Dywizja Fuhrera - Leibstandarte SS Adolf Hitler

Wydawnictwo: Oskar
Hitler` Guard. The Story of The Leibstandarte SS Adolf Hitler 1933-1945
historia
Getos

To oni rozpoczynali większość defilad wojskowych w Trzeciej Rzeszy. Od listopada 1933 roku nazwa jednostki brzmiała "Leibstandarte SS Adolf Hitler". Początkowo pełniła ona rolę straży przybocznej Hitlera. Jako jedyna w Rzeszy nosiła jego imię. Od pierwszych dni dowodził nią Josef (Sepp) Dietrich, który z czasem rozbudował jednostkę do rozmiaru pułku. W czasie wojny zreorganizowano ją w 1. Dywizję Pancerną SS, bodaj najbardziej elitarną jednostkę wojskową Trzeciej Rzeszy. "Leibstandarte" biła się m.in. w Polsce, we Francji, na Bałkanach, w Związku Sowieckim, Ardenach i Berlinie. Podobnie jak pozostałe dywizje Waffen-SS przerzucano ją w newralgiczne miejsca frontu. Dietrich był dowódcą dywizji aż do połowy 1943 roku i niewątpliwie odcisnął na niej swoje piętno. Budziła respekt i strach. Książka Jamesa Weingartnera jest jedną z nielicznych na świecie całościowych monografii ulubionej dywizji Hitlera.

źródło opisu: Oskar 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

henio32 | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Książka w wydaniu ekonomicznym, klejona , ładne lakierowane miękkie okładki, 217 stron w których zawiera się 13 rozdziałów. Książka posiada aż 5 wklejek ze zdjęciami po kilkanaście zdjęć w każdej - w większości te mniej znane - to duży plus. Dla równowagi niestety nie posiada map co nie ułatwia czytania ze zrozumieniem. Sama książka pod względem treści na dobrym lub bardzo dobrym poziomie. Mamy kompendium wiedzy od roku 1933 do 1945, czyli od osobistej ochrony Hitlera aż do pełnokrwistej dywizji pancernej. Oprócz standardu czyli historii - wszelkich bitew, zmian strukturalnych, dowódców itd - mamy tu również indoktrynację i ideologię formacji, trochę wspomnień dowódców i wpisów z dziennika dywizji, dodatkowe komentarze na dole strony rozszerzające główny opis wydarzeń. Dodatkowo po każdym rozdziale autor zamieszcza bogatą bibliografię liczącą nawet ponad 120 pozycji! /standard to 50-70/ - dzięki temu kto chce może szukać szerszej informacji dalej.
Książka nie jest łatwa,...

książek: 2076
Getos | 2013-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2013

Choć książka J. Weingartnera o 1 DPanc SS LSSAH należy do kręgu tematyki jaką lubię (Waffen SS), to jednak nie porwała mnie. Ludziom nie interesującym się tą tematyką nie polecam, bo utkną w gąszczu nazwisk i bitew. Jak dla mnie książka wiele aspektów potraktowała zbyt pobieżnie i sucho. Razem z autorem poznajemy Leibstandarte SS Adolf Hitler od powstania w 1933 roku jako Gwardia Hitlera (straż), przez formowanie się w jednostkę stricte wojskową tj. pułk, a następnie dywizję. Śledzimy jej losy w walkach w Polsce, Francji, na Bałkanach, Rosji, Normandii, Ardenach i ostatecznie na Węgrzech. Poznajemy jej udział w bataliach takich jak Kursk, Charków, Normandia, Balaton. Poznajemy wielu oficerów z nią związanych jak Dietrich, Wisch, Kraemer, Witt, Meyer, Wunsche. Pokrótce autor napomina też o takich bohaterach jak as broni pancernej Wittmann, czy zbrodniarzach takich jak Peiper odpowiedzialny za masakrę jeńców amerykańskich w Malmedy. Mało jest na naszym rynku monografii tej właśnie...

Tomasz Zając | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Hmmm ciężko dać więcej niż 7 , książka mogła by być nawet na maxa ale niestety razi strasznie przedstawianie po kolei kampanii na wschodzie itd . ,niekiedy myślałem że czytam książkę o działaniach zbrojnych w Normandii .
Tak naprawdę za mało o LSSAH a za dużo o kampaniach niemieckich itd. Jeśli ktoś zaczyna przygodę z II wojną światową to niech sobie przygotuje mapę , ołówek i niech to wszystko rozrysowuje :D

Piłsudczyk86 | 2017-01-25
Heisenberg | 2016-04-03