Rok cudów

Wydawnictwo: Cyklady
historyczna
joly_fh

Kolejna powieść australijskiej pisarki jest jak zwykle oparta na historycznych faktach. Opisując tamten straszliwy rok 1666 - czas zarazy, wielkiego pożaru Londynu i wojny z Holandią - angielski poeta nazwał go annus mirabilis, rokiem cudów. Takim właśnie okazał się dla głównej bohaterki Anny Frith, skromnej wiejskiej służącej. Kiedy dżuma dociera z Londynu do odległej górskiej wioski, Anna...

Kiedy dżuma dociera z Londynu do odległej górskiej wioski, Anna próbuje robić co w jej mocy, by powstrzymać pochód śmierci. Mieszkańcy za namową natchnionego pastora postanawiają odizolować wieś od reszty świata. Kiedy jednak śmierć zaczyna zaglądać do kolejnych domów, tracą wiarę w możliwość ratunku. Porzuciwszy prośby i modły, urządzają polowanie na czarownice, rzekomo winne ich nieszczęściu. Nad Anną zbierają się czarne chmury: walcząc o przetrwanie, musi stawić czoło piekłu konających ludzi, rozpadowi społeczności i pokusie grzesznej miłości.

"Rok cudów to niezwykle żywa i dziwnie budująca powieść o nadziei w czasach bezdennej rozpaczy" "O, The Oprah Magazine"

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2013

źródło okładki: google

Basia | 2016-03-03

" Rok cudów " to świetna powieść historyczna, której akcja toczy się w angielskiej wiosce w 1666 r. w trakcie panowania śmiertelnej choroby - dżumy.
Autorka ukazała różne postawy i zachowania ludzi wobec tej zarazy.
Książka wciąga.
Serdecznie polecam !

Zacznę może od końca (dosłownie), czyli od zakończenia. Nie chcę spoilerować, więc nie będę się wdawała w szczegóły, powiem tylko, że mi się nie podobało. Było jakby zakończeniem zupełnie innej historii. Tak jakby ktoś "zlepił" dwie powieści. Zupełnie, jak dla mnie, nieuzasadnione, nietrzymające się kupy i trochę bez sensu. Nie wiem, czy autorka na sam koniec sama znudziła się tym, że akcja całej powieści dzieje się wyłącznie w jednym miejscu i próbowała na siłę zaszaleć i stąd taki twist, czy może to ja czegoś nie zalapalam.
Ale nie oceniajmy całej książki wyłącznie po jej zakończeniu :) kawał dobrej historycznej pracy. Z racji na poruszany temat nie jest to lekka lektura (choć czyta się ją szybko). Jak możemy przeczytać w posłowiu, autorka oparła fabułę na prawdziwych wydarzeniach, które rozgrywały się w latach 1665-1666 we wsi Eeym, której mieszkańcy rzeczywiście postanowili się odciąć od świata żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy. Kilka mniejszych wątków powieści (jak...

zostawmnie | 2014-12-08

Po przeczytaniu pierwszych stron myślałam, że będzie nudna, jednak tak nie było. Z ciekawościa czytałam o losach głównej bohaterki.

Damian88 | 2018-05-23
Przeczytana: 24 maja 2018