Barykady

eFKa
2006-01-01
2006-01-01
eseje

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (54) / czerwiec 2022 Antoni Antoszek, Lucy Caldwell, Hadley Freeman, Kateryna Kałytko, Bożena Keff, Marianna Kijanowska, Piotr Kowalczyk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Luljeta Lleshanaku, Mateusz Matuszczak, Mateusz Roesler, Tomasz Ulanowski, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Antoni Antoszek, Lu...
Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...

Bożena Umińska-Keff. Tylko dla jej felietonów byłam przez długi czas wierną czytelniczką pewnego tygodnika. Żałowałam, że tak późno je odkryłam i że nie mogę przeczytać ich więcej. I oto wydawnictwo eFKa zrobiło mi niespodziankę. Wydało zbiór felietonów pod znamiennym tytułem „Barykady. Kroniki Obsesyjne“.

Kroniki obsesyjne (...),bo cóż, kręcę się wokół kilku tematów. Nie ma w Polsce żadnych realnych „innych“, nie ma tych tysięcy przybyszy z różnych części zglobalizowanego świata, z innych kultur, z różnych religii, nie ma imigrantów z Afryki czy Azji. Dzieje Żydów w Polsce skończyły się ostatecznie w roku 1945, a najostateczniej w 1968. Poza kobietami (a wśród nich zwłaszcza feministkami),gejami, lesbijkami i tymi widmowymi Żydami (...) nie ma w Polsce nikogo, kto by atakował „swojskość“, „czystość“ kultury i obyczaju poprzez sam fakt istnienia i domagania się praw, jakie inni mają od dawna. (...) To wszystko ma aspekt groteski, co nie znaczy, że jest bezpiecznie. Wszechswojscy, jakkolwiek by się zwali, są głęboko przeciwni swobodzie i samodzielności refleksji oraz temu, co może łączyć różne grupy ludzi. Pilnują nienaruszalności granic, które noszą w umysłach (...) – pisze we wstępie Bożena Umińska.

Autorka w swoich felietonach wstępuje na barykady i obsesyjnie walczy z głupotą, ciemnogrodem, zakłamaniem i otępianiem narodu. Staje po stronie każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, wyznawaną religię, czy też jego orientację psychoseksualną (tak na marginesie: odniosłam wrażenie, że Bożena Umińska bardziej dba o nasze sprawy niż my sami). Broni indywidualizmu. Apeluje również o szacunek dla zwierząt. Jest rzadkim głosem zdrowego rozsądku. O jej felietonach mogę napisać krótko: 3xF ma u mnie Keff. Fantastyczny styl, fenomenalny opis sytuacji społeczno-politycznej z ostatnich sześciu lat, finezyjne i trafne pointy.

„Barykady“ to lektura obowiązkowa dla tych, którym nie odpowiada obecna rzeczywistość w naszym kraju. Niestety książka jest do nabycia tylko w dobrych księgarniach i księgarniach internetowych, w Empikach jej nie znajdziemy. Czyżby obawa przed zdrowym rozsądkiem?

(Małgorzata Rawińska, nr 6)

Kroniki obsesyjne (...),bo cóż, kręcę się wokół kilku tematów. Nie...

• Małgorzata Rawińska
  • Pozycje na datki do biblioteczki
  • Dżendery i feministy
  • Nienormatywne