Dywizja Fuhrera - Leibstandarte SS Adolf Hitler

Okładka książki Dywizja Fuhrera - Leibstandarte SS Adolf Hitler James J. Weingartner
Okładka książki Dywizja Fuhrera - Leibstandarte SS Adolf Hitler
2000-01-01
2000-01-01
Sławomir Kędzierski
Historia historia wojskowości wojny II wojna światowa Armia niemiecka

Książka w wydaniu ekonomicznym, klejona , ładne lakierowane miękkie okładki, 217 stron w których zawiera się 13 rozdziałów. Książka posiada aż 5 wklejek ze zdjęciami po kilkanaście zdjęć w każdej - w większości te mniej znane - to duży plus. Dla równowagi niestety nie posiada map co nie ułatwia czytania ze zrozumieniem. Sama książka pod względem treści na dobrym lub bardzo dobrym poziomie. Mamy kompendium wiedzy od roku 1933 do 1945, czyli od osobistej ochrony Hitlera aż do pełnokrwistej dywizji pancernej. Oprócz standardu czyli historii - wszelkich bitew, zmian strukturalnych, dowódców itd - mamy tu również indoktrynację i ideologię formacji, trochę wspomnień dowódców i wpisów z dziennika dywizji, dodatkowe komentarze na dole strony rozszerzające główny opis wydarzeń. Dodatkowo po każdym rozdziale autor zamieszcza bogatą bibliografię liczącą nawet ponad 120 pozycji! /standard to 50-70/ - dzięki temu kto chce może szukać szerszej informacji dalej.
Książka nie jest łatwa, zdecydowanie bliżej jej do encyklopedii niż powieści. Zawiera mnóstwo nazwisk, wydarzeń i dat, które przeciętnego czytelnika mogą znużyć, dlatego polecam raczej co najmniej "średnio zaawansowanym".
Dla odpowiedniego czytelnika z nieco głębszą, ugruntowaną już wiedzą książka bardzo ciekawa, pokazująca w nawet nieco zbyt skondensowanej formie całą, kompletną historię tej formacji. Trzeba też zaznaczy , że są tu oczywiście bardzo dobre, "literackie" opisy kampanii i bitew tak, że absolutnie nie jest to książka "telefoniczna".
Moja rekomendacja: pozycja bardzo wartościowa szczególnie dla zainteresowanych tematem. Raczej dla średnio lub bardziej zaawansowanych. Generalnie polecam.

Hmmm ciężko dać więcej niż 7 , książka mogła by być nawet na maxa ale niestety razi strasznie przedstawianie po kolei kampanii na wschodzie itd . ,niekiedy myślałem że czytam książkę o działaniach zbrojnych w Normandii .
Tak naprawdę za mało o LSSAH a za dużo o kampaniach niemieckich itd. Jeśli ktoś zaczyna przygodę z II wojną światową to niech sobie przygotuje mapę , ołówek i niech to wszystko rozrysowuje :D

Choć książka J. Weingartnera o 1 DPanc SS LSSAH należy do kręgu tematyki jaką lubię (Waffen SS),to jednak nie porwała mnie. Ludziom nie interesującym się tą tematyką nie polecam, bo utkną w gąszczu nazwisk i bitew. Jak dla mnie książka wiele aspektów potraktowała zbyt pobieżnie i sucho. Razem z autorem poznajemy Leibstandarte SS Adolf Hitler od powstania w 1933 roku jako Gwardia Hitlera (straż),przez formowanie się w jednostkę stricte wojskową tj. pułk, a następnie dywizję. Śledzimy jej losy w walkach w Polsce, Francji, na Bałkanach, Rosji, Normandii, Ardenach i ostatecznie na Węgrzech. Poznajemy jej udział w bataliach takich jak Kursk, Charków, Normandia, Balaton. Poznajemy wielu oficerów z nią związanych jak Dietrich, Wisch, Kraemer, Witt, Meyer, Wunsche. Pokrótce autor napomina też o takich bohaterach jak as broni pancernej Wittmann, czy zbrodniarzach takich jak Peiper odpowiedzialny za masakrę jeńców amerykańskich w Malmedy. Mało jest na naszym rynku monografii tej właśnie dywizji, która stała się prawdziwą elitą Waffen SS więc trzeba docenić to co jest. Znów podstawowy mankament to brak jakichkolwiek map. Jak ktoś nie interesuje się tą tematką to nie polecam, jak ktoś chce zacząć swoją przygodę z Waffen SS to chyba warto po książkę tą sięgnąć bo jak mówię jest jedną z jedynych monografii tej dywizji i pokazuje jej całą historię. Jak ktoś jest specem w tej tematyce to będzie dla niego zbyt ogólna.

• II wojna - ogółem
  • Waffen SS