Falaise: wątpliwe zwycięstwo

Falaise: The Flawed Victory - The Destruction of Panzergruppe West, August 1944
II wojna światowa
historia
Krzysiek W

Książka stanowi niezwykle dokładną monografię słynnego starcia z czasów kampanii w Normandii. Zniszczenie niemieckich sił w kotle Falaise w sierpniu 1944 roku jest jednym z najsłynniejszych epizodów kampanii normandzkiej. Jednak wokół tej bitwy z czasem narosło wiele mitów, często również błędnie interpretuje się jej wpływ na przebieg II wojny światowej. Autor obala wiele nieprawdziwych przekonań o tym starciu, w szczegółowy i obrazowy sposób opisuje stoczone wówczas walki oraz ocenia jego wynik w kontekście wyzwalania Europy spod panowania nazizmu. Niektórzy porównują Falaise do bitwy pod Stalingradem.

piotrzal | 2013-03-02

Autor dotarł do bardzo ciekawych źródeł. Potrafi cytować je, ale już nie konfrontować, nie wspominając już o jakimkolwiek przekształceniu w opracowanie.

kejpaks | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014