Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anthony Tucker-Jones
3
6,9/10
Pisze książki: historia, militaria, wojskowość
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
20 przeczytało książki autora
25 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Most diabła. Arnhem 1944 - niemieckie zwycięstwo
Anthony Tucker-Jones
8,3 z 4 ocen
22 czytelników 2 opinie
2023
Najnowsze opinie o książkach autora
Most diabła. Arnhem 1944 - niemieckie zwycięstwo Anthony Tucker-Jones
8,3
Mimo swej niedużej objętości książka jest bardzo dobrą lekturą w pełni oddającą działania niemieckiej strony w Operacji Market - Garden. Świetne wprowadzenie w obszar działań wojennych na obszarze Belgii i Holandii daje czytelnikowi możliwość szerokiego spojrzenia na późniejsze walki.
Opisana operacja to klęska zadufanego Montgomery'ego, który wcześniej tak ostrożny, chociażby w pościgu do Trypolisu, tu wykazał się całkowitym zlekceważeniem wroga. Szkoda poświęcenia żołnierzy 1. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy mimo heroicznej postawy i ogromnych strat zostali całkowicie rozbici. Natomiast zrzut naszej Brygady to już całkowita porażka i marnotrawstwo dobrego żołnierza.
Bardzo ciekawe podsumowanie całej operacji w ostatnich rozdziałach sprawia, że lektura jest kompletna. Wadą jak zwykle mała ilość zdjęć i map.
Polecam wszystkim bo naprawdę warto!
Most diabła. Arnhem 1944 - niemieckie zwycięstwo Anthony Tucker-Jones
8,3
POPKulturowy Kociołek:
Alianci (szczególnie Brytyjczycy) postrzegają wydarzenia dziejące się w 1944 roku jako heroiczną próbę przyspieszenia upadku Niemiec i tym samym zakończenia II Wojny Światowej. Za niepowodzenie misji od samego początku starali się oni obarczyć winą innych (chociażby generał Sosabowski). Dopiero od niedawna zmieniła się perspektywa oceny tej operacji, a historycy coraz częściej pozwalają sobie na krytykę mocno nierealistycznych założeń misji. Tak właśnie jest w przypadku Anthony’ego Tuckera-Jonesa i jego książki Most diabła. Arnhem 1944.
Autor nie kwestionuje jednak ogólnych założeń operacji i dzielności żołnierzy (różnych narodowości),którzy w poświęcili swoje życie. Oferuje jednak zupełnie inne zrozumienie tego ważnego wydarzenia. Opierając się na licznych źródłach pierwotnych obu stron, pozwala on czytelnikowi na pełniejsze poznanie wydarzeń i wyciągnięcie z nich własnych wniosków.
Publikacja nie skupia się tylko i wyłącznie na tytułowym Arnhem. W książce znajdziemy również obszerne przedstawienie (planowanie i realizacja) całej Operacji Market Garden. Autor szczegółowo omawia błędy popełniane przez siły alianckie. Opisuje słabą komunikację, brak koordynacji i niechęć generałów do przystosowania się do zmieniających się warunków, co ostatecznie doprowadziło do ich porażki. Tucker-Jones znakomicie opisuje również przygotowania, strategię i taktykę sił niemieckich. Czytelnicy mogą zobaczyć, jak Niemcom udało się wykorzystać słabości sił alianckich i wykorzystać teren na swoją korzyść, popełniając przy tym również sporo błędów (których Alianci nie wykorzystali).
Pomimo dogłębnej analizy wydarzeń książka jest bardzo przystępna zarówno dla wielkich miłośników historii, jak i zwykłych czytelników. Tucker-Jones unika przetłaczania czytelnika nadmiarem techniczno-wojskowego żargonu (takowy jednak się pojawia),a jego styl pisania jest bardzo jasny i zwięzły, co ułatwia śledzenie rozwoju wydarzeń....
https://popkulturowykociolek.pl/most-diabla-arnhem-1944-recenzja-ksiazki/