31. Dywizja Grenadierów Waffen-SS, Grenadierzy Dunajscy i Szwabscy

Tłumaczenie: Bogusław Solecki
Wydawnictwo: Bellona
7 (9 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
For the Homeland! The History of the 31st Waffen-SS Volunteer Grenadier Division. Danubian-Swabian Grenadiers on the Danube and in Silesia
historia
odkrywca

Książka opowiada historię 31 Dywizji Grenadierów Waffen-SS. Opisano w niej proces formowania się dywizji, pochodzenie i losy żołnierzy, którzy się w niej znaleźli, walki dywizji, wreszcie jej rozwiązanie oraz tułaczkę poszczególnych oficerów i podoficerów. Dywizja została sformowana w pośpiechu w roku 1944. W jej skład weszli etniczni Niemcy z regionu Baczki oraz Szwabskaiej Turcji na terenie...

Dywizja została sformowana w pośpiechu w roku 1944. W jej skład weszli etniczni Niemcy z regionu Baczki oraz Szwabskaiej Turcji na terenie Węgier. Tworzenie dywizji powierzono brygadierowi SS Gustawowi Lombardowi. Symbolem dywizji stała się głowa jelenia - dwunastaka.

Dywizja miała charakter regionalny. Korpus oficerski był zróżnicowany. Kadra częściowo pochodziła z rozwiązanej Dywizji SS. Znaleźli się tam zarówno doświadczeni frontowcy, jak i całkiem młodzi oficerowie. Stanowiska oficerskie objęli także miejscowi urzędnicy. Była też grupa oficerów przeniesiona z węgierskiej armii Honved.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: www.bellona.pl

Heisenberg | 2016-07-21

Ciekawa książka, dotycząca jednej z mniej znanych dywizji Waffen SS.
Dla miłośników "siedzących" w ogólnym temacie II WŚ pozycja godna polecenia.

odkrywca | 2011-07-21
Przeczytana: 2011 rok

Grenadierzy Waffen-SS na Dolnym Śląsku
Książka przybliża nam mało znaną jednostkę Waffen-SS – 31. Ochotniczą Dywizję Grenadierów SS. Została ona sformowana w 1944 r. z Niemców zamieszkujących od XVIII wieku rejon Baczki, czyli pogranicze węgiersko-jugosłowiańskie. Część z nich trafiła do dywizji jako ochotnicy, jednak większość znalazła się w niej w wyniku poboru (na który zezwoliły władze węgierskie) czyli często wbrew swojej woli. Autor szczegółowo przedstawia dzieje formacji, o której dotychczas można było napotkać w literaturze zaledwie pojedyncze wzmianki. Siłą książki, są cytowane relacje i wspomnienia, często pierwszy raz publikowane. Pochodzą zarówno od prostych żołnierzy, jak i od dowódcy dywizji. Wiele z nich ma swoje źródła w publikacjach węgierskojęzycznych, nie znanych u nas zupełnie. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że ta pozycja może polskiego Czytelnika nie zainteresować. Nic bardziej błędnego, dywizja oprócz tego, że brała udział w obronie Węgier,...

Pio | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013