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa 2005, s. 8-9.
[4] Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tł. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa 2005, s. 9.
[5] Claire M. Renzetti, Daniel J. Curran, Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo, tł. Agnieszka Gromkowska-Melosik, Warszawa 2005, s. 139.

We współczesnych mediach płciowość, kształtowanie wzorców jest istotnym elementem kształtującym nasze relacje społeczne, a także bywa problemem wielu jednostek niepotrafiących dostosować się do wymogów ideałów stworzonych przez media. Ściśle związany z tym jest problem potencji: „W przeszłości, temat męskiej (im)potencji stanowił tabu, kierunki debaty wyznaczone były przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
769
167

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Może ta książka to nic odkrywczego, bo to w gruncie rzeczy podręcznik: ale bardzo rzeczowy, wyczerpujący podręcznik, ze sporą ilością literatury, której będzie trzeba szukać. Dobry początek dla osób zaczynających wdrażać się w gender studies i przypomnienie dla tych, którzy już są w temacie ogarnięci.

Może ta książka to nic odkrywczego, bo to w gruncie rzeczy podręcznik: ale bardzo rzeczowy, wyczerpujący podręcznik, ze sporą ilością literatury, której będzie trzeba szukać. Dobry początek dla osób zaczynających wdrażać się w gender studies i przypomnienie dla tych, którzy już są w temacie ogarnięci.

Pokaż mimo to

avatar
960
78

Na półkach: ,


Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    2
  • Socjologia
    2
  • Psychologia
    1
  • 2014
    1
  • Feminizm
    1
  • FEMI
    1
  • LGBTQ
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo


Podobne książki

Przeczytaj także