Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać400
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tony Le Tissier
3
6,6/10
Pisze książki: historia, militaria, wojskowość
Najpopularniejsza książka
Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina
7,1 z 17 ocen
36 czytelników 3 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
29 przeczytało książki autora
31 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina
Tony Le Tissier
7,1 z 17 ocen
36 czytelników 3 opinie
2011
Der Kampf um Berlin 1945. Von den Seelower Höhen zur Reichskanzlei
Tony Le Tissier
6,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
1998
Najnowsze opinie o książkach autora
Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina Tony Le Tissier
7,1
Książka pisana przez wojskowego. Od tego powinniśmy zacząć.
Dla mnie nie jest to wadą, ale dla "zielonych" będzie. Język pisarza jest niesamowicie suchy i skoncentrowany na faktach. Trzeba czytać powoli i mieć przed oczyma mapy.
Całe szczęście książka jest w nie wyposażona. Zawiera bardzo dokładne mapy statyczne sytuacji strategicznej na poszczególnych odcinkach frontu. Wąskiego wycinka frontu wschodniego. Statyczność tych map jest też wadą. Mamy naniesione jednostki, podziały kompetencji, daty zdobycia poszczególnych punktów ale brakuje wykazu ruchu. Jest on opisany w tekście.
Książka jak już wspomniałem opisuje wąski obszar walk w niewielkim okresie. To jest jej zaleta. Mamy dokładny harmonogram bitwy, często co do karabinu maszynowego i jego obsady ulokowanego w folwarku.
Te opisy często przeplatają wspomnienia "nawadniając" tekst. Są dobrze dobrane i stanowią mocny punkt publikacji.
Słabo wypada porównanie sił i uzbrojenia. Autor mógł lepiej się postarać.
Podsumowując książka nie dla wszystkich, ale obeznani z tematem czasu nie stracą.
Der Kampf um Berlin 1945. Von den Seelower Höhen zur Reichskanzlei Tony Le Tissier
6,0
Książka o walce o Berlin, napisana przez Brytyjczyka. Skłonny jestem zatem dać temu "neutralnemu" autorowi pewien kredyt zaufania, jeśli chodzi o relację wydarzeń tamtego kwietnia i maja.
"The Battle of Berlin 1945" jest na pewno o niebo lepszą monografią walk o stolicę III Rzeszy, niż książka Z. Stąpora "Berlin 1945". Jest to pełnowartościowa książka z wszystkimi cechami poważnej publikacji popularnonaukowej: liczne źródła każdej z walczących stron, ciekawy wybór zdjęć, komentowane przypisy i liczne mapy, które znakomicie ułatwiały przedzieranie się przez stosunkowo suchy tekst.
Le Tissier korzysta również ze znaczącej ilości cytatów naocznych świadków, co dodaje jego książce dodatkowego atutu. Czasami głosy tych ludzi i wydarzenia, których byli świadkami stawają bardzo żywo przed oczami - zarówno atakujący jak i obrońcy przeszli w ciągu tych ostatnich dwóch tygodni wojny przez piekło.
Nie wszystko w książce jest dopięte na ostatni guzik. Mapy, mimo że dosyć bogate w detale, nie są w żaden sposób powiązane z tekstem. Czytelnik musi sam się domyślać, która z nich pomaga w lekturze danego akapitu.
Również sam podział tekstu na rozdziały wydaje się bardzo niewystarczający. Często życzyłem sobie podrozdziałów, które odgraniczałyby wydarzenia na poszczególnych odcinkach frontu.
Mimo tych braków, mogę tą monografię polecić wszystkim zainteresowanym historią II wojny światowej w jej końcowym okresie.