Rozdarty czarczaf. Moje życie w Arabii Saudyjskiej

Wydawnictwo: Videograf II
Inside the kingdom
837183327X
Witold Lisek

Carmen Bin Ladin była żoną Yeslama, jednego z braci Osamy Bin Ladina. Zakochana w tym młodym człowieku, egzotycznym i wyrafinowanym, wyjechała z nim do Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziła się ich pierwsza córka. Jednak wszystko uległo zmianie, kiedy małżeństwo osiadło na stałe w Arabii Saudyjskiej. Carmen stała się naocznym świadkiem wzrostu znaczenia Organizacji Bin Ladinów, przedsiębiorstwa związanego blisko z rodziną królewską. U boku swojego męża śledziła z nadzieją najmniejsze zmiany zmierzające do liberalizacji obyczajów w tym kraju. Z próżną nadzieją...

źródło opisu: okładka

Krok po kroku była świadkiem pogłębiania się fanatyzmu Królestwa, czego najlepszym przykładem był jej szwagier, szef Al-Qaidy. W końcu zdecydowała się wyjechać. By ratować swe córki przed jarzmem, które uwięziłoby je na zawsze. Miała nadzieję, odciąć się od swojej przeszłości, zacząć żyć od nowa w Genewie… Do 11 września 2001.

Arabskie słowo oznaczające kobietę, hormah, pochodzi od słowa haram: tabu; każda chwila z życia...

Mavericus | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

Carmen jako kobieta postępowa, światła, inteligentna zakochuje się w Arabie Yesmalu. Rozpoczyna swoją opowieść od wydarzeń z 11 września 2001 roku. Paradoksalnie, gdy na ustach całego świata było Osama Bin Ladin(czyt. Bin Laden). Carmen jako żona jednego z braci Osamy doświadcza paraliżującego strachu jakim jest konfrontacja z brutalną rzeczywistością. Otóż ona z pochodzenia irańskiego "zachłyśnięta" kulturą Zachodu wobec Bin Ladin radykalnego orędownika Odrodzenia Islamu. Choć nie są spokrewnieni to jednak rodzina.

Można rzec, że Carmen została "złapana" w "muzułmańską bajkę" o "dobrym islamie", który szanuje i respektuje kobiety. Zaś prawda jaką ukazuje książka jest różnie mroczna jak i odpychająca.
Z pewnością nie zachęca do poślubienia muzułmana.

"Pod względem społecznym Arabia Saudyjska jest krajem średniowiecznym, pogrążonym w ciemnościach grzechów i zakazów" (tamże, str. 73)

Zanim kobieta poślubi mężczyznę np. cudzoziemka Saudyjczyka potrzebna jest pisemna zgoda...

Kasiulek | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Każdy ma w pamięci datę 11 września 2001 roku. Niby minęło już 10 lat, a jednak obrazy jakie widziałam w telewizji nadal mam przed sobą.
Pamiętam, że oglądałam jakiś film, za chwilę ukazał się obraz wbijającego się samolotu w wieżowiec, później drugiego. Pomyślałam, że fajny efekt. Przełączyłam na inny kanał, to samo, kolejny nada to samo. Co się dzieje? Okazało się, że to atak na WTC oraz 3 na Pentagon. Było to jak dobry film. . . ale nie był to film.

Opowieść Carmen również rozpoczyna się od tej daty. Od strachu o siebie, a przede wszystkim o swoje 3 córki: Wafah, Najio i Noor.

Carmen to Szwajcarka urodzona w Lozannie, z ojca Szwajcara i matki Iranki. W wieku 8 lat rodzice si rozwodzą. I od tej pory ją i jej siostry wychowuje matka.
Wyrasta na inteligentną kobietę, poznaje Yeslama Bin Ladina, w którym zakochuje się od pierwszego wrażenia. Cały swój wolny czas spędzają razem.
Postanawia poślubić Yeslama i wyjeżdża z nim do Arabii Saudyjskiej.
Aby cudzoziemka mogła poślubić...

