Koniec Imperium

Kagero
2006-01-01
2006-01-01
II Wojna Światowa lotnictwo Pacyfik Japonia

Książka opisuje zmagania japońskiego 244. Sentai z amerykańskimi "B-san" (B-29). Jednostka wyjątkowa, gdyż dowodzona przez Teruhiko Kobayashi i przystosowana do taranowania bombowców w powietrzu.

Mały format, klejona, mała objętość, ot broszurka, stąd też ocena 6/10 i więcej dać nie mogę, choć przyznam, że czytało się przyjemnie. Autor koncentruje się na myśliwskim 244. Sentai dowodzonym przez kpt. Kobayashiego i walce tych dzielnych pilotów z formacjami superfortec B-29 z XXI Bomber Command (dowodzony przez Le Maya) nadlatującymi nad japońskie fabryki i miasta celem ich bombardowania. Chwilami czyta się tą niewielką pracę z wypiekami na twarzy, szczególnie gdy mamy opisy taranowania bombowców przez japońskie Ki-61 Hien (Shinten Seiku-Tai z czerwonymi ogonami). Autor pokazuje małą skuteczność nalotów amerykańskich prowadzonych z dużej wysokości (powietrzne prądy strumieniowe) i zmianę taktyki lotnictwa amerykańskiego w I kwartale 1945 roku na naloty prowadzone z niskiej wysokości, z wykorzystaniem bomb zapalających typu M69 (z napalmem). Takie naloty powodowały ogromne straty np. nalot ponad 330 B-29 na Tokyo w marcu 1945 roku po którym w pożarach zginęło ponad 83.000 ludzi i 25% miasta obróciło się w pył. Końcówka pracy to planowanie lądowania na wyspach japońskich, obawy Amerykanów o duże straty w trakcie tej operacji, decyzja o użyciu bomby atomowej i ostateczne jej użycie w Hiroszimie i Nagasaki (Little Boy zrzucona przez Enolę Gay pilotowaną przez Tibbetsa i Fatman zrzucona na Nagasaki). Bombardowania te pochłonęły tysiące ofiar, w samej Hiroszimie ponad 100.000 plus kilkadziesiąt tysięcy później z powodu choroby popromiennej. Jak napisałem pracę czyta się przyjemnie, ale to niestety "broszurka", dobra dla początkujących, niezbyt interesująca dla wyjadaczy wojny na Pacyfiku.

• Militaria
  • II wojna światowa