Dywizja Fuhrera - Leibstandarte SS Adolf Hitler

Wydawnictwo: Oskar
Hitler` Guard. The Story of The Leibstandarte SS Adolf Hitler 1933-1945
historia
Getos

To oni rozpoczynali większość defilad wojskowych w Trzeciej Rzeszy. Od listopada 1933 roku nazwa jednostki brzmiała "Leibstandarte SS Adolf Hitler". Początkowo pełniła ona rolę straży przybocznej Hitlera. Jako jedyna w Rzeszy nosiła jego imię. Od pierwszych dni dowodził nią Josef (Sepp) Dietrich, który z czasem rozbudował jednostkę do rozmiaru pułku. W czasie wojny zreorganizowano ją w 1. Dywizję Pancerną SS, bodaj najbardziej elitarną jednostkę wojskową Trzeciej Rzeszy. "Leibstandarte" biła się m.in. w Polsce, we Francji, na Bałkanach, w Związku Sowieckim, Ardenach i Berlinie. Podobnie jak pozostałe dywizje Waffen-SS przerzucano ją w newralgiczne miejsca frontu. Dietrich był dowódcą dywizji aż do połowy 1943 roku i niewątpliwie odcisnął na niej swoje piętno. Budziła respekt i strach. Książka Jamesa Weingartnera jest jedną z nielicznych na świecie całościowych monografii ulubionej dywizji Hitlera.

źródło opisu: Oskar 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Getos | 2013-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2013

Choć książka J. Weingartnera o 1 DPanc SS LSSAH należy do kręgu tematyki jaką lubię (Waffen SS), to jednak nie porwała mnie. Ludziom nie interesującym się tą tematyką nie polecam, bo utkną w gąszczu nazwisk i bitew. Jak dla mnie książka wiele aspektów potraktowała zbyt pobieżnie i sucho. Razem z autorem poznajemy Leibstandarte SS Adolf Hitler od powstania w 1933 roku jako Gwardia Hitlera (straż), przez formowanie się w jednostkę stricte wojskową tj. pułk, a następnie dywizję. Śledzimy jej losy w walkach w Polsce, Francji, na Bałkanach, Rosji, Normandii, Ardenach i ostatecznie na Węgrzech. Poznajemy jej udział w bataliach takich jak Kursk, Charków, Normandia, Balaton. Poznajemy wielu oficerów z nią związanych jak Dietrich, Wisch, Kraemer, Witt, Meyer, Wunsche. Pokrótce autor napomina też o takich bohaterach jak as broni pancernej Wittmann, czy zbrodniarzach takich jak Peiper odpowiedzialny za masakrę jeńców amerykańskich w Malmedy. Mało jest na naszym rynku monografii tej właśnie...

Tomasz Zając | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Hmmm ciężko dać więcej niż 7 , książka mogła by być nawet na maxa ale niestety razi strasznie przedstawianie po kolei kampanii na wschodzie itd . ,niekiedy myślałem że czytam książkę o działaniach zbrojnych w Normandii .
Tak naprawdę za mało o LSSAH a za dużo o kampaniach niemieckich itd. Jeśli ktoś zaczyna przygodę z II wojną światową to niech sobie przygotuje mapę , ołówek i niech to wszystko rozrysowuje :D

Piłsudczyk86 | 2017-01-25
Heisenberg | 2016-04-03