Flavia77 | 2011-08-11
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam

"Rozdarty czarczaf" to jedna z tych książek, która pozostaje w pamięci na długo i skłania do refleksji nad własnym życiem, własnym szczęściem, którego często nie doceniamy. Opowieść o młodej, zakochanej europejce, która dla swojego arabskiego chłopaka zrobiła by wszystko. Do czasu.... Historia jakie znamy, choćby z filmów: miłość osób o tak odmiennych kulturach, początek wspaniały, wyjazd do kraju ukochanego, koszmar, walka o prawo do normalnego życia. Do tego przychodzi walka o dzieci. Historia Carmen jest ciekawa również pod względem koligacji rodzinnych. Była ona bowiem żoną brata Osamy Bin Ladina. Poznała od środka Świat, którego nie chciała by znać żadna kobieta. Możliwe że nam europejczykom faktycznie nie mieści się w głowie, że nie rozumiemy Ich kultury. Jednak wydaje mi się, że żadna istota ludzka nie powinna być tak upodlana i nieszanowana, jak kobiety w krajach arabskich.

Beate | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka naprawdę wstrząsająca, pisana przez samą autorkę, która na własnej skórze przekonała się czym jest świat Arabii Saudyjskiej i panującego tam islamu. Dla mnie książka bardzo wartościowa i pokazująca jak w Arabii Saudyjskiej mężczyźni traktują kobiety. Dla mnie osobiście jest to ogromny szok, że coś takiego jest możliwe na świecie.Podczas czytania denerwowałam się i nie mogłam pogodzić z rozgrywanymi wydarzeniami oraz tamtejszą mentalnością. Po przeczytaniu jestem pewna, że nigdy nie wybiorę się do Arabii Saudyjskiej, natomiast książkę jak najbardziej polecam do przeczytania. Ta książka również skłania do zastanowienia i docenienia wolności w jakiej my w Polsce żyjemy.

Mariola Król | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Kolejna mądra książka napisana przez kogoś,kto miał bezpośredni kontakt z kulturą muzułmańską.Obserwacje kogoś ,kto mieszkał kilka lat w państwie arabskim i jednocześnie wywodził się z tej kultury(autorka książki jest pół Iranką).Polecam tym,którzy mają zakłamany obraz Islamu,przedstawiany jako religię pokoju i tolerancji.

rechotka | 2012-03-29

Świetna pozycja z działu różnic kulturowych. Książka wyróżnia się na tle pozostałych tego typu gdyż nie przedstawia strasznego życia głównej bohaterki sponiewieranej i bitej przez własnego męża jak to się zazwyczaj dzieje w tego typu opowieściach, wręcz przeciwnie. Carmen Bin Ladin opisuje swoje życie u boku męża jako pełne miłości, jest on wyrozumiały i nowoczesny mimo, iż płynie w nim muzułmańska krew. Do czasu oczywiście... ale temu poświęcony jest tylko ogólnikowo koniec książki.
Akcja rozgrywa się głównie w Szwajcarii, Stanach i Arabii Saudyjskiej i to tej ostatniej w głównej mierze poświęcona jest książka. Carmen wprowadza nas w ten kraj oczami kobiety. Kobiety, pomimo panujących tam upałów zmuszone są chodzić szczelnie zakryte - włącznie z oczami - te muszą być zasłonięte welonem z siateczką przez którą kobieta widzi otoczenie... Kobietom nie wolno w ogóle wychodzić na ulice, do sklepów, świat całkowicie należy do mężczyzn a miejsce kobiety jest w domu.
Książka świetnie...

reggi | 2011-11-27

Intrygujący obraz życia kobiety wywodzącej się z najbardziej kontrowersyjnej rodziny świata: Bin Laden.

apple | 2016-11-13
oljul | 2016-08-03