March

Wydawnictwo: Cyklady
March
978-83-60279-27-4
Booka

Powieść Geraldine Brooks to powrót w wielkim stylu do czasów wojny secesyjnej. Kapitan March, marzyciel i naiwny idealista, jest ojcem "małych kobietek" z klasycznej powieści Louisy M. Alcott. Jego historia zaczyna się od romantycznych listów pisanych do domu, lecz stopniowo wyłania się spoza nich to, czego opisywać nie chciał - okrucieństwo, przemoc i rasizm obydwu stron, a także jego ponowne spotkanie z Grace, czarnoskórą niewolnicą, którą poznał za młodu, gdy wędrował po amerykańskim Południu.
To książka o ideałach zderzających się z brutalną rzeczywistością i o wojnie, która wszystkim wystawia moralny rachunek, lecz również o miłości i duchowym dojrzewaniu oraz o tym, jak trudno jest uczciwie żyć, poznawszy bezmiar ludzkiego cierpienia.
Autorka z genialnym wyczuciem wskrzesza świat, który przeminął z wiatrem, przywołując klimaty, urok i grozę tamtych czasów.

ceylonka | 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Nie miałam styczności z "Małymi kobietkami" Louisy May Alcott, stąd nie mam porównania, czy te dwie powieści są spójne pod względem treści i stylu narracji. W związku z tym, jako osoba postronna, chciałabym tylko wyrazić moje przypuszczenie, lub może bardziej zaciekawienie...
Mamy tu "drugą stronę medalu", czyli opowieść z tej, ponoć, nieznanej czytelnikom "Małych kobietek" strony. Widzimy mężczyznę, pastora i głowę rodziny, który powodowany wyższymi pobudkami, czyli walką o wolność dla wszystkich czarnoskórych, jaki i tymi zwykłymi, ziemskimi męską dumą i chęcią zaimponowania żonie, wyrusza na wojnę. I tu jawi nam się cały ambaras z wojną secesyjną w tle. Wydawałoby się, że powinna być na pierwszym miejscu i chociaż ukazuje nam walkę o wolność i niezależność, to jednak bardziej przyciąga uwagę wątek z pozoru mniej ważny, bo prywatny - romantyczny kapitana Marcha.
Opisy nie do końca są w moim guście, dlatego momentami mnie nudziły i tylko żałuję,... no właśnie czego? Tego, że za...

Soledad | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Jak widać po ilości gwiazdek, nie uważam tej książki za arcydzieło, choć zdecydowanie podziwiam trud, jaki zadała sobie autorka, by nadać fikcyjnej historii tak realistyczny koloryt. Powieść ubogaciła mą wiedzę o wojnie secesyjnej oraz zawiłościach ludzkiego serca. Uważam, że osobowości bohaterów są oddane z subtelnościami, dzięki którym - przynajmniej ja - nie mogłam się od kart lektury oderwać. Szczerze polecam!

Booka | 2010-07-26

Podoba mi się niezwykle to, jak Geraldine Brooks bawi się literaturą. Bierze na warsztat Małe kobietki Alcott i pisze tą samą historię, ale z zupełnie innej perspektywy. Ma świetny styl, a książki wręcz się pochłania. Gorąco polecam.

Dama_z_Książką | 2018-04-05
moonlighting | 2016-11-14